Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 28 Mar 2024 22:52




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 44 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: CAMELIA JAPONICA
MesajScris: 07 Ian 2008 10:52 
Neconectat

Membru din: 02 Noi 2007 13:25
Mesaje: 458
Localitate: Bucuresti
Camelia sau trandafirul japonez este o planta eleganta, cu frunzis persistent, verde stralucitor si florile mari, simple sau involte, colorate in diverse nuante de rosu, violet, roz, alb.
Majoritatea cameliilor cultivate in interior sunt varietati sau hibrizi proveniti de la Camellia japonica. Cameliile horticole sunt rude cu celebrul arbore de ceai Camellia sinensis.
Este o planta care se dezvolta bine si in locuri mai putin luminoase. Inflorirea se petrece in timpul iernii sau al primaverii. Bobocii cad repede daca in aceasta etapa camelia este miscata. Dupa ce a trecut perioada de inflorire, este recomandat ca planta sa fie tinuta inr epaus minim 2 luni, rarindu-se mult udarea, cat sa nu se usuce.
In general, camelia se simte bine in camere racoroase, cu umiditate crescuta, temperatura ideala fiind cuprinsa intre 7 si 15 grade Celsius. Este recomandat sa i se pulverizeze periodic frunzele (la 2-3 zile)
Nu se transplanteaza camelia decat daca este neaparat necesar, operatiunea se face la trei-cinci ani si se foloseste un vas usor mai mare. In fiecare an se inlocuieste pamantul de la suprafata, pe o adancime de 2-4 cm, cu altul proaspat.
Cameliile sunt plante calcifuge, care au nevoie de un substrat usor acid format din turba, pamant de frunze si pamant necalcaros.
Daca bobocii incep sa cada inseamna ca apa a fost fie prea putina, fie in exces. Pamantul nu trebuie sa fie niciodata uscat, dar nici sa nu musteasca de apa. In cazul in care frunzele se ingalbenesc sau cad, fie exista o lipsa de minerale, fie planta a fost expusa direct in razele soarelui.
Se fertilizeaza cu ingrasaminte lichide, cu mult fier, din februarie pana la inceputul lunii august, la fiecare 15 zile.
Din practica am observat ca nu ii place sa fie mutata din loc, se supara. Nu am reusit niciodata sa inmultesc camelia, insa aceasta se realizeaza prin butasi usor lemnificati, numai toamna.

Una dintre cameliile mele, cea alba, a inflorit. Bobocii s-au format cu aproximativ 3 luni inainte, iar florile s-au deschis in alt interval de timp. Este o bucurie sa participi la deschiderea unei flori de camelii. Un moment unic.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Ian 2008 12:08 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Vernil multumim frumos pentru informatiile puse la dispozitie.
Am remarcat pasiunea ta pentru plantele mai deosebite si implicit mai greu de ingrijit (desigur nu toate).
Uite si eu sunt necajita pentru ca bobocul Cameliei mele a cazut. Dupa cateva incercari cu alte plante care au pierit aceasta merge f bine dar nu a reusit sa tina bobocul A cazut era ca o biluta de portelan, asa de tare si lucios. dar poate se indura sa mai faca altii.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Ian 2008 13:39 
Neconectat

Membru din: 02 Noi 2007 13:25
Mesaje: 458
Localitate: Bucuresti
Atunci, in mod sigur informatiile postate iti vor fi de folos.
Multe dintre ele sunt obtinute din practica mea, am pierdut o camelie, asa ca acum am invatat cate ceva despre ea. Exista un ingrasamant special pentru camelii, contine mult fier. Apoi, in ghiveci am pus si cateva ace mari, tot pentru aport de fier. S-ar putea sa fie o prostie, dar am incercat si vad ca merge bine. Apa este foarte importanta, pamantul de la suporafata sa nu fie uscat mai mult de 3 zile, sigur va suferi.
Atentie, cand stropiti frunzele, nu mai udati camelia in acea zi! Cand are boboci, sub nici o forma sa nu muti planta din acel loc, evita sa ii stropesti cu apa.

Apartamentul in care locuiesc nu este prea luminos, are cateva ore din zi cand primeste lumina soarelui. De aici imi vine pasiunea pentru flori care nu au nevoi mari de lumina. Printre ele se numara gardenia, camelia, anumite specii de hoya - chiar sunt multe si foarte frumoase.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 19 Apr 2008 09:59 
Neconectat

Membru din: 02 Noi 2007 13:25
Mesaje: 458
Localitate: Bucuresti
Cu intarziere

Imagine * Imagine * Imagine

_________________
Sa stim sa murim si sa inviem in fiecare zi ... (arh. A. Papacioc)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 19 Apr 2008 14:46 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Ce frumoase este foricica !! :floare:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 09 Sep 2008 23:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Sep 2008 02:12
Mesaje: 172
Localitate: Oradea
A mea e o noua membra a familiei, primita recent. Am pus-o la inradacinat si am acoperit-o cu un pet. L-am scos sa o vedeti. E cam lemnoasa tulpina... Sper sa nu fie problema. http://gs63.photobucket.com/groups/h151 ... 0_1197.jpg

_________________
„A sti este o nevoie vitală, a cunoaste este o necesitate”. V. Hugo.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 01 Oct 2008 19:03 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Serami felicitari pentru reusita de a prinde o camelie din lastar. Arata foarte bine. :bravo:

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 01 Noi 2008 00:24 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Sep 2008 02:12
Mesaje: 172
Localitate: Oradea
E inva in aceeasi stare dar pare ok. Zilele trecute m-am uitat la ea si am observat ca mugurasii (nu stiu cum sa ii numesc) aceia de langa frunze par sa se dezvolte. Adica cel de sus, ultimul. Cred ca imi va creste plantuta. La prima frunzulita va trimit o poza. :dans: :premiu: :floare:

_________________
„A sti este o nevoie vitală, a cunoaste este o necesitate”. V. Hugo.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 01 Noi 2008 08:55 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Iul 2008 11:54
Mesaje: 328
Am si eu un butas de camelia pus la inradacinat. Am inteles ca trebuie foarte multa rabdare cu aceasta planta si e posibil sa fie nevoie sa o tin sub pet mult timp. Butasul e pus in substrat de 2 saptamani si este neschimbat. :dans: Daca nu i-au cazut frunze , nu s-a uscat este semn bun. Daca e o planta careie ii place racoarea inseamna ca si pentru inradacinat trebuie sa stea tot la 7-15 grade , parerea mea.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Mar 2009 16:18 
Neconectat

Membru din: 02 Noi 2007 13:25
Mesaje: 458
Localitate: Bucuresti
Azi am fost pusa intr-o postura inedita, fiindca a trebuit sa imi aleg singura cadoul, iar alegerea era intre o camelie si o orhidee phalenopsis . Normal, am ales camelia, fiindca este o planta superba si se adapteaza perfect conditiilor ce i le pot oferi. Iar florile sunt absolut deosebite, sunt rosii, cu floare dubla. Apoi, am mai primit o camelie roz, dar de martisor :floare:

_________________
Sa stim sa murim si sa inviem in fiecare zi ... (arh. A. Papacioc)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 16 Mar 2009 09:32 
Neconectat

Membru din: 02 Noi 2007 13:25
Mesaje: 458
Localitate: Bucuresti
Au inflorit toti boboci cameliei rosii, uitati ce frumoasa este:
http://i87.photobucket.com/albums/k132/ ... amelia.jpg


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 16 Mar 2009 22:50 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Iul 2008 11:54
Mesaje: 328
E superba , Vernil :dans: sa te bucure mult timp cu florile ei .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 26 Mar 2009 23:29 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Sep 2008 02:12
Mesaje: 172
Localitate: Oradea
Nu am reusit sa prind lastarul asa ca m-am consolat cu dansa care creste tare frumos:
http://gs89.photobucket.com/groups/k231 ... 0_1663.jpg :Yes: :Yes: :Yes:

_________________
„A sti este o nevoie vitală, a cunoaste este o necesitate”. V. Hugo.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 21 Apr 2009 22:04 
Neconectat

Membru din: 21 Apr 2009 21:10
Mesaje: 1
Buna ziua,

Am un trandafir japonez care din cand in cand face flori rosii. De curand, am hotarat ca trebuie sa-i schimb pamantul. L-am scos din ghiveci, am scuturat radacina de pamantul vechi, am curatat ghiveciul si l-am pus in pamantul nou. Acum (de cateva zile) observ ca nu isi revine, are frunzele foarte ofilite....

Ce as putea sa-i fac? L-am tinut in lumina moderat, l-am udat moderat si...nimic....


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 22 Apr 2009 08:44 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
neo871 scrie:
Buna ziua,

Am un trandafir japonez care din cand in cand face flori rosii. De curand, am hotarat ca trebuie sa-i schimb pamantul. L-am scos din ghiveci, am scuturat radacina de pamantul vechi, am curatat ghiveciul si l-am pus in pamantul nou. Acum (de cateva zile) observ ca nu isi revine, are frunzele foarte ofilite....

Ce as putea sa-i fac? L-am tinut in lumina moderat, l-am udat moderat si...nimic....


:hi: Neo!
Trandafirul tau japonez este Camelie sau Hibiscus?
Ca regula de transplantare: indicat este sa indepartam cu grija pamantul din jurul plantei pe care vrem sa o transplantam. Se pot scurta si radacinile de la baza cu ajutorul unui cutit.
Foarte bine ai facut ca ai curatat ghiveciul. Probabil prin scuturare radacinele au fost deranjate. Planta a simtit.
Ca sa o ajuti sa treaca mai usor peste aceasta mutare poti pune o punga de plastic peste planta, legi punga la baza si in felul acesta se creaza un efect de sera care ajuta frunzele sa se hidrateze cum trebuie si implicit si radacine sa se revigoreze.
Sper sa nu fi stat prea multe zile in aceasta situatie.
Mult succes!

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 44 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001