Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 28 Mar 2024 20:07




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 44 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: O gradina interioara nano
MesajScris: 06 Apr 2017 21:45 
Neconectat

Membru din: 05 Mar 2017 23:26
Mesaje: 24
Localitate: Barlad
Imi cer scuze! Am diferite resize-uri pe diferite forumuri si am plesmit-o iar! :oops:
Acum e bine? Resize 200x150 advanced sau 300x225.

PS Am incervat prin "Incarca fisier atasat" si nu merge, imi vine tot timpul mesajul ca imaginea este prea mare.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: O gradina interioara nano
MesajScris: 07 Apr 2017 08:37 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Înainte de a ataşa imeginile direct în forum trebuie să le redimensionezi la maxim 600x600. Abia atunci o să poţi să le ataşezi. Eu de obicei redimensionez pozele astfel încât cea mai mare dimensiune să fie 500 (ori pe lungime, ori pe înălţime) şi cealaltă dimensiune este puţin mai mică de 500, astfel încât să se păstreze formatul pozei.

În ceea ce priveşte îngrăşământul lichid pentru bonsai, pe care ţi l-am trimis şi s-a întors la mine, l-am ridicat de la curier acum 2 zile, însă din păcate cred că au trântit sau lovit cumva sticla în timpul transportului pentru că s-a fisurat sticla din plastic şi aproape jumătate din conţinutul sticlei s-a scurs în punga în care era ambalată. Înainte de a-ţi trimite sticla am verificat cu multă atenţie să fie intactă şi ştiu sigur că nu avea nici o problemă, nu era fisurată. Când însă am ridicat coletul, după ce s-a întors la mine, am observat că punga în care era ambalată era plină de lichid şi după ce am inspectat din nou sticla am observat că e uşor crăpată şi a curs.
Aşa că ... nu cred că ţi-o mai trimit cu poşta (aşa cum vorbisem). O să se scurgă toată.
Îmi pare rău că s-a întâmplat aşa. Aş fi vrut să îţi vin în ajutor şi să-ţi trimit cu drag îngrăşământul, pe care oricum nu îl foloseam şi care ţi-ar fi fost util la bonsaiul pe care l-ai plantat cu atâta atenţie şi grijă. Foarte frumos ce ai realizat şi modul în care ai explicat şi fotografiat a fost foarte detaliat şi de ajutor oricui ar dori să îngrijească un bonsai. Mi-ar fi plăcut să fi ajuns îngrăşământul la tine şi să-ţi fie de folos. Dar ... au avut grijă cei de la curierat să-mi strice dorinţa şi bunăvoinţa. Acuma chiar stau şi mă gândesc dacă le fac sau nu reclamaţie.
Îmi pare rău. Chiar voiam să-ţi fac cadou îngrăşământul. Cred că se găseşte şi în comerţ, în magazinele de plante şi flori, sau poţi încerca şi în supermaket-uri.
Încă o dată îmi cer scuze.
Şi spor la treabă.

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: O gradina interioara nano
MesajScris: 07 Apr 2017 14:25 
Neconectat

Membru din: 05 Mar 2017 23:26
Mesaje: 24
Localitate: Barlad
Nu-i nici o problema. Am acceptat cadoul tau din colegialitate, altfel nu e nici o problema sa cumpar. Legat de Fan Curier, eu am lucrat mult cu ei pina au inceput sa dea rateuri. Am primit pungi, cu creveti si pestisori, sparte si cu animalutele moarte (cam cum ai patit si tu) si nu poti face nici o reclamatie pentru ca in temenii lor, lichidele se ytransporta pe raspunderea clientului. Asa ca ... las-o asa. Pacat de banutii cheltuiti. Bine ca macar la mine aveam garantie pentru supravietuire si n-am pierdut decit banii pe transport.

Da, m-am straduit sa respect "ruta optima" a replantarii Bonsai-ului si mi s-a parut interesant de detaliat. Este o manopera interesanta desi, cam pentru toate plantele se respecta aceeasi succesiune de pasi. Azi as fi vrut sa incep positionarea plantelor exterioare insa cele pentru acvariu imi sosesc abia miine. Plantutele stau in pahare de plastic mici si deja incep sa creasca dar cred ca inca o zi nu va fi foc. Revin cu poze, negresit!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: O gradina interioara nano
MesajScris: 10 Apr 2017 20:44 
Neconectat

Membru din: 05 Mar 2017 23:26
Mesaje: 24
Localitate: Barlad
Revin cu citeva poze noi, dupa ce am plantat muschiul.

Imagine

Si citeva detalii ...
... o vedere a partii plantate ...

Imagine

Lampa aceea care se vede pe fundal dispare, am gasit o solutie de lampa led suspendata.

Apoi, una prin acvariu ...

Imagine

si un detaliu care mi-a placut foarte mult : muschiul!

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: O gradina interioara nano
MesajScris: 14 Apr 2017 20:17 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Ce frumos arată ! :bravo:
Iar poza cu detaliu muşchiului e super ! :fotograf:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: O gradina interioara nano
MesajScris: 19 Apr 2017 20:46 
Neconectat

Membru din: 05 Mar 2017 23:26
Mesaje: 24
Localitate: Barlad
Buna!

Iata citeva detalii de la un moment unic : apusul soarelui.
Razele soarelui, la apus, patrund prin fereastra de pe acoperis si lumineaza exact
zona in care se afla gradina.

Imagine
Imagine
Imagine

... si detalii legat de plantarea pe stinci:

Imagine
Imagine

De asta imi trebuiau penseta si betisorul de bambus.
Altfel nu se poate, exact ca la plantarea din acvariu, printre pietre.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: O gradina interioara nano
MesajScris: 21 Apr 2017 09:03 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Pozele sunt extraordinare ! :premiu:
Iar munca şi migala ... perfecte ! Realizare de excepţie !
Felicitări ! :bravo:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: O gradina interioara nano
MesajScris: 21 Apr 2017 09:22 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Da, a ieșit foarte frumos. Se vede pasiunea și dorința de a face ceva special. Felicitări!
Pozele sunt foarte frumoase, mă bucur că ai reușit să găsești mărimea potrivită astfel încât să arate perfect și pe forum.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: O gradina interioara nano
MesajScris: 21 Apr 2017 20:16 
Neconectat

Membru din: 05 Mar 2017 23:26
Mesaje: 24
Localitate: Barlad
Multumesc pentru comentarii.

Se putea si mai bine dar am o scuza : este primul proiect de acest fel.

Urmatorul va fi mai bun. Vreau sa fac un acvariu de tip "scape" in care sa ilustrez ideea principala din filmul " What dreams may come".

Apoi, extrag peisajul din acvariu si il asez intr-un terariu plantat.
Daca reusesc, va fi o nebunie...

Pentru cine nu cunoaste acest frumos film, iata :

https://www.youtube.com/watch?v=TPZpQsEFcKI
https://www.youtube.com/watch?v=TxGCVofgIO4

Provocarea este sa pot sa adun intr-un spatiu limitat, elementele a doua planuri, ilustrate in film, respectiv raiul si iadul, dar nu in forma interpretativa traditionala ci ... urmariti filmul, va fi mai explicit decit mine.

Insa, hai inapoi la proiect.
Pe 3 mai imi vin vietuitoarele!
Revin cu poze si detalii.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: O gradina interioara nano
MesajScris: 29 Apr 2017 13:32 
Neconectat

Membru din: 05 Mar 2017 23:26
Mesaje: 24
Localitate: Barlad
Poze noi, cu toate la locul lor :

Amano ...
Imagine

... Bloody Mary ....
Imagine

... Anubias Nana Pinto ..
Imagine

... si o privire de ansamblu:
Imagine

In spate, in dreapta se poate admira Cabomba, una dintre cele mai delicate plante pentru acvariu, alaturi de Hydrocotyle Tripartita (fundal-stinga).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: O gradina interioara nano
MesajScris: 29 Apr 2017 13:46 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Totul este perfect, exact cum trebuie, fiecare la locul ei. Super ! :premiu:
Foarte interesante "vieţuitoarele". Nu am mai văzut până acum, cel puţin nu vii, şi cu atât mai puţin nu aveam idee cum se numesc.

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: O gradina interioara nano
MesajScris: 29 Apr 2017 13:57 
Neconectat

Membru din: 05 Mar 2017 23:26
Mesaje: 24
Localitate: Barlad
Asta nu e nimic. Uite aici, stapinul absolut al "cotloanelor" din acvariul mare:

Imagine

Este o mare diversitate de nevertebrate crescute si inmultite pentru a popula acvariile.
Daca te prinde "microbul" intra pe acvariu.ro. Acolo sa vezi ...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: O gradina interioara nano
MesajScris: 29 Apr 2017 14:32 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Când eram în liceu am avut un micuţ acvariu, cu vreo 3 - 4 specii de peşti, dintre care îmi amintesc doar de Guppy (parcă aşa se numeau). Mi-am dorit mereu animal în casă. Dar eu voiam pisică sau câine. Şi acasă la mama nu am avut voie :uff: pentru că fac gălăgie, deranj, mizerie şi lasă păr. Aşa că am convins-o să mă lase să-mi fac acvariu. Şi vreme de 3 sau 4 ani am avut unul. Însă, când am plecat la facultate, departe de casă, a trebuit să-l dau, pentru că ai mei nu aveau timp să se ocupe de el. Şi de atunci nu am mai avut acvariu. Însă, după ce am terminat facultatea şi după m-am mutat la casa mea, l-am adoptat pe motanul Ţiţi, pe care îl am şi acum. Mi se pare foarte esenţial să ai în casă un animal. Orice fel de animal. E un "pansament" pentru suflet şi un companion plăcut pentru toţi ai casei.
Succes cu ai tăi ! Este fantastic ceea ce ai realizat ! :bravo: :bravo:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: O gradina interioara nano
MesajScris: 29 Apr 2017 14:59 
Neconectat

Membru din: 05 Mar 2017 23:26
Mesaje: 24
Localitate: Barlad
Da, asa e! Nu vrei sa stii ce "misuna" pe la mine prin curte ... :mrgreen:

Avantajul unui acvariu este ca poti tine la un loc, plante si animalute, fara sa-ti invadeze casa. Diversitatea faunei si florei acvatice iti ofera, practic, posibilitatea sa faci combinatii nelimitate. Iar daca il combini cu un terariu practic nici nu stii care este cea mai buna idee ...
din toate cite iti vin in minte.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 44 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001