Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 28 Mar 2024 12:07




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 302 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 21  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 04 Ian 2008 19:05 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Dec 2007 22:49
Mesaje: 387
Localitate: Bucuresti - Metrou Gorjului
Bine ai venit Elena :). Ce flori ai acasa? Cand s-o incalzi putin vremea sigur o sa ai mai multe :floare: , deajuns numai sa spui ce iti doresti :wink: .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 04 Ian 2008 22:46 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Dec 2007 18:13
Mesaje: 43
Localitate: TG. NEAMT
multumesc Stefana....am si eu multisoare flori (de fapt asta e parerea sotului meu)...dar mai sunt multe pe care mi le doresc si pe care ,pana la urma o sa mi le procur.Daca vreodata o sa ai un lastar in plus si pot sa iti dau ceva in schimb am sa fiu bucuroasa.In ceea ca priveste florile pe care le am sper sa imi fac si eu un album...oricum nu sunt chiar asa frumoase ca ala voastre.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Ian 2008 16:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Bine ai venit Elena !!! :buchet:
Imagine

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Bine ati venit!
MesajScris: 09 Ian 2008 16:10 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Sep 2007 19:49
Mesaje: 429
Localitate: Undeva intre pamant si cer...
Bine ati venit Doamnelor... Pacat ca suntem "imprastiate" peste tot prin lume... Ar fi tare fain daca intr-un viitor ne-am putea intalni undeva la jumatatea distantelor ce ne despart.... Dar, nu-i bai, ca putem sa fim o familie numeroasa si voioasa aici, pe Flori si Plante...


Inca o data BINE ATI VENIT!

Laura, de unde scoti frumusetile astea de iconuri? Vreau si eu!

_________________
Abra Mack
http://aerverde.wordpress.com/
http://claybijoo.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Bine ati venit!
MesajScris: 09 Ian 2008 16:45 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
AbraMack scrie:
Laura, de unde scoti frumusetile astea de iconuri? Vreau si eu!


De pe Photobucket. :wink:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 04 Feb 2008 16:36 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Feb 2008 19:34
Mesaje: 389
Localitate: Calarasi
Buna ziua dragelor!
Sunt Aurora din Calarasi,sunt consultant de credite,am 41 de ani, iubesc f mult plantele,florile si ma inconjor cu ele oriunde as fi, acasa sau la servici.
Sunt o persoana foarte vesela si totdeauna reusesc sa daruiesc un zambet celorlalti indiferent cate probleme as avea.
De mica am fost atrasa de flori si voiam sa le am.O sa va spun o poveste amuzanta.
Cred ca aveam vreo 3 ani si stateam la bunica mea la tara unde aveam o minunata gradina de flori.Aveam o deosebita placere sa rup floricelele bobocei, fara codita si sa imi umplu buzunarelul sortuletului, apoi ii aratam bunicii mele, care ma certa intotdeauna.Desi aveam multe jucarii, joaca mea preferata era sa fac mancare si sa merg in gradina de legume si gradina de flori.Astfel bunica mea a fost nevoita sa-mi faca separat o gradinitza de flori si una de legume, pentru ca le calcam fara sa-mi dau seama.Astfel m-a inavatat sa am grija de ele, sa nu le calc si sa nu le rup.
II multumesc bunii mele,Dumnezeu s-o odihneasca!, ca m-a invatat sa pretuiesc florile.
Cand am crescut si am mers la scoala deja stateam cu mama mea si am trait multi ani inconjurata de trandafiri de toate nuantele(care erau atunci).Oriunde te intorceai dadeai de trandafiri!Aveam o gradina superba!
Cata minune ne poate darui o floare!
Cum sa nu ne bucuram si sa avem chef de viata cand primul lucru pe care il vad dimineata sunt florile!
Ma bucur si va multumesc ca m-ati primit cu bratele deschise!
Dar era de asteptat pentru ca sunteti iubitoare de flori!
Florile ne ajuta sa traim mai bine! :floare: :floare: :floare: :pupici din flori: :pupici din flori: :pupici din flori:

_________________
Viata mea fara flori ar fi ca floarea soarelui fara soare!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 04 Feb 2008 18:19 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Sep 2007 19:49
Mesaje: 429
Localitate: Undeva intre pamant si cer...
Bine ai venit, Aurora.. Frumoasa povestioara ta... Am fost binecuvantate cele cu bunici... Ele au stiut intotdeauna sa ne cocoloseasca si sa ne invete lucruri bune... Eu am fost crescuta de bunica mea si tot de la ea mi se trage pasiunea pentru flori... Dumnezeu sa odihneasca bunicile care nu mai sunt printre noi dar care sunt convinsa ca ne vegheaza de undeva de sus, acolo unde florile sunt pretudindeni si mai frumoase ca nicaieri.,....

Sa ne bucuram de ceea ce ne-au invatat ele si sa iubim SI MAI MULT florile....


Inca o data, Bine ai venit! :floare:

_________________
Abra Mack
http://aerverde.wordpress.com/
http://claybijoo.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 04 Feb 2008 19:28 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Bine ai venit Aurora. :buchet: Cu povestioara ta m-ai facut sa-mi amintesc si eu de vacantele de vara pe care le petreceam la bunici la tara. Eu nu rupeam florile caci miroseau asa frumos si bunica mi-a spus ca daca le rup isi pierd mirosul :ha ha ha:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 05 Feb 2008 09:18 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Bine ai venit Aurora !! :buchet: Foarte frumoasa povestea ta. M-ai facut sa-mi amintesc de zilele copilariei petrecute la bunici, vara la soare, cand imi placea sa adorm pe iarma langa flori. Adormeam si imi placea sa simt mereu mirosul superbelor floricele din gradina bunicilor, sau a fanului proaspat cosit ... ce vremuri frumoase. Spre norocul meu, bunicii inca mai traiesc, dar sunt foarte batrani si din pacate nu mai poate bunica sa se ocupe de gradina si de flori asa cum i-ar placea. Si este tare departe de mine ca sa o pot ajuta. :(

Te pup Aurora !! :pupici:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 24 Feb 2008 22:18 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
adinutze scrie:
pasiunea mea a inceput odata cu mutarea de la garsoniera la apartament. acum ca dispun de loc m-am decis sa-l inveselesc cu colturi verzi si multicolore. am inceput prin violetele si craciunitza cu boboci pe care mi le-a adus mama la insistentele mele. nu era prea convinsa deoarece pe vremea liceului cand eram acasa nu avea baza in mine sa mai ud florile.
la munca am intalnit o colega, mai mare ca mine, eu 24 ea deja cu copil la liceu, care este pasionata de flori si care mi-a amplificat obsesia. :D mi-a adus 3 feluri de craciunitza la schimb cu o frunza de violeta creatza alb cu mov de care ea nu avea acasa.
apoi am intensificat plimbarile prin magazinele cu produse de gradinarit si asa m-am indragostit iremediabil de primule. maine de dragobete pretind o calceolaria si de martisor indraznesc la o phalaenopsis. oricum primule vreau de toate felurile de care o sa gasesc! :floare:
cu primulele am probleme, din 3 doar cea galbena e intreaga. albastrica si portocalia s-au blegit si apoi galbejit....frunzele inca traiesc, sper sa le pot recupera ca mi-s tare dragi.
momentan am rasaduri de panselutza, nu-ma-uita, lobelia mov, lavanda si urmeaza alte pliculete de seminte fara de care nu pot iesi de la orice supermarket merg. :oops:
al meu zice ca se muta ca nu mai are loc de flori, exagereaza, sunt la inceput. :D
pt maine i-am luat capsune catarator, si-a dorit inac de pe vremea cand nu aveam balcon. sper sa aprecieze cadoul.
apropo sunt din sibiu, 24 ani, imi place si mi se spune Nutze si sunt reprezentant vanzari.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 25 Feb 2008 11:43 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Bine ai venit adinutze !!!! :buchet: :floare:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 26 Feb 2008 02:06 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Feb 2008 19:34
Mesaje: 389
Localitate: Calarasi
Bine ai venit adinutze!
Sunt convinsa ca o sa-ti placa aici la noi! :D

_________________
Viata mea fara flori ar fi ca floarea soarelui fara soare!


Ultima oară modificat de auroradumbr pe 26 Feb 2008 22:11, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 26 Feb 2008 20:28 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Sep 2007 19:49
Mesaje: 429
Localitate: Undeva intre pamant si cer...
Bine ai venit, tizo! :dans: Presupun ca te numesti Adina, ca mine...

_________________
Abra Mack
http://aerverde.wordpress.com/
http://claybijoo.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: O primavara frumoasa
MesajScris: 10 Mar 2008 16:24 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Mar 2008 15:54
Mesaje: 47
Localitate: Arad
Ceau, tuturor!

Sunt Ella, din Arad, am 42 de ani si de vreo 100 am stiut ca pot sa iubesc tot ce inseamna viata. Pentru mine si metalul are suflet, cu atat mai mult animalutele, plantele, oamenii. Mama voia sa devin doctorita, sa ajut oamenii sau animalele. Sentimentul de mila exacerbata pe care l-am constientizat pe la 14 ani mi-a indreptat pasii intr-o directie alternativa. Acum, dupa aproape 30 de ani de la acea cotitura, sunt intr-adevar doctorita, dar de plante! Am studiat acarienii si in general protectia plantelor cultivate. Prin documentare continua si cateva experiente, am invatat cate ceva si despre protectia plantelor decorative, a arbustilor decorativi si gazonului. Mi-ar place sa impartasesc cunostintele mele cu cei care doresc asta.
Acum sunt inspector la vinurile cu denumire de origine controlata (acelea care au pe capison sau eticheta o bulinuta argintie, o holograma pe care se poate citi ONDOV), pentru ca vita de vie si vinurile sunt pasiunea mea transformand un hobby in meserie. Asadar, va invit si in lumea minunata a licorii lui Bachus, la modul cel mai elevat cu putinta, zic eu :)
Despre restul, o sa mai povestim.
Cu simpatie, Ella

_________________
Nu contează de unde vii, ci încotro mergi!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 10 Mar 2008 16:48 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Ella, bine ai venit!
:buchet:


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 302 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 21  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001