Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 28 Mar 2024 20:25




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 87 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Ne pregatim de primavara?
MesajScris: 19 Ian 2008 15:47 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007 15:09
Mesaje: 354
Acum cateva zile am vazut miscare in pungutele in care am pus ghivecele cu bulbi sau rizomi la iernat. Asadar azi m-am dus direct la ei.
Oxalisii au inceput sa vegeteze toti. Toate trei felurile, ca pe al patrulea nu l-am mai gasit...Nu-mi aduc aminte ce-am facut cu bulbisorii de oxalis Red Iron...Dar ceilalti sunt super ok.
Rizomii de achimenes,cativa, au mustacioare minuscule si ca atare am decis sa nu-i plantez inca (sunt in niste cutiute cu pamant, ingramaditi).
Puiutul meu de campanula alba (cu care am avut mari emotii in iarna asta, necrezand ca supravietuieste frigului de pe balcon) arata extrem de bine. I-au dat lastari noi, cei vechi s-au uscat, iar astia noi sunt foarte vigurosi.
Cei doi bulbi de gloxinii pe care-i mai am dorm inca.
Iar un bulb de Amarilis, imens, cumparat prin noiembrie, a inceput sa faca tija de floare!!!
Muscatele sunt super OK.

Aici v-am vorbit despre plantele din balcon, care desi e foarte bine inchis, sta inchis doar noaptea... Toata ziua geamurile sunt deschise. Deci, cate grade au fost afara, atatea au fost si la mine in balcon.

Eu cred ca vine primavara. Mai ales ca ieri canta o pasare intr-un copac... :dans:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 19 Ian 2008 16:10 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007 15:09
Mesaje: 354
Tot eu :D
Am uitat de singura kohlerie pe care o am. In noiembrie cred ca am tuns-o definitiv. Si a stat pe balcon fara pic de apa. Ei, acum are mugurasi noi... Azi a primit un pic de apa.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 19 Ian 2008 21:03 
Neconectat

Membru din: 02 Noi 2007 13:25
Mesaje: 458
Localitate: Bucuresti
Anamaria, poate imi oferi si mie un bulb de oxalis ... daca ai ... Oare de unde se pot achizitiona ?

Am pus la inmultit o multime de kohlerii. Abia astept sa-mi imbrac balconul cu ele ...

_________________
Sa stim sa murim si sa inviem in fiecare zi ... (arh. A. Papacioc)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 19 Ian 2008 21:22 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Sep 2007 10:42
Mesaje: 177
Localitate: Constanta
Nu este cam devreme sa discutam despre...primavara?
Si eu am avut probleme cu Oxalisul in iarna asta, dar acum este mai bine. cat despre Kohlerii, iarna trecuta s-a ofilit toata, si-a revenit in primavara cand a inceput sa si infloreasca. De atunci, in continuu are boboci si flori.

_________________
Prietenii sunt ca stelele: nu tot timpul ii vezi, dar stii mereu ca sunt langa tine.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 19 Ian 2008 21:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007 15:09
Mesaje: 354
vernil scrie:
Anamaria, poate imi oferi si mie un bulb de oxalis ... daca ai ... Oare de unde se pot achizitiona ?



Iron Cross, pe care eu nu-i mai gasesc, i-am luat din -, 10 bucati in punguta, relativ ieftini. Din restul am doar trei bucati din fiecare si nu stiu cum vor evolua... I-am cumparat in toamna, i-am bagat la iernat si acum s-au trezit.

Roxi draga, la kohlerie asa trebuie sa se intample... Iarna sa moara, primavara sa reinvie...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 19 Ian 2008 21:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Sep 2007 10:42
Mesaje: 177
Localitate: Constanta
Pai de exemplu in iarna asta Kohleria mea are flori. :floare: :buchet:

_________________
Prietenii sunt ca stelele: nu tot timpul ii vezi, dar stii mereu ca sunt langa tine.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 21 Ian 2008 18:26 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007 15:09
Mesaje: 354
Se vede treaba ca sunt cea mai optimista...

Nimeni nu vede primavara? Nimeni n-o miroase? Haideti mai... azi, in Bucuresti a fost chiar o zi frumoasa de primavara!

Plantele voastre nu o simt?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 21 Ian 2008 19:01 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 12 Dec 2007 21:29
Mesaje: 225
Localitate: printre flori
eu simt primavara, din plin, si oasele ma dor...
dar tu cu avatarul de iarna cred ca o sperii.. :lol: glumesc...

_________________
Good communication is as stimulating as black coffee, and just as hard to sleep after. — Ann Lindbergh
http://community.webshots.com/user/Hoya_album


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 21 Ian 2008 19:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007 15:09
Mesaje: 354
:mrgreen:
Am vrut sa mi-s schimb... insa cica-i prea mare.... si nu stiu sa-l fac mic, ca deja e mic... e avatarul meu de pe alte forumuri....
Admin, help.
Ce faci? Sper ca esti bine, sanatoasa, numai super-ocupata cu ... venirea primaverii...

(PS: am 5 - cinci- orhidee inflorite!!!)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 22 Ian 2008 12:51 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Aug 2007 13:34
Mesaje: 77
Plantele ca si noi vor primavara. Ma gandesc sa seman cate ceva :oare:
Sau sa mai astept pana in februarie :?:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 22 Ian 2008 13:18 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 12 Dec 2007 21:29
Mesaje: 225
Localitate: printre flori
si eu seaman azi cate ceva....
nu ma pot abtine...vreau la primavara sa am cat mai multe flori cu flori. :floare:

_________________
Good communication is as stimulating as black coffee, and just as hard to sleep after. — Ann Lindbergh
http://community.webshots.com/user/Hoya_album


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 22 Ian 2008 13:54 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Sep 2007 19:49
Mesaje: 429
Localitate: Undeva intre pamant si cer...
Eu nu stiu prea multe despre Oxalis.. dar am primit cativa bulbisori de "versicolor" pe care, desi i-am stocat "la rece" au incoltit si am fost nevoita sa ii pun intr-un ghiveci....asta se intampla acum doua-trei luni... Plantutele sunt destul de firave si chiar ma gandeam daca nu cumva am facut o gresala... Aveti cumva vreun sfat pentru mine? Multumesc frumos... si... Sa vina Primavara!!!!! :dans:

_________________
Abra Mack
http://aerverde.wordpress.com/
http://claybijoo.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 22 Ian 2008 14:34 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007 15:09
Mesaje: 354
AbraMack scrie:
Plantutele sunt destul de firave si chiar ma gandeam daca nu cumva am facut o gresala...


Si la mine, la veriscolor, ce-a iesit e firav... Insa abia acum am plantat... Poate cu trecerea vremii se va ingrosa...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 22 Ian 2008 14:44 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Sep 2007 19:49
Mesaje: 429
Localitate: Undeva intre pamant si cer...
Anamaria asa cum ziceam, eu nu prea stiu mare lucru despre Oxalis... Am o tufa mare de Oxalis rosu (nu stiu denumirea stiintifica), sau ce a mai ramas din ea, pe care am lasat-o linistita peste iarna si care am sa o "injumatatesc" in primavara....
Insa Oxalis versicolor... nu stiu, normal trebuie plantat in gradina sau? Am citit pe net ca Versicolor e in floare din decembrie pana in martie... o fi adevarat?

_________________
Abra Mack
http://aerverde.wordpress.com/
http://claybijoo.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 22 Ian 2008 15:05 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007 15:09
Mesaje: 354
Nu stiu daca e adevarat sau nu, insa, daca are bulb... cred ca poate sa suporte acelas tratament ca toate bulboasele...
Cel visiniu se numeste Oxalis Triangularis.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 87 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001