Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 28 Mar 2024 11:51




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 631 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 43  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: La o cafea...
MesajScris: 05 Ian 2008 10:53 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 12 Dec 2007 21:29
Mesaje: 225
Localitate: printre flori
Buna dimineatza , tuturor...haideti la o cafea. :wink:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 29 Mar 2008 11:35 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Am facut putina curatenie aici pentru ca spatiul este limitat.

Topicul Fazan l-am sters pentru ca am observat ca foarte multe cuvinte din categoria plantelor cu terminatiile specifice lor nu sunt multe si cuvintele se repetau foarte des: ex. usturoi, iarba etc

Daca aveti alta idee cu un alt joc pentru putina relaxare :idea: .....

_________________
www.flori-si-plante.ro


Ultima oară modificat de administrator pe 29 Mar 2008 12:00, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 29 Mar 2008 11:35 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
anamaria scrie:
Asa, de seara, va spun o poveste:

POVESTEA CELOR 12 ZODII

Intr-o buna dimineata, Dumnezeu si-a privit cei 12 copii intrebandu-se ce le mai lipseste. Deodata dorinta de a-i inzestra cu vointa omeneasca I-a luminat fata. Unul cate unul, fii au pasit pentru a-si
primi darul divin:

„Tie Berbecule, iti harazesc prima mea samanta pe care o poti sadi cu onoare. Pentru fiecare samanta care va rodi, inca un milion va rodi in mana ta. Tu nu vei avea timp sa vezi crescand nici una dintre acestea pentru ca tot ce insamantezi va rodi cu prisosinta. Tu vei fi primul care va sadi in mintea umana Ideea Mea. Dar nu este datoria ta sa hranesti Ideea. Viata ta este actiune si sigurul tau scop este sa-l faci constient pe om de Creatia Mea. Celui care isi indeplineste menirea ii daruiesc virtutea respectului de sine! Tacut, Berbecul a pasit spre locul sau.


„Pe tine, Taurule, te inzestrez cu puterea de a preface samanta in substanta. Munca ta este mareata si are nevoie de rabdare. Tu trebuie sa implinesti tot ce a fost inceput, altfel semintele vor fi risipite in vant. Nu te vei indoi niciodata de puterea ta, nu-ti vei schimba gandul la mijlocul drumului si nu vei depinde de altii pentru a-ti desavarsi opera. iti ofer taria, foloseste-o intelept! Si Taurul reveni supus la locul sau.


„Tie, Geamanule, iti sunt sortite intrebarile fara raspuns, ca sa poti arata tuturor ceea ce vede si simte omul in jurul sau. Tu nu vei sti niciodata de ce acesta vorbeste sau asculta, dar in cautarea
intelesurilor adanci ale lumii vei afla darul Meu: cunoasterea! Iar Geamanul, ingandurat, pleca.


„Pe tine, Racule, te investesc cu datoria de a-ti invata semenii ce este emotia. Tu vei starni rasul sau lacrimile; astfel, tot ceea ce ei vor vedea si vor gandi le va trezi multumire si bucurie sufleteasca. Pentru aceasta primeste in dar familia pe care tu o
poti inmulti! Si Racul se retrase timid.


„Tu, Leule, ai menirea sa arati intregii lumi creatia Mea plina de stralucire. Dar sa te ingrijesti de mandria ta si intotdeauna sa iti dai seama ca este opera Mea, iar Creatorul este unic. Daca vei uita aceasta, oamenii te vor dispretui. Tu vei indeplini totul cu ardoare si orice vei face va fi spre binele tuturor. Pentru aceasta ai nevoie de nobletea cu care te inzestrez! Leul pasi maiestuos spre locul sau.


„Tie Fecioara, iti este dat sa cercetezi tot ceea ce omul a faurit in lumea pe care I-am daruit-o. Tu vei scruta patrunzatoare drumurile sale si-l vei preveni cand greseste. Astfel, creatia poate atinge desavarsirea prin tine. Pentru aceasta vei primi puritatea gandirii! Fecioara pleca privind atent in jurul sau.


„Tu, Balanta, ai misiunea de a-l ajuta pe om sa fie constient de indatoririle sale fata de ceilalti. Asa, el poate invata sa traiasca sentimentul fraternitatii si va capata deprinderea de a descoperi fata ascunsa a actiunilor sale. Te voi trimite oriunde este
dezbinare, iar pentru stradania ta infinita de a readuce semenilor ordinea si calmul, iti voi darui dragoste! Si Balanta se retrase umila spre locul sau.


„Tu, Scorpionule, ai o insarcinare foarte dificila.
Vei avea iscusinta sa patrunzi mintile oamenilor, dar nu iti va fi permis sa vorbesti despre ceea ce inveti. De multe ori vei fi cuprins de amaraciune datorita celor pe care le descoperi. Aceasta te va apropia insa de Mine si nu vei uita niciodata ca acolo unde nu sunt Eu va fi doar pervertirea Ideii Mele… Tu vei vedea atat de multi oameni traind asemeni animalelor si vei lupta atat de mult cu instinctele lor, incat uneori vei pasi alaturi de cale. Totusi, mai devreme sau mai tarziu, te vei intoarce la Mine si de aceea primeste supremul dar al hotararii! Scorpionul pasi ferm spre locul sau.


„Sagetatorule, tu ai misiunea de a-i face pe oameni sa rada, caci atunci cand inteleg gresit Ideea Mea devin posaci. Umorul tau le va reda speranta si astfel isi vor intoarce privirea spre Mine. Vei trece prin multe incercari si vei cunoaste neastamparul. Iti harazesc darul infinitei abundente pe care o vei raspandi pretutindeni, iradiind lumina! Sagetatorul se retrase jovial la locul sau.


„De la tine, Capricornule, vreau straduinta si sudoarea fruntii, pentru ca tu ai menirea de a-i invata pe oameni sa munceasca. Misiunea ta nu este usoara, caci vei purta toata truda oamenilor pe umerii tai. insa pentru jugul poverilor tale eu iti daruiesc intreaga responsabilitate a omului! Iar Capricornul pleca devotat spre locul sau.


„Tu, Varsatorule, esti vizionarul omenirii, privirea ta desluseste toate posibilitatile glorioase. Vei trai insa durerea singuratatii pentru ca aceasta viziune nu-ti permite sa personifici Dragostea Mea. Dar pentru a-i intoarce pe oameni catre noile sanse primeste darul libertatii pentru a servi omenirea oricand va avea nevoie de tine! Varsatorul pasi increzator spre locul sau.


„Tu, Peste, ai cea mai grea misiune dintre toate. Iti cer sa ridici pe umerii tai toata suferinta omului. Lacrimile tale sunt menite sa fie lacrimile Mele. Durerea aceasta este rodul intelegerii gresite a Odei Mele, dar tu existi, ca sa-i aduci omului compasiunea. De aceea iti harazesc darul cel mai de pret: vei fi singurul dintre cei 12 copii ai Mei care Ma va intelege. Iar puterea cuprinderii divine este pentru tine felul in care te vei apropia de oameni si vei raspandi credinta! Si Pestele se retrase emotionat la locul sau.


Am postat asta, pentru ca la mine chiar asa e....

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 29 Mar 2008 11:36 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
serendipity scrie:
multumesc pentru poveste anamaria, este foarte frumoasa
si mie mi se potriveste ce scrie la zodia mea :)


anamaria scrie:
Ce zodie?
Eu sunt peste... si chiar asa e... Si chiar asa si e... Sunt mama ranitilor... Sunt atrasa ca de un magnet de tot ce inseamna om necajit, suparat... slab... Si incerc sa-l ajut sa vada ca nu e asa, ca e chiar opusul... Si, pot sa spun ca-mi reuseste de multe ori... Si mai pot sa spun ca asta mi-a atras o multime de dusmani. Insa satisfactia mare atunci cand cel mai slab prinde putere si riposteaza in fata celui mai puternic, dar nu musai mai destept, mai pregatit....Si tot datorita acestui fapt am o multime de prieteni... Prieteni buni!

serendipity scrie:
pai anamaria daca spui ca asa ti se intampla tie ti s-ar fi potrivit numele meu serendipity....
serendipity = good luck in making unexpected and fortunate discoveries; is the effect by which one accidentally discovers something fortunate, especially while looking for something else entirely :)
eu sunt Taur si asa cum scrie acolo la poveste eu am continuat mereu lucruri incepute de altii si le-am dus la bun sfarsit, am mare rabdare (unii o numesc incapatzanare) atunci cand imi pun ceva in cap si nu ma las pana nu-mi iese, chiar daca pasii pe care-i am de facut sunt mici si poate dura muuuuuuuuuult pana sa-mi iasa.


Si, toata viata mea, cand a fost sa aleg, am ales, asa ca fata mosului din poveste, cutia mai mica si mai urata. Si, de multe ori, in acea cutie era mai mult decat as fi putut spera... :oops:


vonheizer scrie:
Si eu sunt Peste!

Nu Mama ranitilor, ci Mama Mamei Ranitilor! Dar e o poveste tare lunga...

Cu simpatie, Ella


simonaelena scrie:
Si eu.... tot peste!
Anamaria, vezi, mai avem ceva in comun! :lol:


cami scrie:
Eu balanta... :buchet:

_________________
www.flori-si-plante.ro


Ultima oară modificat de administrator pe 29 Mar 2008 11:47, modificat de 4 ori în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 29 Mar 2008 11:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Sep 2007 19:49
Mesaje: 429
Localitate: Undeva intre pamant si cer...
Curatenie de primavara printre flori virtuale si reale... :floare:

Cafa-i gata... Doamnelor, sunteti in concediu? :) Nu prea semnati condica, la cafeluta... :buchet:

_________________
Abra Mack
http://aerverde.wordpress.com/
http://claybijoo.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 29 Mar 2008 21:10 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Dec 2007 20:41
Mesaje: 664
Localitate: Arad
Am fost in concediu Abra :Yes: dar sa terminat :( au plecat si Mexicanii :( de acum inainte o sa fiu mai mult alaturi de voi la cafea :dans:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 30 Mar 2008 03:10 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Sep 2007 19:49
Mesaje: 429
Localitate: Undeva intre pamant si cer...
Hehehehe... simandanca... fericito!!! Mai vreo doua zile si iti urmez si eu exemplul.... VACANTAAAAAAAAAA>>> Franta si apoi Olanda... Poate si un colt de Belgie... :P Va aduc poze...

_________________
Abra Mack
http://aerverde.wordpress.com/
http://claybijoo.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 30 Mar 2008 08:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Dec 2007 18:13
Mesaje: 43
Localitate: TG. NEAMT
Buna dimineata! Sa aveti o duminica minunata!!! Vacanta placuta! Din nefericire , eu mai am cam mult de asteptat pana la vacanta :uff:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 30 Mar 2008 12:31 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Astazi nu va invit la cafea, ci la un pahar de sampanie si o felie de tort !!! :wink:
Avem dubla sarbatoare in familie : este atat ziua mea cat si ziua motanului meu. :D
Cine vine ? :pupici:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 30 Mar 2008 13:30 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Mar 2008 10:35
Mesaje: 407
Localitate: Bucuresti
cu mare drag Laura, insa pentru mine poate gasesti o bucatica de salam de biscuiti pentru ca eu tin post si asta e dulcele meu preferat in perioada asta si nici alcool nu beau... un ceai se poate? cu multa lamaie? ca sunt cam racita :cry:

_________________
life is like a box of chocolates, you'll never know what you're gonna get
www.computerbild.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 30 Mar 2008 13:34 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Dec 2007 20:41
Mesaje: 664
Localitate: Arad
Felicitari de ziua ta Laura si numai bine motanului tau [am si eu 2 acasa ]
sa te bucuri de primavara :bravo:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 30 Mar 2008 15:19 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Serendipy, pentru tine am special prajituri de post, cu miere. Si ceai pregatesc imediat. :wink:

Multumesc de urari dragele mele !!! :buchet:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 31 Mar 2008 16:59 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
AbraMack scrie:
Hehehehe... simandanca... fericito!!! Mai vreo doua zile si iti urmez si eu exemplul.... VACANTAAAAAAAAAA>>> Franta si apoi Olanda... Poate si un colt de Belgie... :P Va aduc poze...


AbraMack draga, vacanta placuta, sa ai vreme frumoasa sa poti face multe fotografii cu locurile pe care le vei vizita. Si poate gasesti raritati in materie de floricele pe unde vei merge. :floare:
Te asteptam inapoi cu drag.
:pupici:

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 02 Apr 2008 12:56 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Dec 2007 20:41
Mesaje: 664
Localitate: Arad
E pregatita cafeaua :Yes: va astept :Ruga:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 04 Apr 2008 09:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Am pregatit cafeluta si va astept cu mult drag !!! :buchet:
Va doresc un week-end minunat !!! :floare:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 631 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 43  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001