Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 29 Mar 2024 02:31




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 58 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 03 Iun 2008 01:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Noi 2007 15:17
Mesaje: 416
Localitate: Bucuresti
Multumesc bibacj. :)
Din cel pentru orhidee nu am luat... am doar 2 orhidee si la Miltonie vad ca ii merge bine si cu ingrasamant Substral.
Din prima saptamana a lunii mai a inceput sa-i dea tija noua cu bobocei... si o am doar din martie (primita cu ocazia zilei de 8 Martie :) ) si a fost inflorita mai bine de o luna...
Cum s-ar spune a facut pauza o luna si apoi s-a pus iar pe produs boboci :)
Ma gandeam sa vad ce efecte are Agro caci Substral nu am mai gasit...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 15 Iun 2008 13:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 25 Mar 2008 02:14
Mesaje: 123
Ati folosit ingrasamant sub forma de betigase de la Aro? Dar cele care au si substante impotriva daunatorilor?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 16 Iun 2008 08:47 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Mar 2008 10:35
Mesaje: 407
Localitate: Bucuresti
eu am folosit betigase acum un an si nu am fost multumita de rezultate. am senzatia ca, din cauza ca sunt totusi prea concentrate ard radacinile plantelor. asa ca am revenit la intgrasamintele solubile. eu folosesc vitaflora si substral si sunt multumita de amandoua. doar pentru bonsai am alt tip de ingrasamant special de la pokon.

_________________
life is like a box of chocolates, you'll never know what you're gonna get
www.computerbild.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 29 Iun 2008 13:29 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Si ziceti ca ingrasamatul sub forma de betisoare e prea concentrat ? Ma tenteaza sa iau si eu. Am vazut azi in - unul frantuzesc cu 24 de betisoare mititele pentru plante cu flori. Zicea pe prospect ca trebuie sa pun un singur betisor la ghiveci mai mic, asa cum le am eu.
Ce sa fac ? Ma tenteaza sa-mi iau. :oare:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 29 Iun 2008 17:45 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Laura, eu zic sa nu-ti cumperi :nu: Asa cum a zis si Serendi mai sus si eu am folosit ingrasamint sub forma de betisoare la violete acum trei - patru ani. Nu le-a mers deloc bine, am pierdut citeva cu toate ca le-am pus spre marginea ghiveciului ca sa nu arda radacinile. :furios: Vitaflora lichid pun si eu, e foarte bun pentru foarte multe plante decorative prin flori. :dans: Ramine la alegerea ta ! :P

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 29 Iun 2008 21:09 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Era tentant, insa n-o sa cumpar. Decat sa risc, mai bine le las asa cum sunt acum, ca le merge foarte bine cu ingrasamant lichid. :roll:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 29 Iun 2008 22:00 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 25 Mar 2008 02:14
Mesaje: 123
Eu am cumparat azi de la - cele de la Aro 50 buc la 4 lei.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 30 Iun 2008 13:03 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Ce-am vazut eu in - erau din Franta, 24 de bucati la 15 ron. :roll: Dar nu mai cumpar.

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 30 Iun 2008 13:42 
Neconectat

Membru din: 02 Oct 2007 18:49
Mesaje: 539
Localitate: galati
eu am folosit betigase si nu au patit nimic florile.....la violete nu prea le pun ingrasamant,doar apa acidifiata cu zeama de lamaie-foarte rar!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 30 Iun 2008 15:30 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Eu am observat ca fara ingrasamint florile violetelor mele au culori palide si se trec mai repede. :roll:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: ingrasaminte
MesajScris: 17 Iul 2008 13:51 
Neconectat

Membru din: 16 Iul 2008 11:12
Mesaje: 94
Localitate: Ilfov Mogosoaia
De ce nu va ganditi, ma refer la cei care se plang ca nu le-a mers bine la floricele, hai sa ne intrebam daca pana la ingrasaminte am facut tot ce trebuia pentru ele, ma refer la toti factorii de vegetatie care trebuie asigurati pentru o dezvoltare optima.
Lumina, substratul folosit ( daca este cel potrivit pentru floarea respectiva, umidatea etc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 19 Iul 2008 19:25 
Neconectat

Membru din: 10 Iul 2008 22:19
Mesaje: 21
Localitate: Arad
Eu mi-am luat VitaFlora pt plante decorative prin frunze, iar pt cele cu flori mi-am luat cel pt plante decorative. Pe ambalaj iti si arata pt ce fel de plante de foloseste. Dizolv un capacel la 1 litru de apa (asa spune si pe ambalaj) si cu aia pulverizez plantele odata pe saptamana. Litrul de apa il folosesc cam tot odata, la vreo 7 plante, nici mici dar nici imense. Am grija sa ajunga pe fiecare frunzulita. Si plantele mele sunt ok(deocamdata), cresc bine si nu au treaba nimanui. Ce-i drept au lumina, apa cata le trebuie, si cele care au nevoie de o umiditate mai ridicata, le pulverizez cu apa statuta(de 2-3 ori pe zi in zilele calduroase si odata pe zi -dimineata- in zilele mai racoroase). De asemenea am grija sa nu se depuna praf pe ele, ca sa poata respira cat mai bine. Totul este sa ii acorzi fiecareia atentia necesara si totul va merge bine, cred.
Acum nu stiu cu ingrasamintele sub forma de betisoare. Am luat azi si le-am pus, sa le pregatesc incet pt toamna si mai departe pt iarna. Am luat unele verzi, unguresti. O sa revin daca apar ceva modificari vizibile. Sper sa fie in bine!!

_________________
Nu lua viata prea in serios, oricum nu iesi viu din ea!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 02 Dec 2008 20:15 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Cu intarziere, scuze floare mica :uff: , acum am reusit sa scriu textul de la Bionat, un ingrasamant lichid cumparat de la Expo Crizantema de Aur.

BIONAT PLUS - Ingrasamant foliar cu extract natural din plante

I. Compozitie
A. Elemente nutritive principale : Azot (N) 7,5 %, Potasiu (K2O) 0,8 %, Fosfor (P2O5) 0,003 %
B. Elemente nutritive secundare : Magneziu (Mg) 0,5 %, Sulf (S) 1,3 %, Calciu (Ca) 0,05 %
C. Oligoelemente : Bor (B) 0,2 %, Cupru (Cu) 0,4 %, Fier (Fe) 0,2 %, Mangan (Mn) 0,07 %, Zinc (Zn) 0,12 %
D. Extract natural din plante cu continut de auxine cu effect biostimulator 9 %

II. Mod de pastrare si manipulare :
A nu se inhala sau ingurgita (R20/22).
Recipientul se pastreaza in pozitie vertical si se mentine etans.
Temperatura de pastrare : in limitele -20oC si +30oC (S7/47).
Se pastreza ferit de copii, de alimente si furaje (S2/S13).
La folosirea produsului se va purta echipament de protective corespunzator si se vor respecta toate regulile de protective, protejand fata si ochii (S36/37/39).
Daca a ajuns produsul in contact cu ochii, se vor spala cu multa apa (S26).
La utilizare, recipientul se clateste cu apa care se pune in solutie pentru stropit.
Nu se goleste in reteaua de canalizare sau in surse de apa (S29).
Termen de garantie 3 ani.

III. Mod de utilizare
1. La seminte de orice specie (legume, flori, cereal, etc.). La pregatirea semintei pentru semanat se administreaza 100 ml BIONAT diluat cu 3-6 l apa/norma de samanta/ha.
2. La rasaduri de legume si flori se administreaza prin stropiri saptamanale sau la doua saptamani in concentratie de 0,1 – 0,2 % (1 – 2 ml/1 l apa).
3. La legume in culture din solaria, sere si camp, in primele faze de vegetatie, se pulverizeaza pe Frunze in doza de 0,2 % (2 ml/1 l apa) la interval de 7 zile, 1-2 stropiri. La legume de peste 2 saptamani prin pulverizare pe Frunze in doze de 0,5 % (5 ml/1 l apa) la interval de 7 – 10 zile, 4 – 6 stropiri.
4. La flori in ghivece, camp si sere, se pulverizeaza pe Frunze la interval de 10 zile in doze de 0,2 % (2 ml/1 l apa).
5. La florile taiate, in vaza se adauga in apa din vaza o doza de 0,2 % (2 ml/1 l apa) si prelungeste prospetimea cu 3 – 4 saptamani, fara a schimba solutia.

Imagine

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 02 Dec 2008 21:25 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Laura, vad ca Bionatul tau este ingrasamint foliar si se aplica prin pulverizare pe frunze, chiar si pentru plantele din ghiveci scrie ca se pulverizeaza pe frunze. Daca l-ai folosit la plantele tale atunci acesta este misterul ca au crescut asa inalte.
Cumpara-ti ingrasamint pentru plante care fac flori, Vita Flora nr.1 este minunat si aplica-l conform prospectului. :Yes:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 03 Dec 2008 16:32 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
L-am folosit doar de 2 ori de cand il am. Dar plantele mele sunt asa inalte de un an sau 2. (in functie de cand le am)
Am si VitaFlora 1. Pe acela il folosesc cel mai des. :roll:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 58 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001