Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 13 Mai 2024 14:58




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 302 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 21  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 27 Aug 2008 20:47 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Iun 2008 23:58
Mesaje: 186
Localitate: Bistrita
bine ai venit irina!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Multumesc
MesajScris: 27 Aug 2008 21:58 
Neconectat

Membru din: 27 Aug 2008 01:32
Mesaje: 7
multumesc de primire.
poze am postat deja la Albume


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 01 Sep 2008 23:54 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Bun venit Irina !! :buchet:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 02 Sep 2008 09:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Iul 2008 11:54
Mesaje: 328
Bine ai venit printre noi Irina , ai niste orhidee foarte frumoase . :floare:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 04 Sep 2008 18:03 
Neconectat

Membru din: 29 Aug 2008 15:21
Mesaje: 48
Localitate: Roman / Iasi
Buna, am dat si eu peste forumul asta cam acum o saptamana, cautand niste informatii despre gloxinie, si sunt incantata. De atunci, cand am ceva timp, tot citesc pe aici.O multime de lucruri interesante, pe care nu le stiam pana acum despre flori. Si mie imi plac foarte mult florile, de apartament dar si de gradina.Dar deocamdata citesc.apoi, voi vedea... sa pun si ceva poze cu putinele flori pe care le am...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 05 Sep 2008 11:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Bun venim Amalia ! :buchet:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 06 Sep 2008 09:59 
Neconectat

Membru din: 18 Dec 2007 22:07
Mesaje: 152
Localitate: dolj
Bun venit tuturor! :buchet:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 04 Oct 2008 12:06 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
achimenes scrie:
Buna ziua tuturor iubitoarelor de frumos
Cam tarziu pentru prezentare, dar cum se spune, mai bine mai tarziu decat niciodata.
Ma numesc Mihaela, am 42 de ani si sunt inginer horticol.
Poate o sa zambiti dar eu nu am avut nici in clin nici in maneca cu florile. Parintii mei nu au avut niciodata flori, pentru ca aveau o vorba " ce nu e de mancare, nu e bun" si nici bunici nu am avut. Pasiunea pentru flori a aparut relativ de vreo 10 ani datorita cumnatei mele iar nebunia a fost atat de mare ( nebunia pentru flori) incat in momentul cand am hotarat ca trebuie sa urmez o facultate, am ales fara sa stau pe ganduri Horticultura.
Sunt foarte fericita cand sunt in preajma plantelor, imi plac la nebunie culorile, formele, parfumul lor, am doar un singur regret si anume ca nu pot sa-mi exercit meseria ( sunt prea "batrana" la 42 de ani si nimeni nu vrea sa ma angajeze).
Dar am sa profit de informatiile culese de la iubitoarele de plante si am sa scriu o carte despre flori, chiar daca s-au scris foarte multe , am sa ma gandesc la subiecte care au fost abordate mai putin.
Chiar v-asi ruga sa-mi dati idei in acest sens, nu se stie niciodata ce poate iesi. :floare:


achimenes scrie:
Chiar am scris un articol in luna iunie intr-o revista, exact despre inmultirea acestor doua superbe plante :floare:


Buna Mihaela :D

Ieri am cumparat "revista" si am citit un articol despre Scindapsus si varza de Bruxelles scris de o persoana din Mogosoaia ! Cum noi doua am avut o discutie deschisa pe acest Forum cum ca vreau sa te vizitez cind o sa-ti deschizi magazinul la Mogosoaia, sincera sa fiu mi-a zburat imediat gindul la tine apoi, am citit aici pe Forum ca in luna iunie ai scris intr-o revista un articol despre inmultirea strepto si begonie. M-am uitat imediat in nr.6 al revistei si mi-a parut bine cind am constatat ca ambele articole sunt scrise de una si aceeasi persoana ! :dans 2: :dans 2: :dans 2:
Sincere felicitari pentru ambele articole si mai asteptam si altele :floare:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 04 Oct 2008 21:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Oct 2008 20:33
Mesaje: 41
Localitate: Arad
Cum am îndrăznit deja sa intru în "casa" voastră primitoare, e cazul să mă prezint.
Sunt Adina, am 32 de ani şi de când mă ştiu am avut în juru-mi flori. Îmi face plăcere să le îngrijesc, le admir oriunde le văd. În orice casă aş intra, dacă ceva îmi atrage atenţia, atunci sigur e vorba de plantele gazdei sau de animalele de companie.
Invidiez, in sensul bun, pe cunoscători. Nu am pretenţia a fi prea pricepută în domeniu, de aceea sper că am nimerit bine... Abia aştept să învăţ câte ceva din ceea ce îmi împărtăşiţi voi! Oricum o groază de întrebări aşteaptă a fi puse... Sper să găsesc înţelegerea pe care v-o solicită o începătoare.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 04 Oct 2008 22:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Toti am fost incepatori. Si eu am invatat foarte multe de aici si voi mai invata, deoarece sunt atat de multe plantute frumoase.
Asteptam sa ne prezinti frumusetile tale si iti dorim sa-ti imbogatesti colectia . :floare:
Inca o data, bine ai venit intre noi !! :buchet:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 04 Oct 2008 22:21 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Iul 2008 11:54
Mesaje: 328
Bine ai venit Adina ! :Yes: :Yes: :Yes:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 04 Oct 2008 22:25 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Oct 2008 20:33
Mesaje: 41
Localitate: Arad
Mulţumesc pentru frumoasa primire! Încep să mă simt ca acasă... Aşa că nu veţi scăpa aşa uşor de mine! :D
Iată o primă solicitare:
Am înţeles eu bine: că nu pot în acest forum posta direct imagini stocate în calculatorul propriu? Am observat că atunci când scriu un mesaj nu există comanda "Browse" pe care am folosit-o pentru încărcarea avatarului.
Este obligatorie upload-area pozelor pe un alt site şi postarea prin intermediul acestuia a pozelor? Dacă da, ce site îmi recomandaţi?
Navigând pe forum am observat în subiectul Poza zilei - altele
imagini afişate mai mari şi care nu te trimit spre alt site. Cum s-a procedat la încărcarea lor?
Mulţumesc!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 04 Oct 2008 23:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Adina, ca sa poti pune poze pe forum citeste detalii aici : http://flori-si-plante.ro/forum/viewtopic.php?t=33

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 05 Oct 2008 12:48 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Oct 2008 20:33
Mesaje: 41
Localitate: Arad
laura34215 scrie:
Adina, ca sa poti pune poze pe forum citeste detalii aici : http://flori-si-plante.ro/forum/viewtopic.php?t=33


Laura, citisem anterior sfaturile referitoare la postarea pozelor. Voiam să verific cu ajutorul vostru, al celor obişnuiţi cu acest forum, concluziile pe care le-am desprins. Mă interesează cum se postează poze pentru că plantele mele au nevoie de ajutor şi v-ar fi mai uşor să pricepeţi dintr-o poză care e problema, decât dintr-o descriere mai mult sau mai puţin elocventă. (mai ales când e vorba despre identificarea unei "Jane Doe").
Cu mulţumiri, Adina


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 05 Oct 2008 13:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Cand e vorba de problme de identificare a unei plantute, fa cat mai multe poze, cat mai clare si o sa incercam sa le identificam.
Daca sunt probleme de sanatate la plantute, fa la fel.
:pupici:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 302 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 21  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001