Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 28 Mar 2024 12:43




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 302 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 21  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: prezentare
MesajScris: 12 Iun 2008 00:23 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Iun 2008 23:57
Mesaje: 100
Localitate: barlad
multumesc la toata lumea pt primirea calduroasa,sunteti dragalase. :floare:

_________________
valentyna http://valentyna.sunphoto.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: fuchsia-cercelus
MesajScris: 13 Iun 2008 14:09 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Iun 2008 23:57
Mesaje: 100
Localitate: barlad
am si eu un cercelus,nu stiu ce culoare este caci nu a inflorit deloc.creste cam aiurea in sensul ca creste inalt si lastaros dar nu face flori.am sa ma supar pe el si am sa-l fac cadou.eu o sa-mi adun altii.mi-ar placea din aceia ponpon dar pana acu nu am gasit.continui cautarile.mi-au placut toti cercelusii de la toate fetele dar in mod deosebit am ramas uimita de cel al lui vernil si de al lui serendipity.sa va traiasca si sa va bucurati de ei. :pentru tine:

_________________
valentyna http://valentyna.sunphoto.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 24 Iul 2008 10:26 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Iul 2008 11:54
Mesaje: 328
Buna ziua si bine v-am gasit. Ma numesc Doina , locuiesc in Oltenita , am 46 de ani si lucrez in sanatate publica.Nu am foarte multe plante deoarece la noi in oras nu se aduc multe soiuri de plante si cele care se aduc de cele mai multe ori sunt prea scumpe , in comparatie cu preturile din super marketuri , uneori chiar dublu . Mi-am imbogatit numarul de plante cu o multime de frunze si pui de violete achizitionate si primite de la prieteni de pe alt forum.Totodata am si facut schimb.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 24 Iul 2008 15:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Bine ai venit Doina ! :buchet: Asteptam sa ne povestesti mai multe despre plantutele tale, sa ne arati si poze cu ele, daca ai, si multa bafta sa-ti achizitionezi mai multe. :wink:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 06 Aug 2008 13:54 
Neconectat

Membru din: 16 Iul 2008 11:12
Mesaje: 94
Localitate: Ilfov Mogosoaia
Buna ziua tuturor iubitoarelor de frumos
Cam tarziu pentru prezentare, dar cum se spune, mai bine mai tarziu decat niciodata.
Ma numesc Mihaela, am 42 de ani si sunt inginer horticol.
Poate o sa zambiti dar eu nu am avut nici in clin nici in maneca cu florile. Parintii mei nu au avut niciodata flori, pentru ca aveau o vorba " ce nu e de mancare, nu e bun" si nici bunici nu am avut. Pasiunea pentru flori a aparut relativ de vreo 10 ani datorita cumnatei mele iar nebunia a fost atat de mare ( nebunia pentru flori) incat in momentul cand am hotarat ca trebuie sa urmez o facultate, am ales fara sa stau pe ganduri Horticultura.
Sunt foarte fericita cand sunt in preajma plantelor, imi plac la nebunie culorile, formele, parfumul lor, am doar un singur regret si anume ca nu pot sa-mi exercit meseria ( sunt prea "batrana" la 42 de ani si nimeni nu vrea sa ma angajeze).
Dar am sa profit de informatiile culese de la iubitoarele de plante si am sa scriu o carte despre flori, chiar daca s-au scris foarte multe , am sa ma gandesc la subiecte care au fost abordate mai putin.
Chiar v-asi ruga sa-mi dati idei in acest sens, nu se stie niciodata ce poate iesi. :floare:

_________________
Frumusetea trezeste sufletul la viata (Dante Alighieri)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 06 Aug 2008 15:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Multa bafta Mihaela sa reusesti sa realizezi ce ti-ai propus si sa scrii aceasta carte despre flori !! :buchet:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Aug 2008 13:03 
Neconectat

Membru din: 16 Iul 2008 11:12
Mesaje: 94
Localitate: Ilfov Mogosoaia
Multumesc mult Laura, ca intotdeauna esti o draguta.
Tocmai ma intrebam daca se mai merita sa te omori cu scrisul, cu cheltuielile de tiparire, cand internetul este la indemana tuturor si unde mai pui ca este si gratis.
Ei ce spuneti ?

_________________
Frumusetea trezeste sufletul la viata (Dante Alighieri)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Aug 2008 13:32 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Achimenes in primul rand trebuie sa stii ca scoaterea unei carti presupune multa munca si foarte multi bani.
Lasand la o parte munca de documentare si cea de creatie, mai trebuie sa ai in vedere culegerea textului in format digital si tehnoredactarea cartii.
Cartea trebuie sa arata impecabil si din punct de vedere al design-ului, al aspectului comercial bineinteles nu in detrimentul continutului.
Dupa care urmeaza cheltuielile de tipar care sunt foarte mari.
Daca o faci numai din pasiune e OK daca vrei sa obtii un un mic profit trebuie sa scoti ceva indit pe piata noastra.
:floare:

_________________
www.flori-si-plante.ro


Ultima oară modificat de administrator pe 07 Aug 2008 14:29, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Aug 2008 14:25 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Iul 2008 11:54
Mesaje: 328
Bine ai venit Mihaela , daca ai nevoie de ajutor sau simpla sustinere morala , ma ofer si eu. :pupici din flori:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Aug 2008 14:58 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Mihaela, eu cred ca merita sa investesti in asa ceva. O carte scrisa de tine, bucuria ta, mandria ta.
Am avut si eu ocazia sa tiparesc o carte, inca mai am ocazia deoarece n-am tiparit-o inca din lipsa de fonduri pentru tiparire. Cartea este lucrarea mea de licenta intitulata Influenta limbii germane asupra limbii romane. Nu exista o astfel de carte in Romania, care sa contina un dictionar complet al tuturor cuvintelor imprumutate din limba germana.
Dupa ce-am terminat licenta una din profesoarele de germana mi-a propus sa-mi cumpere lucrarea de licenta s-o tipareasca ea, ca si cum ar fi fost scrisa de ea, iar eu sa apar ca ajutor. Nu am acceptat, desi mi-ar fi oferit o suma frumusica pe lucrare. E mandria mea, munca mea de 2 ani, cand am stat cu DEXu'-n brate zi si noapte si-am luat cuvant cu cuvant sa le gasesc pe toate ce provin din limba germana.
Dar, cand voi avea bani, o voi tipari. :roll:

Asa ca, Mihaela, se merita sa incerci asa ceva. Iti tin pumnii !! :wink:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Aug 2008 13:13 
Neconectat

Membru din: 16 Iul 2008 11:12
Mesaje: 94
Localitate: Ilfov Mogosoaia
Multumesc tuturor pentru incurajari si sfaturi.Sunt binevenite, chiar a-si dori sa cunosc mai multe despre acest subiect.
:floare:

_________________
Frumusetea trezeste sufletul la viata (Dante Alighieri)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Aug 2008 14:35 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Dec 2007 22:49
Mesaje: 387
Localitate: Bucuresti - Metrou Gorjului
Eu pot sa-ti spun doar din experienta unei matusi, care dupa mai bine de 30 de ani cat a fost invatatoare, a incercat sa tipareasca fisele de mate si romana, rod al intregii ei activitati ca invatator.
A gasit destul de greu un editor, care le-a tiparit si distribuit, dar drepturile de autor nu cred ca acopereau nici pe departe eforturile facute cu sistematizarea materialului si pregatirea de tipar ...
Eu am fost incantata de ele si cred ca vor fi bune si pentru nepoti. Asa ca, daca te simti in stare ... incepe :floare:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: buna ziua
MesajScris: 27 Aug 2008 17:38 
Neconectat

Membru din: 27 Aug 2008 01:32
Mesaje: 7
Numele meu este Irina. sunt din Deva, am 35 de ani si m-am alaturat voua vazand ca avem toti omare pasiune pentru flori.
In mod special imi plac orhideele dar mai am multe alte flori si sper sa invat multe lucruri de aici


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 27 Aug 2008 19:04 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Bine ai venit Irina.
O pasiune frumoasa pentru orhidee, avem cateva fete care indragesc in mod deosebit aceste plante.
Sper sa gasesti ceea ce doresti sa stii despre flori si plante :floare:

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 27 Aug 2008 19:22 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007 15:09
Mesaje: 354
Bine ai venit Irina.
Asteptam poze cu orhideele tale :dans: . Si eu sunt o mare iubitoare a orhideeler.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 302 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 21  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001