Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 13 Mai 2024 00:27




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 37 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 04 Mai 2009 07:28 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Dec 2007 20:41
Mesaje: 664
Localitate: Arad
Dupa cum am promis revin cu stiri noi din Mexic :sunt aici:
Aici s-a anuntat deja vineri seara la stiri ca este o gripa umana ceva mai grava [dar tratabila ] si ca nu are nici o legatura cu porcii deoarece nu au gasit nici un animal bolnav.
Noi am fost plecati 3 zile la mare in weekend si acum am citit stirile si sunt uimita ce prostii mai scriu ziarele in Romania, vai de saracii postasi daca trebuie sa duca atitea scrisori de informare despre gripa
Da, intr-adevar s-a anuntat ca lumea sa fie precauta ,dar nu se sta inchis in casa , se circula , la mare era distractie in toi .
Chiar imi e groaza cind ma intorc ce ma asteapta :oare:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 04 Mai 2009 11:35 
Neconectat

Membru din: 10 Feb 2009 14:06
Mesaje: 90
Din pacate nu este chiar asa, este o gripa care are ca gazda porcul si da, este o gripa.Aceasta varianta de gripa este mai grava tocmai din cauza ca este mai puternica, fiind cazuri mortale.Din cauza faptului ca si animalelele, adica porcii, sunt purtatori, se raspandeste cu mai mare rapiditate. Dar este un soi de gripa, asta e adevarat. Iar autoritatile acolo trebuie sa faca cat mai multe afirmatii care linistesc populatia, nu care o panicheaza, deci de asta legatura cu gripa umana.

_________________
www.cutiacumargele.weblog.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 04 Mai 2009 12:14 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Nu-ti face probleme Anca, pina acum n-a fost descoperita nici o persoana purtatoare de virus dintre cele care au venit in Ro. din Mexic. Ro. este una din tarile care are posibilitati reale sa fabrice vaccinul impotriva acestei gripe. Se asteapta startul pentru a incepe fabricarea lui, care se pare ca va veni abia peste trei saptamini :lol:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 06 Mai 2009 21:25 
Neconectat

Membru din: 02 Noi 2007 13:25
Mesaje: 458
Localitate: Bucuresti
Nu vreti sa va distrati putin ? Sa uitam de rele, daca putem

Cum sa ceri o crestere salariala..?

Cerere angajat

Draga S€fule,
Fi€care dintr€e angajatii compani€i noastr€, sunt€m f€rm d€votati atat dumn€avoastra cat si intr€prind€rii. Vr€m profitabilitat€, r€ntabilitat€, dar sunt€m si noi oam€ni si av€m n€voi.
Bazandu-n€ p€ int€l€g€r€a dumn€avoastra, ast€ptam n€goci€r€a contitiilor d€ munca.
Cel€ bun€ !


Raspuns Sef

Dragi colegi,
Actuala NUanta economico-sociala NU v-i se poate imputa doar voua. Noi NUmai alaturi de voi putem aNUnta profituri si aNUitati catre managementul superior. ANUntul ca solicitati contiNUU majorari salariale, NU ne suprinde. Va astept NU NUmai maine ci oricand, la biroul meu spre a corecta NUantele sesizate.
Tineti minte !
ANUntul inseamna NUmai apropiere fata de nevoile voastre si NU altceva !
Cele bune,

Seful vostru,
IoNUt


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Ziua mortilor sau Luminatia
MesajScris: 01 Noi 2009 10:05 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2009 22:30
Mesaje: 640
Ziua Luminaţie, noaptea Halloween

Sărbătoarea are origine catolică, fiind denumită „Ziua Tuturor Sfinţilor“ încă din secolul VII. În Transilvania, ea s-a transformat în „Ziua Morţilor“, iar în unele zone se mai numeşte şi „Luminaţia“. În timp, obiceiul cinstirii celor trecuţi în nefiinţă a fost adoptat şi de ortodocşi, de luterani, calvini şi unitarieni, fiind acum o sărbătoare care adună în jurul mormintelor zeci de mii de credincioşi. În calendarul catolic, şi ziua de 2 noiembrie este o sărbătoare dedicată celor dispăruţi, „Ziua tuturor sufletelor“. La originea Zilei Morţilor stă ceremonia celţilor de acum 2.000 de ani. Ei sărbătoreau pe 1 noiembrie Anul Nou, noapte în care credeau că fantomele se întorc printre cei vii. Americanii au transformat această zi religioasă într-un prilej de distracţie şi carnaval. Ziua comemorării sfinţilor şi martirilor, „All Hollows Day“, a devenit Halloween cînd sărbătoarea a fost adusă în America de colonişti. Obiceiul „trick or treat“ datează din anii ’30. Halloween a fost adoptat pe toate continentele fiind în prezent o îmbinare a mai multor credinţe şi tradiţii. Şi la noi a prins ideea petrecerilor costumate. Dar dincolo de tradiţiile de import, comemorarea morţilor pe 1 noiembrie e pentru fiecare român o datorie creştină.

1 noiembrie este ziua în care mergem cu flori şi lumînări la mormintele celor dispăruţi. Fiecare se roagă pentru sufletele celor dragi care nu mai sînt, le curăţă locurile de veci, împart săracilor colivă şi bani şi aprind candele care să lumineze drumul de dincolo al morţilor. Pe înserate, peste cimitirele din intreaga tara coboară o ploaie de luminiţe. Luminaţia, cum mai este numită sărbătoarea, e o zi deosebită pentru creştini. Dar şi o oportunitate de care profită cerşetorii şi comercianţii de flori şi lumînări. :inger:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 01 Noi 2009 10:44 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Andy s, multumesc mult pentru randurile din mesajul de mai sus :buchet:

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 01 Noi 2009 10:50 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2009 22:30
Mesaje: 640
:Multumesc:
Aseara mi-am facut si eu datoria fata de rudele mele plecate de langa noi...si cum azi este febra evenimentului...m-am gandit ca niste cuvinte nu ar strica... :inger:

Pe la voi se practica acest obicei?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 01 Noi 2009 14:24 
Neconectat

Membru din: 02 Noi 2007 13:25
Mesaje: 458
Localitate: Bucuresti
REPLICA MAIMUTELOR
Originea omului

Odată, o maimuţă din neamul Anecdotic,
Venind la sfat pe-o creangă de arbore exotic,
A zis: Atenţiune! Sunt foarte afectată!
Tot circulă o vorbă, deloc adevărată
Că omul ar descinde din buna noastră rasă.
Ba chiar ideea asta îmi pare odioasă!
Şi, zău, savantul Darwin, tot neamul ni-l jigneşte
Când spune cum că omul cu noi se înrudeşte!
Aţi pomenit vreodată divorţuri printre noi?
Copii lăsaţi pe drumuri sau arme de război?
Am inventat, noi, cipuri şi alte drăcării?
Însemne sataniste, otrăvuri, şmecherii?
Văzut-aţi pe vreunul, retras în jungla deasă,
Ca să scornească arma distrugerii în masă?
Tot ce lăsăm în urmă, când mai sărbătorim,
E biodegradabil. Natura o-ngrijim.
Iar omul otrăveşte, în fiecare zi,
Păduri, câmpii, şi ape, şi zările-azurii…
N-avem starlete - sau dive-travestiţi,
Şi, orişice s-ar zice, nu suntem troglodiţi!
Cine-a văzut în hoardă la noi bolnavi mintali,
Drogaţi, lacomi de sânge sau detestabil,
Escroci, bandiţi, gherile sau vreo tutungerie?
În neamul nostru nobil nu vezi aşa prostie!
Noi n-avem mafii crude în stirpea noastră-aleasă,
Nici terorişti, nici dogme, nici luptele de clasă.
Cât am bătut eu jungla, scuzaţi, n-am observat
În obştea maimuţească vreun cocotier privat,
Nici garduri şi nici paznici, nici pui murind de foame
Sau omorâţi, în pântec, de aşa-zise mame.
Urmând calea cea bună şi, evident, corectă,
Adolescenţii noştri părinţii şi-i respectă.
În ierarhia noastră, cum e firesc şi drept,
Devine şef acela viteaz, agil, deştept,
Capabil viaţa obştei s-o ţină, s-o păzească,
De rele şi primejdii turma să şi-o ferească.
Adesea şeful nostru îşi riscă mândra blană,
Ca turmei să-i găsească loc de dormit şi hrană.
Pe când, priviţi!, la oameni, ferească Domnul sfânt!
Şefi sunt cei fără suflet şi fără de cuvânt,
Corupţi, vicleni, jigodii, cu gura cât mai mare,
Nebuni după putere şi după bunăstare!
De turma lor n-au grijă nici cât un bob de mei,
Contează doar averea şi înmulţirea ei.
Nu veţi vedea vreodată, cât soarele şi luna,
O minte de maimuţă dospind în ea minciuna.
La om, tot ce înseamnă minciună, intrigi, ură
Sunt legi de referinţă, a doua lui natură.
Chiar dac-aş fi silită de vreun laborator,
N-aş deveni vreun Iuda ori vreun informator..
Şi iată înc-un lucru din lumea mea, frumos:
La noi nu se întâmplă război religios,
Nici sfinte inchiziţii, nici libertăţi în lanţuri,
Nici chefuri după care să ne culcăm prin şanţuri,
Nici ordine mondială, şi nici naţionalism,
Şi nici vreo îndoială ce-aduce-a ateism.
E-adevărat că omul, acest biped gunoi,
Arată ca maimuţa, dar n-a descins din noi!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 01 Noi 2009 22:52 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Dec 2007 20:41
Mesaje: 664
Localitate: Arad
Foarte frumos mesajul tau andy's .Da ,acest obicei este si la Arad de 1 noiembrie cum din pacate mi-am pierdut si eu jumatatea draga azi am fost si eu la cimitir cu multe flori frumoase dar din pacate gerul ce se lasa iar la noapte o sa le distuga :(


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 01 Noi 2009 23:26 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2009 22:30
Mesaje: 640
Imi pare rau... :(
Cred ca fiecare dintre noi a pierdut pe cineva mai apropiat sufletului ...dar asa-i viata...
Noaptea tecuta a inghetat si pe la noi iar azi s-a simtit de-a binelea frigul... :?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Postul Craciunului sau Postul Nasterii Domnului
MesajScris: 14 Noi 2009 23:42 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2009 22:30
Mesaje: 640
Postul Nasterii Domnului sau al Crăciunului ne dă putinta curătirii trupesti si sufletesti. El închipuie ajunarea de patruzeci de zile a Proorocului Moise, precum si postul patriarhilor din Vechiul Testament. După cum aceia asteptau venirea lui Mesia cu post si rugăciune, asa se cuvine să astepte crestinii si să întâmpine prin ajunare pe 'Cuvântul lui Dumnezeu' născut din Fecioara Maria.

Acest post tine 40 de zile: de la 15 Noiembrie la 25 Decembrie, lăsăm sec în seara sfântului Filip, la 14 Noiembrie. Dacă această zi cade Miercurea sau Vinerea, începem postul în seara zilei de 14 Noiembrie.

Postim de carne , ouă si brânză. Lunea, Miercurea si Vinerea mâncăm bucate fără unsoare (ulei) si fără vin. Martea si Joia se dezleagă la untdelemn si vin. Sâmbetele si duminicile ,până la 20 decembrie exclusiv, se dezleagă la untdelemn, vin si peste.

Dacă în zilele de Luni, Miercuri si Vineri prăznuim vreun sfânt mare, însemnat în calendar cu cruce neagră (+), mâncăm untdelemn si bem vin; iar de va cădea hramul bisericii sau sărbătoare însemnată în calendar cu cruce rosie (+), atunci dezlegăm si la peste. Martea si joia mâncăm peste, untdelemn si bem vin, când cade în aceste zile: vreun sfânt mare, hramul sau sărbători cu rosu.

În ziua de Ajun se mănâncă tocmai seara si anume: grâu fiert îndulcit cu miere, poame, covrig sau turte din făină, căci cu seminte a ajunat Daniil proorocul si cei trei tineri din Babilon, care au închipuit - mai înainte - Nasterea lui Hristos. La Crăciun, în orice zi ar cădea mâncăm de dulce.

MÂNCĂM UNTDELEMN SI DEZLEGĂM LA VIN la 16, 22, 23, 24, 25 si 30 Noiembrie, la 4, 5, 6, 7, 9, 12, 13, 17 si 20 Decembrie, dacă aceste zile cad Lunea, Miercurea sau Vinerea - căci în aceste zile se prăznuiesc sfinti mai însemnati.

MÂNCĂM PEŞTE : Intrarea în Biserică a Maicii Domnului - 21 noiembrie chiar dacă această sărbătoare ar cădea Miercurea sau Vinerea.

De asemenea mâncăm peste în Lunile, Miercurile si Vinerile acestui post, dacă în aceste zile cade hramul bisericii din enoria noastră.

În sfârsit dezlegăm la peste în zilele cu sfinti însemnati, precum 16, 22, 23, 24, 25 si 30 Noiembrie, 4, 5, 6, 7, 9, 12, 13, 17 Decembrie, dacă aceste zile cad Martea sau Joia. Cu atât mai mult, când Martea sau Joia se întâmplă hramul bsericii.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 14 Noi 2009 23:48 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2009 22:30
Mesaje: 640
Oare reprezinta ceva aceasta perioada ( de acum si pana la Craciun ) pt tine?
Haideti sa incercam in aceste saptamani, sa-L intampinam pe micul Iisus cum se cuvine... sa fim mai buni si mai intelegatori unii cu altii . :inger:


Ultima oară modificat de andy's pe 15 Noi 2009 20:27, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 15 Noi 2009 18:43 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
andy's scrie:
Vrand-nevrand de maine incepem sa ne pregatim pt a-L primi pe Pruncul Iisus in casele si sufletele noastre...
Haideti sa incercam in aceste saptamani, sa-L intampinam cum se cuvine... :inger:


Andy's, cum adica vrind-nevrind, :shock: nu e nimeni obligat sa tina post :ha ha ha: ...mai ales batrinii si alte persoane care sunt bolnave dar si adolescentii si copiii care trebuie hraniti corespunzator :lol:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 15 Noi 2009 19:19 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2009 22:30
Mesaje: 640
Nu m-am referit chiar la asta...poate unii nu asteapa Craciunul din diverse motive, altii au inceput sa faca pregatiri intr-un fel sau altul...insa de acum, mai mult ca si inainte, ne apropiem de marea Sarbatoare. :inger:

Si normal...fiecare face cum ii dicteaza constiinta... :wink:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 15 Noi 2009 19:22 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2009 22:30
Mesaje: 640
Floricico...o fraza poate avea mai multe intelesuri si cel mai bine ar fi de am cunoaste intelesurile respective si NU sa aruncam cu "pietre" din prima... :(


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 37 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001