Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 29 Mar 2024 01:01




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 44 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: O gradina interioara nano
MesajScris: 19 Mar 2017 19:44 
Neconectat

Membru din: 05 Mar 2017 23:26
Mesaje: 24
Localitate: Barlad
La inceput toate sunt noi si inedite insa, cu timpul, am invatat ca sunt foarte putine carari nebatatorite. Am gasit ficus-bonsai de 7 ani, care nu necesita replantare sau tundere in urmatoarele luni asa ca se va adapta bine, cred. Bonsai-ul autentic (ficusul-bonsai este un pseudo-bonsai, o chestiune comerciala) se replanteaza la fiecare 2-4-6 ani (depinde de virsta lui, cu cit e mai batrin cu atit mai rar), la replantare se tund radacinile groase si se rasfira cele subtiri, se curata bine de substratul vechi, se fixeaza in ghiveci de ceramica cu sirma, se adauga substrat mineral (cu o pensa sau spatula se impinge substratul in radacina astfel incit sa fie umplute toate golurile), se acopera cu substrat si se inunda pentru a se realiza un contact perfect intre radacini si substrat. Substratul mineral special peste care, la baza bonsai-ului se pune sfagus, are calitatea de a retine exact necesarul de apa fara exces sau deficit.

Am studiat toate celelalte plante. De ex. un coleg mi-a sugerat sa plantez rozmarin. Am aflat ca, prin tunsori periodice si atente, rozmarinul isi lignifica tulpina si apoi se ramifica intocmai ca un micro-bonsai! Fittonia, exact cum ai spus, in anumite conditii adopta un comportament pelagic, endemic. S.a.m.d. despre iedera pitica, cimbru, ...

In fine, acum astept sa-mi soseasca ficus-bonsai-ul, platoul, substratul nutritiv, substratul decorativ, nano acvariul, decorurile (pietre, pietris, ...). Standul de fier forjat va fi gata in cca. 14 zile, numai bine cind ajunge si platoul. Asadar, cam in doua-trei saptamini are trebui sa pot sa pun prima poza. Abia astept dar cred ca dupa ce le am pe toate, o sa-mi iau un ragaz de doua-trei zile ca sa revad toate detaliile, oricit de mare este nerabdarea. Din experienta mea, inainte de orice proiect de acest fel, o pauza scurta te ajuta sa vezi mai bine lucrurile.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: O gradina interioara nano
MesajScris: 24 Mar 2017 17:07 
Neconectat

Membru din: 05 Mar 2017 23:26
Mesaje: 24
Localitate: Barlad
Buna!

Au inceput sa soseasca decorurile si parte din echipamentele de exterior si interior.
Saptamina viitoare vine standul, terariul si acvariul. Sper ca pina in week end-ul viitor sa pot sa pozitionez bonsai-ul si acvariul si sa incep plantarea. Pentru cei interesati, revin cu detalii.



O zi frumoasa!


Fişiere ataşate:
Silviu.jpg
Silviu.jpg [ 120.93 KiB | Vizualizat de 12133 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: O gradina interioara nano
MesajScris: 24 Mar 2017 17:25 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Foarte interesant.
Abia aştept să le văd poziţionate.

O mică rugăminte, dacă se poate să pui pozele puţin mai mici. :inger:

Şi o ofertă: te interesează un îngrăşământ lichid pentru bonsai ? Mi-a rămas de pe vremea când aveam bonsai şi nu l-am mai folosit. Sticla e aproape plină. M-am uitat pe sticlă şi nu am văzut să aibă vre-un termen de valabilitate. Dacă vrei, ţi-l trimit cu drag. Gratis. Colet cu poşta. Dacă îl vrei, trimite-mi adresa în mesaj privat.

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: O gradina interioara nano
MesajScris: 24 Mar 2017 17:35 
Neconectat

Membru din: 05 Mar 2017 23:26
Mesaje: 24
Localitate: Barlad
Ok, o sa fiu mai atent la format.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: O gradina interioara nano
MesajScris: 24 Mar 2017 22:02 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Uite așa arată sticla de îngrășământ. În mesajul privat nu am putut atașa poze.
Oricum o să-l vezi mai bine când îl primești.


Fişiere ataşate:
SAM_0986.JPG
SAM_0986.JPG [ 46.4 KiB | Vizualizat de 12134 ori ]
SAM_0987.JPG
SAM_0987.JPG [ 46.67 KiB | Vizualizat de 12134 ori ]

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: O gradina interioara nano
MesajScris: 28 Mar 2017 19:33 
Neconectat

Membru din: 05 Mar 2017 23:26
Mesaje: 24
Localitate: Barlad
Buna!

Azi am primit standul : fier fiorjat, blat decupat pentru terariu si pad de siguranta pentru terariu. In citeva zile primesc toate celelalte : acvariul, echipamentele (fitre, lampi, restul de decoruri, fertilizanti,...) asa incit sper ca saptamina viitoare sa incep amenajarea.



... iar am pus o poza mare. Scuze, nu ma descurc foarte bine cu resize-ul.

Legat de asigurarea apei la plante, spuneam ca terariul va avea, in straturi succesive, pietris 4-8 mm (3-4 cm grosime) in care va fi un sistem de distributie a apei pe zone, cu evitarea arealului acoperit de bonsai (care va sta intr-un locas, cu substrat mineral dedicat) si cel al acvariului (care va fi ingropat cam 4-5 cmm); apoi va fi o pinza textila care va izola pietrisul de pamint, pentru evitarea colmatarii, apoi pamint si ornamente. vei vedea, pun poze pe etape.


Fişiere ataşate:
Silviu 2.jpg
Silviu 2.jpg [ 90.06 KiB | Vizualizat de 12130 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: O gradina interioara nano
MesajScris: 28 Mar 2017 21:22 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Foarte frumos postamentul din fier forjat. Cred că o să iasă ceva interesant. Așteptăm cu interes următorii pași apoi finalizarea.

Pentru a introduce pozele corect trebuie să folosești opțiunea Încarcă fişier ataşat , este sub dreptunghiul unde scrii, pe banda verde. Imediat ai opțiunea Alege fișier. Apeși pe căsuța cu Alege fișier apoi alegi imaginea pe care dorești să o postezi de pe calculatorul tău. Înainte de a Trimite postarea trebuie să apeși pe Previzualizare, apoi Trimite.
Este foarte ușor.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: O gradina interioara nano
MesajScris: 29 Mar 2017 09:21 
Neconectat

Membru din: 05 Mar 2017 23:26
Mesaje: 24
Localitate: Barlad
OK, multumesc pentru indicatii.
Eu procedam ca pe alte sit-uri, cu link decarcat.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: O gradina interioara nano
MesajScris: 04 Apr 2017 20:53 
Neconectat

Membru din: 05 Mar 2017 23:26
Mesaje: 24
Localitate: Barlad
Salut!

Iata prima imagine (desi prin resize se pierd multe detalii).

Fişiere ataşate:
IMG_1842.JPG
IMG_1842.JPG [ 46.68 KiB | Vizualizat de 12119 ori ]


Urmeaza partea cea mai grea, plantarea!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: O gradina interioara nano
MesajScris: 04 Apr 2017 21:02 
Neconectat

Membru din: 05 Mar 2017 23:26
Mesaje: 24
Localitate: Barlad
... si citeva detalii.

Care nu pot fi incarcate din cauza limitei de dimensiune !?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: O gradina interioara nano
MesajScris: 04 Apr 2017 21:07 
Neconectat

Membru din: 05 Mar 2017 23:26
Mesaje: 24
Localitate: Barlad
... si "cuibul" bonsai-ului!
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: O gradina interioara nano
MesajScris: 04 Apr 2017 21:09 
Neconectat

Membru din: 05 Mar 2017 23:26
Mesaje: 24
Localitate: Barlad
Gata, am gasit cel mai bun "size".
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: O gradina interioara nano
MesajScris: 05 Apr 2017 10:53 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Arată extraordinar ! :bravo:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: O gradina interioara nano
MesajScris: 05 Apr 2017 21:59 
Neconectat

Membru din: 05 Mar 2017 23:26
Mesaje: 24
Localitate: Barlad
Replantare Bonsai!

Am avut emotii dar sper sa fi facut totul ca la carte.

Asadar, intii se curata radacina de solul in care a stat planta si de radacinile moarte, putrezite, ... pe care cu siguranta le gasim in ghivecele stupide in care unii tin bonsai-ul. Asta este partea mai “murdara” la care “sefa” comenteaza cel mai mult, mai ales dupa ce am patat covorul, am rasturnat punga cu substrat pe parchet (stiti cum faca ala pe parchet? ... parca joci zaruri).

Imagine

Asadar, dupa ce curatam radacina, foarte bine dar cu blindete, sa nu ranim prea tare radacinile subtiri, ramificate, taiem radacinile groase. Acestea din urma au doar rol de sustinere, absorbtia apei si mineralelor se face prin radacinile subtiri. Daca planta a stat intr-un ghiveci inchis cu siguranta, in centrul radacinii vom gasi multa materie moarta. Aceea se indeparteaza pina la tesutul viu, curat (inca o data, cu blindete dar pina la capat). Una-doua radacini groase lasam doar daca vrem sa plantam bonsai-ul in tavite speciale, unde acesta se ancoreaza cu sirma. In cazul meu, fara ...

Apoi, in zona de plantare adaugam o cantitate de substrat (eu folosesc substrat mineral granulat, special pentru bonsai care are calitatea de a inmagazina apa fara exces si de a o elibera treptat; astfel udarile sunt mai rare) si ii dam o forma conica, cit sa se potriveasca cu escavatia facuta in centrul radacinii (pentru ca acolo ajungem greu pentru a asigura contactul intim al substratului cu radacina si pentru eliminarea aerului).

Imagine

In continuare, se aseaza bonsai-ul pe movila de substrat, se preseaza usor iar radacinile subtiri, ramificate se rasfira cit mai mult, sa acopere o subrafata cit mai mare. In timp ele vor ocupa spatiul de plantare.

Imagine

Dupa pozitionarea plantei, se adauga substrat pina la acoperirea totala a radacinilor, pina la limita trunchiului si, cu un betisor de bambus, se impinge substratul in toate directiile, pentru a pune in contact substratul cu radacinile subtiri. Acolo unde betigasul patrunde adinc, se roteste usor si se misca scurt inainte-inapoi; o mica “pilnie” de granule se va face si ne oprim cind granulele nu mai curg.

Imagine

In final se niveleaza substratul, se preseaza usor, se adauga sfagum (pentru retinerea apei) si se uda moderat. In timp sfagum-ul se va “aseza” ca o paturica de muschi “batrin si obosit”.

Imagine

Si ... sper sa fi facut treaba buna.

Imagine


Ultima oară modificat de Silviu Man pe 06 Apr 2017 21:41, modificat de 3 ori în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: O gradina interioara nano
MesajScris: 06 Apr 2017 10:04 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Buna Silviu, apreciez ceea ce ai făcut, arata extraordinar de frumos.
Cum bine știi ai avut sprijinul meu pentru a te înregistra pe forum, al Laurei cu informații utile pentru tine însă rugămintea mea este ca și tu să respecți regulile forumului. Te-am mai rugat și ți-am și explicat cum se pun pozele aici. Formatul pozelor tale este exagerat de mare (știu ca e mult mai comod să vezi o foto de dim. mari dintr-o privire) pentru aspectul forumului. Țin foarte mult la acest lucru de aceea de rog să corectezi postarea. Nu pot de fiecare data să modific eu.
Sper că ai înțeles mesajul și nu îl vei lua în nume de rău.
Mulțumesc pt înțelegere.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 44 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001