Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 28 Mar 2024 11:59




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 13 Iul 2010 23:14 
Neconectat

Membru din: 13 Iul 2010 22:53
Mesaje: 5
putin ajutor aici, va rog. Am primit un lastaras de la o planta cu frunze rosii spre roz inchis, micute si in forma de plaman. Stie cineva cum se numeste ca vreau asa mult sa o inmultesc. Multumesc

http://home-and-garden.webshots.com/pho ... 4139VrnQNd


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 14 Iul 2010 00:13 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Mar 2010 20:37
Mesaje: 122
Localitate: Bucuresti, Constanta (aprox.1 data pe luna)
Buna Monix,

In nici un caz nu e o Bougainvillea. Pare o suculenta iar in cazul asta sint mari sanse sa-i dea mustati in apa dar la fel de bine si direct in pamint, mai ales ca e vara acum si toate plantele sint in plina vegetatie. Vezi ca la capitolul "identificari plante necunoscute" mai util ti-ar fi sa postezi intrebarea ta si fotografia undeva aici pe forum: http://flori-si-plante.ro/forum/viewforum.php?f=6
Sau sa deschizi un nou topic acolo, daca mai ai si alte necunoscute si crezi ca vor fi discutii mai lungi... Pe topicul asta nu intra decit cei care au postat deja sau care au Bougainvillea si vor sa afle despre ea, si asta iti limiteaza numarul de persoane care ar putea vedea plantuta ta si, implicit, reduc sansele identificarii ei cit mai rapide.

Mai mult decit sa apreciez si eu frumusetea lastarasului tau imi pare rau ca nu pot sa te ajut... Persoana de la care l-ai primit nu are cumva planta in ghiveciul original pe care ar fi vreo sansa sa scrie un nume, un producator, un site ceva... sa avem un punct de plecare? Cum arata planta adulta? E atirnatoare, creste gen "tufis", copacel...? Da-ne mai multe detalii, daca poti. Sau poate ai noroc si o stie cineva pe nume, daca postezi intrebarea intr-un topic mai frecventat. Succes cu inradacinarea rosiorului!

_________________
Aloha!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 14 Iul 2010 08:51 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Monix, cum bine a precizat Alice, cand nu cunoastem o planta sa incercam sa punem intrabarea cat de cat la locul ei.
Ti-am creat eu locul tau si iti dau si raspunsul.
Planta ta se numeste Iresine, este o planta extrem de usor de ingrijit, iubeste soarele si apa.
Te las acum pe tine sa descoperi alte lucruri despre ea.
Succes cu lastarul si cu inmultirea ei pe mai departe.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 14 Iul 2010 10:12 
Neconectat

Membru din: 13 Iul 2010 22:53
Mesaje: 5
Va multumesc f mult pentru raspunsuri. In disperarea mea de a gasi un raspuns cat mai repede nu am analizat f bine categoriile. Este o plantuta inalta, foarte eleganta si gratioasa. Persoana de la care o am, nu stia nimic despre ea.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 14 Iul 2010 11:11 
Neconectat

Membru din: 13 Iul 2010 22:53
Mesaje: 5
Foarte putine informatii despre aceasta plantuta. Eu am pus lastarasul in apa, desi am citit ca se prinde si direct in pamant. Daca are cineva un sfat pentru mine, il primesc bucuroasa :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 14 Iul 2010 13:37 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Dec 2007 22:49
Mesaje: 387
Localitate: Bucuresti - Metrou Gorjului
Sunt destule informatii pe net. Cauta cu ajutorul lui Google Iresine herbstii si o sa vezi :wink: .
Eu n-am planta (nici n-as avea loc) si nu iti pot spune din experienta mea. Dar am citit ca butasul inradacineaza in 2-3 saptamani in substrat de turba+nisip. Ca are nevoie de lumina pentru a-si pastra frunzele frumoase, si e bine sa fie udata moderat, fara a avea mereu umed pamantul, dar nici sa fie lasat sa se usuce.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 14 Iul 2010 14:15 
Neconectat

Membru din: 13 Iul 2010 22:53
Mesaje: 5
Multumesc Stefana, dar am cautat cu ajutorul lui google. Eu voiam sa aflu, din experienta cuiva, dc lastarul prinde radacini mai bine in apa sau in pamant, pentru ca nu vreau sa-l pierd. O sa incerc varianta cu apa (amestecata cu putina turba), din cate stiu lastarul prinde mai greu in pamant


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 14 Iul 2010 22:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Mar 2010 20:37
Mesaje: 122
Localitate: Bucuresti, Constanta (aprox.1 data pe luna)
Doamna Lucica ce rapid ati operat! Nici nu stiam ca urmaresc topicul "necunoscuta Monix". :) Nu mai spun ca ma impresionati mereu cind descopar cite "necunoscute" rare cunoasteti pe nume si dvs. si doamna Stefana. :bravo: :bravo:

Uite, Monix, am cautat eu cu "rooting cuttings of Iresine herbstii" si am gasit informatia ca inradacineaza mai repede in apa din experientele unor persoane care au planta asta.
Am mai citit ca este foarte decorativa prin frunze si ca in general este anuala sau bianuala, asa ca tb. sa ai grija sa-ti inradacinezi mereu lastari ca sa nu o pierzi peste iarna. Si sa-i ciupesti virfurile s-o faci mai stufoasa dupa ce va creste mai mare. Si nu-i place sa-i schimbi ghiveciul. Atit am prins din ce-am citit cautind cum inradacineaza mai bine... :)

Si, ca sa vezi ce pasiune pe un olandez, uite cu ce perseverenta si cit de mult a cautat-o si ce poveste frumoasa are despre cum a reusit sa obtina nu una, ci 5 varietati intr-un final fericit. Dupa ce a primit prin posta 6 lastari din varietatea de care ai si tu de la cineva din alta tara, a mai cercetat si-a mai rascolit el prin toata Olanda, dar a meritat efortul!
http://toptropicals.com/html/toptropica ... aassen.htm

Una dintre ele, varietatea Aureo-Reticulata care se preteaza sigur si la hidrocultura, are un nume popular destul de nedrept (aici redau si sint de acord cu opinia unui alt crescator). In engleza i se spune "Pipota gainii". Alta verietate se numeste "Friptura de vita" (Beefsteak plant) si pe alta o cheama "Frunza-de-singe" (Bloodleaf). Ce-or avea cu ele saracele, ca-s tare frumoase... Nu stiu cum s-ar traduce si la noi...

_________________
Aloha!


Ultima oară modificat de Alice_Fluture pe 15 Iul 2010 11:42, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 15 Iul 2010 11:06 
Neconectat

Membru din: 13 Iul 2010 22:53
Mesaje: 5
Multumesc Alice, esti o draguta. Am cautat si eu imediat cum am aflat denumirea micutei mele plantute si sper sa reusesc sa o cresc frumos. o sa revin cu imagini imediat ce o sa se prinda in pamant


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001