Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 28 Mar 2024 19:42




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 73 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Sfaturi, sugestii....ajutooor!
MesajScris: 09 Sep 2007 21:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Sep 2007 19:49
Mesaje: 429
Localitate: Undeva intre pamant si cer...
Nici nu am aterizat bine că vă și bombardez cu întrebări dar sper să mă tolerați și ajutați fiindcă sunt la început de drum și... descopăr...

Am ceva plante bolnăvioare și câteva necunoscute... Dacă o să binevoiți să vă uitați la mine în album, la Colțul Verde sunt Plantele cu baiuri și Jane Doe...

La plantele cu baiuri am un Zamiloculcas cu pete maro pe frunze... nu am observat niciun dăunător... Schimbat pamânt, udat moderat dar...degeaba...petele sunt extinse și pe tulpini... Nu moare dar nici estetic nu e...

Ar mai fi o Schefflera Gerda căreia i-am schimbat pământul și am observat că rădăcina îi era puțin mîncată... La fel, nu am observat niciun fel de animăluț... Am spălat bine rădăcina, am schimbat pământul dar apar mereu pete maronii pe frunze. Spre deosebire de Zamilo, Schefflerei îi și cad frunzele...

Și nu în ultimul rând, am o Canna care, cred, a avut (cel puțin eu l=am văzut plecând după ce am dușuit planta), un păianjen...roșu... Pe dosul frunzelor presupun că erau ouă...mici, albe și muuulte... Am șprițat planta cu un amestec de săpun lichid cu spirt și apă, că altceva nu aveam la îndemână, am dușuit-o bine și părea că e ok.... Eh, acum și la Canna văd petele acelea maronii deși apar mereu vlăstari noi, care nu par a fi afectați...

Cam astea ar fi problemele în acest moment ...plus cele câteva necunoscute pe care, sper, că mă veți ajuta să le identific...

Aștept cu interes răspunsurile dumneavoastră și vă muțumesc din suflet pentru orice idee sau sfat...

Să aveți o seară minunată. Cu respect,

_________________
Abra Mack
http://aerverde.wordpress.com/
http://claybijoo.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sfaturi, sugestii....ajutooor!
MesajScris: 10 Sep 2007 14:47 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
AbraMack scrie:
Ar mai fi o Schefflera Gerda căreia i-am schimbat pământul și am observat că rădăcina îi era puțin mîncată... La fel, nu am observat niciun fel de animăluț... Am spălat bine rădăcina, am schimbat pământul dar apar mereu pete maronii pe frunze. Spre deosebire de Zamilo, Schefflerei îi și cad frunzele... ,


Cu Schefflera si eu am avut probleme. Am pierdut cateva plante din cauza patarii frunzelor si la cea mai mica atingere cadeau.
Una singura a rezistat. Pe ea dupa ce surorile ei au pierit nu am mai bagat-o in seama.
Constatariele facute de mine:
- este sensibila la udare, trebuie udata cu atentie, nici prea multa nici prea putina apa. Udarea se face in functie de anotimp (ca dealtfel la toate plantele)
- iarna o temperatura nu mai mica de 18C
- si nu in ultimul rand mai putin bagata in seama
Atentie! Radacinile plantelor nu se spala.
Despre celelalte noi am mai discutat. Asteptam si alte pareri.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: i
MesajScris: 10 Sep 2007 15:31 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Sep 2007 23:11
Mesaje: 51
Localitate: targu-mures
eu sint in totalitate amatoare dar in legatura cu paianjenul rosu pot spune ca am scapat singurul meu trandafir copacel din gradina-am folosit Mospilan..a fost succes si in combaterea musculitelor albe de pe celelalte plante.--de atunci(din primavara) n-am mai avut probleme,sper ca timpul acesta excesiv de ploios sa nu le dauneze...

sint sigura ca exista fel si fel de solutii mai bune decit spalatura desi atunci cind nu ai nimic la indemina poate fi folositor pe moment.

flori si o zi minunata!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 13 Sep 2007 20:16 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Aug 2007 13:34
Mesaje: 77
Mospilan-ul este intr-adevar eficient in combaterea musculitei albe (de sera). Se va repete de 2-3 ori pentru a distruce si generatiile care apare din oua.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 26 Ian 2008 11:35 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Sep 2007 10:42
Mesaje: 177
Localitate: Constanta
Eu am avut musculite albe (de sera) La Fucsii si le-am combatut cu Mospilan, dar planta a murit.

_________________
Prietenii sunt ca stelele: nu tot timpul ii vezi, dar stii mereu ca sunt langa tine.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 26 Ian 2008 12:07 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Sep 2007 19:49
Mesaje: 429
Localitate: Undeva intre pamant si cer...
Din pacate, schefflera am pierdut-o... Am observat insa o "chestie" ciudata... Toate varietatile "variegate" (nu stiu daca asta e termenul corect), cele care au dungi albe pe frunze, sunt mai sensibile...

Am pierdut astfel pana acum: schefflera, ficus, peperomia si inca o plantuta careia nu ii stiu numele...

Sa fie adevarata banuiala mea sau a fost doar o coincidenta?

_________________
Abra Mack
http://aerverde.wordpress.com/
http://claybijoo.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 26 Ian 2008 16:44 
Neconectat

Membru din: 02 Noi 2007 13:25
Mesaje: 458
Localitate: Bucuresti
Am schefllera cu frunze variegate de 3 ani, uneori uit sa o ud, chiar pot sa spun ca am neglijat-o ... Ea insa este multumita, creste frumos. De curiozitate, voi incerca sa tai un lastar la primavara, sa vad daca reusesc sa o inmultesc.

_________________
Sa stim sa murim si sa inviem in fiecare zi ... (arh. A. Papacioc)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 26 Ian 2008 19:00 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Noi 2007 15:17
Mesaje: 416
Localitate: Bucuresti
AbraMack scrie:
Din pacate, schefflera am pierdut-o... Am observat insa o "chestie" ciudata... Toate varietatile "variegate" (nu stiu daca asta e termenul corect), cele care au dungi albe pe frunze, sunt mai sensibile...

Am pierdut astfel pana acum: schefflera, ficus, peperomia si inca o plantuta careia nu ii stiu numele...

Sa fie adevarata banuiala mea sau a fost doar o coincidenta?

Ai folosit corect termenul"variegate".
[VARIEGÁŢIE s. f. (biol). modificare locală a pigmentaţiei datorată unei mutaţii cu distribuţie inegală sau a unei infecţii virale. (< fr. variégation)]
La plante, frunzele ce au pe langa culoarea de baza (in general verde) si o nuanta de alb, galben, rosu etc. se numesc variegate.
Shefflera rezista foarte bine vara la temperaturi ridicate, cu ajutorul pulverizarilor pe frunze. Problemele intervin iarna, cand necesarul ei de apa scade si tot udand-o o innecam. Incep sa-i cada frunzele una cate una pana cheleste de tot si moare.
Si eu era sa o pierd... De fapt am si fost aproape convinsa ca am pierdut-o. Nu mai avea nici-o frunza, dar a taiat-o drastic si am asezat-o pe pervaz in soare direct. Si am cam evitat sa o ud. Acum i-au dat deja 3 frunzulite mici-mici de tot... Voi pune poze zilele acestea . :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 26 Ian 2008 21:00 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Sep 2007 19:49
Mesaje: 429
Localitate: Undeva intre pamant si cer...
Multumesc, Valentina... ca intotdeauna pe faza...:floare:

Eu am o Schefflera "normala", verde... careia ii merge FOARTE bine... e aproape un copac....de aceea am si crezut ca nu este o planta pretentioasa... Se pare ca nu am noroc la Schefflera variegata... Pana acum AM AVUT doua... Probabil ca nu voi "ucide" inca una... Mai astept sa capat experienta! :lol:

_________________
Abra Mack
http://aerverde.wordpress.com/
http://claybijoo.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 26 Ian 2008 22:56 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Noi 2007 15:17
Mesaje: 416
Localitate: Bucuresti
Ca intotdeauna, cu placere Abra :)
Sa stii ca intr-un fel ai dreptate cu variegatele astea... sunt ceva mai pretentioase si mai sensibile decat plantele ce au frunze cu coloratie uni obisnuita (adica intr-o singura culoare).
De exemplu violetele variegate se prind mai greu, cresc mai incet si sunt mai sensibile la factorii de mediu.
La fel se intampla si cu ficusul benjamina panasat (variegat), se dezvolta mai greu si are pretentii mai mari fata de umiditate si temperatura.
Asa ca shefflera variegata nu va face nici ea exceptie de la "sensibilitatea ridicata"...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 26 Ian 2008 23:29 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Sep 2007 19:49
Mesaje: 429
Localitate: Undeva intre pamant si cer...
Valentina... eu cel putin asa am vazut din experienta mea... ca am pierdut si un ficus dintr-ala... panasat :(
Dar ca tot vorbeai de violete... imi poti spune cum se prind? Eu am fost intr-o florarie si fiindca erau scumpe (violetele) si nu aratau nici bine, am cules cateva frunze de pe langa ele... Frunze proaspete (judecand dupa partea rupta care era inca reavana), si le-am pus intr-o minisera in amestec de pamant de flori cu nisip... Frunzele nu aveau petiol.... Violetele erau SaintPaulia... Ce zici, am vreo sansa sa se prinda in sezonul asta? :oare:

_________________
Abra Mack
http://aerverde.wordpress.com/
http://claybijoo.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 26 Ian 2008 23:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Noi 2007 15:17
Mesaje: 416
Localitate: Bucuresti
sigur ca ai sanse Abra, dar trebuie sa le tii la lumina, sa le asiguri caldura si umiditate de fond.
Adica sa le pui intr-o mini-sera. Poti sa acoperi cutia sau ghivecelul cu o jumatate de pet de 2 l taiata (si pui desigur partea superioara cu capac, astfel incat sa poti desface capacul pentru aerisire)... daca recipientul e mai mare, poti acoperi cu o punga astfel incat sa faca deasupra frunzelor o bucla de aer, si sa mentina umiditate si caldura in jurul frunzelor.
Avand in vedere ca frunzele nu aveau petiol, va trebui sa le decupezi un pic din frunza, pe langa nervura principala... astfel incat sa le formezi tu un mic petiol. Pe acesta il vei infige in pamant, restul frunzei sa ramana afara, ca sa nu putrezeasca de la pamantul ud in care pui frunza.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Feb 2008 20:55 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Noi 2007 15:17
Mesaje: 416
Localitate: Bucuresti
Pentru AbraMack, cu scuzele de rigoare ca pun asa de tarziu pozele referitoare la schefflera mea... salvata dupa ce a murit si inviat de cateva ori. :)
http://i59.photobucket.com/albums/g284/ ... 0023-1.jpg


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Feb 2008 21:27 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Sep 2007 19:49
Mesaje: 429
Localitate: Undeva intre pamant si cer...
Hehehehehe...Valentina, pai a ta arata minunat... poate a avut sansa fiindca are tulpina usor lemnificata, ca si schefflera mea normala... Gerda mea a pierit pur si simplu, s-a topit.... Nici macar nu am mai avut sanse sa tin vreo ramasita... In fine... Poate o sa imi iau in primavara alta...

Mai spuneam si prin alte parti... nu e singura planta pe care am pierdut-o in toamna/iarna asta... Chiar zilele trecute "am ingropat" cu regret... o peperomia, un ficus (lastar), si ...imi scapa acum numele... (denumirea populara e Steaua Serifului)

Nici nu mai stiu ce sa fac... Sper ca macar cele ce mi-au ramas sa fie ok... Pana si plantele batrane (YUCCA Schefflera) incep sa piarda frunze en gros... Pur si simplu nu mai stiu ce sa le fac... nu au daunatori, apa e ok, nu le ud prea mult.. nu stiu....

Valentina, felicitari pentru "resuscitarea" plantutei tale si la cat mai multe floricele VII, SANATOASE si FRUMOASE!!!!

:floare:

_________________
Abra Mack
http://aerverde.wordpress.com/
http://claybijoo.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Feb 2008 22:22 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Noi 2007 15:17
Mesaje: 416
Localitate: Bucuresti
Merci frumos Abra.
Daca spui ca de udat nu le uzi prea mult atunci ramane sa fii atenta la aspectul umiditatii atmosferice... adica pulverizare pe frunze (la ficus, schefflera, hibiscus, dracena etc.)
...aaa si atentie sa aiba suficienta lumina. Iarna lipsa luminii le face sa-si piarda frunzele.
In ce priveste steaua serifului, banuiesc ca te referi la Stapelia. ;-) :)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 73 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001