Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 29 Mar 2024 15:22




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 73 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 04 Iul 2008 10:36 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Am o prietena care e putin speriata deoarece in ghiveciul cu Dracaena i-au iesit ciupercute . Uitati dovada :

http://i190.photobucket.com/albums/z165 ... CF1772.jpg
http://i190.photobucket.com/albums/z165 ... CF1773.jpg

Care sa fie cauza ? Si cat este de grav ? :help:
Eu i-am spus sa schimbe pamantul si sa o ude mai rar. I-am zis bine ? :uff: Ce altceva sa faca sa nu mai aiba probleme ? :oare:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 04 Iul 2008 12:33 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Laura draga, ciupercutele acelea sunt chiar nostime. Nu cred ca e motiv de ingrijorare pentru prietena ta. Pamantul arata bine. Din el s-au dezvoltat ciupercutele, or fi fost ceva spori prin el si o data ce au intalnit conditii prielnice s-au dezvoltat.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 04 Iul 2008 12:37 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Daca nu e cazul sa-si faca probleme, atunci e ok. :roll: Sper sa nu iasa altele ca poate pune de-o ciorba. :lol: :lol:
Multumesc ! :buchet:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 04 Iul 2008 12:52 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
La degustat ciuperci nu o sfatuiesc :nu: :nu:

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 04 Iul 2008 13:25 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Glumeam Lucica. :lol: Bine-nteles ca n-o sa le gateasca. :lol: :lol: Oricum ea nu e amatoare de ciuperci, nici macar din cele comestibile. :P :lol:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Iul 2008 12:02 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Am doua nedumeriri si va cer ajutorul.

1. Cum se prinde Ficus Elastica ? Acum mai bine de o luna s-au taiat varfurile de la un Ficus de la birou si le-am pus la prins in apa. Si de cateva zile au inceput sa formeze niste radacini (cred eu :oare: ) de culoare alba si este ceva mucoasa neagra-cenusie exact unde a fost taietura. E normal asa ? :oare:
Cum procedez mai departe ? Le mai tin in apa ? Le pot planta ? Cum sa le plantez ? :help: Ce fel de pamant ? Ce fel de ghiveci ? Mai mare ? Mai mic ?

Uite asa arata radacinile :
Imagine***Imagine***Imagine***Imagine

Si asa arata crengutele (varfurile) puse la prins :
Imagine

Cine vrea Ficus ? Am 3 puse la prins. Una este promisa la o colega, dar 2 sunt disponibile !! Numai ca nu stiu cum as putea sa le trimit. Poate e cineva din Timisoara care vrea, ca mi-ar fi mai usor sa le trimit. Ca sa le trimit in alta localitate ... dati-mi sugestii pentru transport (asta in cazul in care vrea cineva puisorii :roll: )


2. A doua problema este tot de la servici cu o Kalanchoe. De cateva zile bune am observat ca unele frunze se maronesc. Insa raman la fel se groase, viguroase, drepte si suculente. Doar ca se fac maronii. Par sanatoase. Doar culoarea e alta. :oare: Care sa fie problema ? E cazul sa-mi fac griji ? Ce sa-i fac ? E normal asa ?
Uite asa arata :
Imagine***Imagine***Imagine

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Iul 2008 12:32 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Mar 2008 10:35
Mesaje: 407
Localitate: Bucuresti
Draga Laura,

la prins Ficusi nu ma pricep asa ca am sa las pe altcineva sa-ti raspunda. insa, in legatura cu Kalanchoe iti raspund ca am si eu un soi care are frunzele la fel de maronii si e perfect sanatoasa. tind sa cred ca asa este soiul ei. infloreste foarte frumos si nu prezinta nici un fel de problema, se dezvolta la fel ca celelalte soiuri doar ca are frunzele maronii.
posibil sa fie de la ph-ul solului la fel ca la hortensii?

_________________
life is like a box of chocolates, you'll never know what you're gonna get
www.computerbild.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Iul 2008 13:00 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Laura, inainte de a fi pus ficusul in apa trebuia lasat cateva ore sa se scurga seva care s-a format in momentul taierii. Ea este si toxica. Trebuie sa ne spalam pe maine daca intram in contact cu ea.
De la ea s-a facut si mucilagiul acela. Lastarul este pe drumul cel bun daca a dat radacini. Mai tine-l o saptamana doua si apoi il poti transplanta. Ar fi bine daca ai putea sa tai partea afectata inante de a-l pune in ghiveci. Dupa ce tai lasa 1-2 ore lastarul sa se elimine seva si apoi il pui in ghicevi.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Iul 2008 15:59 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Sep 2007 19:49
Mesaje: 429
Localitate: Undeva intre pamant si cer...
Draga mea Laura...

Daca ai puiuti de dat, sau de vandut, io mi-s mare amatoare .... mai ales ca mi-s in tara.... Asadar, ne vedem sa ne vorbarim? Te tzuc si astept vesti de la tine! Multumesc frumos....

_________________
Abra Mack
http://aerverde.wordpress.com/
http://claybijoo.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Iul 2008 09:15 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Abra iti dau cu mult drag. Cadou. :buchet: :pupici:
Numa' spune-mi cand si cum ne vedem. Esti inca in Timisoara ?

Lucica, nu am stiut ca trebuie lasat cateva ore sa se scurga seva. Si, nici nu am fost de fata cand au fost taiate. Le-am gasit dimineata gata taiate si puse in apa. :roll: Nu stiu daca pot taia partea mucoasa pentru ca foarte aproape de acea parte sunt radacinutele. :oare: O sa le mai las in apa cam 2 saptamani si apoi le plantez. Dar ce fel de ghiveci si ce fel de pamant sa folosesc ? Pun de pe acum ghiveci mare ? Sau unul potrivit ?

Si refereritor la Kalanchoe maronit, ziceti ca e normal sa fie asa ? Asa i-o fi soiul ? :oare: Parte foarte sanatoasa, doar ca e maro. Sa-i schimb pamantul ? :oare:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Iul 2008 09:24 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Ghiveciul sa nu fie mare Laura, un ghiveci de 15 cm diametru e suficient. Il vei schimba cand prinde puteri si mai creste. De regula lastarii nu se pun in ghivece mari pentru ca se dezvolta radacinile mai mult in detrimentul plantei.

La Kalanchoe se poate ca frunzele sa fie maronii din cauza soarelui si a caldurii excesive.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Ultima oară modificat de administrator pe 08 Iul 2008 09:27, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Iul 2008 09:26 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Multumesc pentru sfaturi !!! :buchet:

Kalanchoe nu sta la soare, nu bate deloc soarele pe el. Si nici caldura excesiva nu este, deoarece in birou avem aer conditionat. Nu bate aerul direct pe el, dar este o atmosfera placuta in birou. Nu sta in caldura. O fi de la sol ? :oare:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Iul 2008 10:28 
Neconectat

Membru din: 18 Dec 2007 22:07
Mesaje: 152
Localitate: dolj
Laura as dori eu butasul celalalt daca mai este disponibil
eu am pierdut 2 in iarna,le-a putrezit radacina :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 09 Iul 2008 10:09 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Lizi, este disponibil. :wink:
Dar problema se pune cum ti-l trimit ? :oare: Ca e maricel si mi-e frica sa nu se rupa pe drum, la transport. :uff: Da-mi un sfat . Oricine, dati-mi un sfat . :help:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 25 Aug 2008 20:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Iun 2008 23:58
Mesaje: 186
Localitate: Bistrita
solanumul meu are ceva pe frunze de culoare alba am nu stiu ce sunt ca nu am mai vazut asa ceva poate ca sunt ceva paduchi dar nu misca nu stiu ce sa fac cu el daca sunt paduchi


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 73 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001