Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 29 Mar 2024 03:02




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 645 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41 ... 43  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 19 Mai 2010 14:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Laura draga, ce frumoase sunt kohleriile tale si ce frumos ni le-ai prezentat. :floare:
In legatura cu cresterea exagerata de care am mai discutat si anul trecut vreau sa te intreb daca ai incercat sa folosesti alt pamint si alt ingrasamint. :?:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 19 Mai 2010 16:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Multumesc, floare mica. :Multumesc:
Da, am discutat subiectul "ciudat" cu plantele mele inalte si anul trecut. Pamant pentru flori folosesc fie Florimo, fie Florasol, in functie de care gasesc la florarie sau la super-market. Iar ingrasamant am Vitaflora. Nu am incercat alte tipuri pentru ca am fost si sunt multumita de acestea si dintr-astea gasesc usor. Acuma, stau eu si ma gandesc, nu cred ca e o problema grava ca plantele de la mine cresc mult in inaltime. Avand in vedere ca sunt sanatoase si viguroase si ca infloresc ... nu e o problema, cred eu, ba din contra cred ca e bine :roll:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 19 Mai 2010 21:28 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Sigur ca da Laura, se vede clar ca sunt sanatoase si infloresc, nu s-a gindit nimeni ca ar fi ceva rau/grav ca ele cresc inalte ...
eu una m-am gindit doar ca ocupa loc mai mult, in rest totul e foarte bine :floare: :dans: :floare: :dans:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 19 Mai 2010 22:08 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Laura draga, te-am pus pe ganduri. :ma gandesc: Sigur ca nu e nimic grav, florile arata foarte bine :dans: sanatoase , viguroase si pline de flori. Toata afectiunea ta s-a focalizat in mod benefic asupra lor.
:idea: Hai ca iti mai trimit ceva sa vedem tot asa se intampla ca in Alice in tara minunilor :floare:
Acum sunt nerabdatoare sa o vad pe Laurica maricica :buchet: :pupici:

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Mai 2010 09:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Chiar potrivita comparatie cu Alice in Tara Minunilor :lol: :lol: insa doar la partea cu prajiturica, care ajuta sa creasca mari ... ma amuzam ieri gandindu-ma ca nu doar plantele mele cresc mari, dar si motanosul e maricel si grasunel ... numa' io sunt mica si slabanoaga :lol: :lol: ... deci e clar ca toti se "hranesc" cu dragostea mea, care este atat de mare incat el (motanul) / ele (floricele) cresc mari si frumoase. :wink:
Dar ... cred ca am deviat putintel de la tematica acestui topic. :oops:

Mai asteptam sa vedem Kohlerite foarte frumoase . :wink:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 24 Mai 2010 14:45 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Mar 2010 20:37
Mesaje: 122
Localitate: Bucuresti, Constanta (aprox.1 data pe luna)
administrator scrie:
Alice ma bucur ca ai reusit sa obtii plantuta din rizom. Arata bine, e viguroasa acum ea stie ce are de facut :wink:


Doamna Lucica, si eu ma bucur de plantuta. Sincer, am bibilit-o cu mare grija, ca nu vroiam sa va dezamagesc :oops:, dar, dupa ce-am citit ce batai de cap v-a dat frumoasa Monet, ma gindesc c-am avut si norocul incepatorului. Deja Astartei ii cresc primele 2 frunzute dupa cele 4 din mugurasul initial si i-am servit putin Vitaflora 5 sa stimuleze inflorirea... :dans: N-o sa-i dau decit o data pe luna.

laura34215 scrie:
Chiar potrivita comparatie cu Alice in Tara Minunilor ... nu doar plantele mele cresc mari, dar si motanosul e maricel si grasunel ...


Laura, eu cred ca tu esti ca spiridusul din avatar, si iata si cheia misterului: plantutele tale incearca sa atinga si ele raportul dintre spiridusul si trandafirasul din avatarul tau :spiridus:. Cit despre Tzitzi, dieta de dragoste si alint ii prinde tare bine la burtica.

Am si 2 intrebari despre ingrijirea Kohleriilor:
1- Se poate "ciupi" virful pentru a face plantuta sa ramifice inainte sa apara bobocii, sau se tunde numai dupa ce trec florile, in perioada de pauza?

2. Eu am pus rizomul intr-un ghiveci de ceramica de 15 cm. diametru, 8 la baza si 14 in inaltime. E potrivit ghiveciul sau e prea mare/mic?

Multumesc

_________________
Aloha!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 25 Mai 2010 08:53 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Alice draga Kohleriile nu sunt pretentioase, marea majoritate a varietatilor sunt ascultatoare si cresc frumos. Sunt si cateva care sunt mai mofturoase.
Cred ca Monet-ul meu a fost cand l-am achizitionat un rizom tanar si probabil nu avea putere. Mi-a dat dureri de cap asa este, insa acum am un ghiveci cu cateva plantute o minune.
Astarte e una din cuminti :wink:
Referitor va intrebarile tale
1. Kohleriile se pot tunde. Tulpina trebuie sa fie viguroasa cand se taie. Eu te-as sfatui sa o tunzi dupa inflorire. Operatiunea se va face la 4-5 cm de la baza plantei, sa ai cel putin 2 randuri de frunze.
2. De regula prima plantare se face in ghivece de 10 cm. Daca avem un rizom mare desigur ghiveciul va fi mai mare.
Dar nu e grav, poti lasa asa insa sa nu uzi prea mult. Umiditatea multa topeste rizomul .

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 25 Mai 2010 11:26 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Alice, draga, multumesc pentru frumoasele cuvinte si frumoasa comparatie si ... poate cine stie, o fi cheia misterului :wink:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 30 Mai 2010 17:31 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Kohleria Napoleon V

Imagine * Imagine * Imagine

Kohleria Manchu

Imagine * Imagine * Imagine

Kohleria Napoleon, numele i se potriveste ca o manusa. Este o varietate micuta, compacta dar in acelasi timp viguroasa, harnica cu flori durabile :floare:

Kohleria Manchu nici nu stiu a cata oara infloreste :inger: Cu toate acestea florile ei imi plac la fel de mult ca atunci cand le-am vazut prima oara. Ramane una din preferate cu un loc de frunte in totul Kohleriilor.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 01 Iun 2010 10:18 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Draga Lucica, piticuta Laurica a inflorit :dans: :Yes: E superba. Micuta, delicata, diafana :dans: Floricica e micuta. Comparativ cu celelalte floricele (de la Bibbi si de la Eriantha), Laurica e micuta, insa deosebit de frumoasa.

Din pacate insa nu am momentan aparatul foto la mine (e dat cu imprumut) si pozele facute cu telefonul mobil nu sunt reusite :oops:

Imagine***Imagine

Vineri imi primesc inapoi aparatul foto. Daca floricica o sa reziste pana vineri revin cu poze mai clare. :roll:

Multumesc din suflet, draga mea Lucica, pentru aceasta micuta frumusete. :buchet:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 01 Iun 2010 11:00 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
:Yes: Bravooo! Bravo pentru Laurica in primul rand ca nu s-a dat batuta.
Laura draga, ma bucur tare , tare mult ca o vad inflorita si la tine. Sigur floarea este un pic mai mica fata de celelalte dar nu cu foarte mult. Probabil acum la tine este mai micuta si pentru ca planta este foarte tanara, nu are putere. Rizomul din care a iesit era foarte anemic asa ca resursele vor veni putin mai tarziu pentru a se face mai viguroasa si floricelele mai mari.
Ai vazut ce culoare poate sa aiba? Sa o vedem vineri, in mod sigur floarea va rezista pana atunci. :buchet:

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 01 Iun 2010 15:35 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Sper sa reziste floricica pana vineri. In casa e chiar placut, nici prea cald si nici prea frig. Insa tot n-o sa reusesc sa prind in poza, oricat de clara ar fi aceasta, frumusetea deosebita a florii. Este intr-adevar spectaculoasa. Rozalie si micuta si delicata. Cred ca numai un pictor ar putea sa o reproduca asa cum arata in realitate :wink:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Iun 2010 21:29 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
A rezistat Laurica, inca mai e frumoasa si acum :wink: Insa e atat de mititica si fragila pe langa celelalte doua Kohlerii . Dar sunt onorata sa am o asa floricica, sa-mi poarte numele . Multumesc mult Lucica :Multumesc: :buchet:

Kohleria Laura
Imagine

Kohleria Bibbi
Imagine

Kohleria Eriantha
Imagine

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 15 Iun 2010 19:43 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 19 Feb 2009 18:47
Mesaje: 273
Localitate: Timisoara
:shock: Laura sunt incredibil de frumoase. :bravo: Sa-ti traiasca!
Stii puiutii de la Bibbi si Eriantha pe care mi i-ai dat? Eriantha creste normal, incetul cu incetul, nu da semne de a face flori inca, dar e tare frumusica.
http://mishya.sunphoto.ro/Kohleria_Eriantha/16273262
In schimb Bibbi a luat-o razna. :shock: Cred ca vrea sa ajunga la vecinii de deasupra sincer. S-a dublat in inaltime de cand am adus-o de la tine, si nu da semne sa se opreasca.
http://mishya.sunphoto.ro/Kohleria_Bibbi/16273249
http://mishya.sunphoto.ro/Kohleria_Bibbi/16273250
Ar trebui s-o adun cumva sau s-o las sa creasca in sus linistita? Si ale voastre se inalta asa sau a mea e un fel de Ghita Muresan a Kohleriilor?

_________________
http://mishya.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 16 Iun 2010 10:36 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Kohleria Smaprickig rodvit

Imagine * Imagine * Imagine

O varietate cu o combinatie de culori si distributie a picourilor foarte frumoasa. Mai mult ca sigur ca peste 2-3 zile culorile se vor stabiliza, este prima floare deschisa, are doar cateva ore :P , deci va fi tinuta sub observatie.
Oricum are nota 10, florile sunt MARI :OK: :Yes:

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 645 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41 ... 43  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001