Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 29 Mar 2024 01:37




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 40 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: LAMAI - Citrus limon
MesajScris: 15 Ian 2008 20:33 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
LAMAI - Citrus limon

Imagine


Ultima oară modificat de administrator pe 28 Mar 2008 09:55, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: LAMAI - Citrus limon
MesajScris: 28 Ian 2008 20:45 
Neconectat

Membru din: 18 Dec 2007 22:07
Mesaje: 152
Localitate: dolj
lamaiul meu cel batran
http://www.99poze.ro/lamai_2007/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Sep 2008 17:05 
Neconectat

Membru din: 29 Aug 2008 15:21
Mesaje: 48
Localitate: Roman / Iasi
Si eu am un lamai de mai multi ani buni, bunicul meu l-a altoit, el s-a ocupat de el, acum are o multime de fructe, a mai facut intr-un an vreo 3-4 lamai, dar nu au ajuns sa se ingalbeneasca, au cazut, acum e plin de fructe, poate vom si manca din el, cu siguranta vor fi cele mai bune lamai de pana acum... Maine voi organiza o sedinta foto si apoi va voi arata minunatele mele lamai


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Sep 2008 08:09 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Amalia asa este, lamaile crescute de noi sunt mult mai bune. Coaja lor pusa la o prajitura este mai sanatoasa si mult mai parfumata.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 19 Oct 2008 16:57 
Neconectat

Membru din: 29 Aug 2008 15:21
Mesaje: 48
Localitate: Roman / Iasi
Lamaile mele au ajuns la maturitate, sunt galbene, arata foarte bine, le mai las cred vreo saptamana, apoi le vom degusta, arata minunat copacul nostru pe care abia am reusit sa il mai aduce in casa, pentru ca toata vara a stat afara, si a mai crescut, si.. abia mai incape in camera... Dar e minunat, plin de lamai. Dupa atatia ani de cand avem grija de el, ne si rasplateste cu mult asteptatele fructe. Oricum, ne-a fost drag si fara fructe, dar am asteptat mereu sa avem lamaile noastre in copac, desi si floricelele sunt minunate, atat de delicate si cu un miros unic

Am reusit sa ii si fotografiez pe cei doi lamai, pan acum nu am vorbit decat de unul, oentru ca de celalalt nu am stiut... dar am avut placuta surpriza sa il vad de data asta si pe celalalt plin de flori, boboci si chiar si cateva lamai mici, mici!

Imagine

_________________
http://community.webshots.com/user/amyamalia2008


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 21 Ian 2009 18:08 
Neconectat

Membru din: 21 Ian 2009 12:01
Mesaje: 19
Buna!Am un lamai de vreo 15 ani,face flori si fructe,am si cules,are niste lamai bune,bune,mari si zemoase,insa mai are ceva care cred eu ii dauneaza,il fac sa-i cada frunze si sa nu aiba o coroana stufoasa...e vorba de paduchi testosi.Niciun tratament nu i-a terminat definitiv,ci doar vremelnic.Poate ca stie cineva cum sa procedez sa scape bietul de el,ca-i tare nefericit,il simt.
Am incercat sa pun poze cu buton img,dar...???La fiecare forum este alt fel si as vrea sa il arat.Multumesc si ..sa va traiasca fericite florile si plantele!
Elisa.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 21 Ian 2009 21:48 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Elisa problema paduchilor testosi este destul de neplacuta. Cel mai bine ar fi indepartarea lor manual cu ajutorul unui tampon imbibat intr-o solutie de apa cu sprit 1-1. Operatia o vei repeta la cateva zile. Insa din cate spui tu ai o planta mare ceea ce este cam greu de efectuat.
Ar fi bine sa mergi la o farmacie fitosanitara si sa cumperi una din solutii: Decis, Confidor, sau Mospilan. Modul de utilizare il vei gasi pe filole, pliculet. Operatia o vei repeta la un interval de cateva zile.
Pentru inserarea fotografiei ai aici http://flori-si-plante.ro/forum/viewtopic.php?t=33 indicatii cum poti proceda pentru a pune o foto direct pe forum sau poti pune link-ul ei.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 21 Ian 2009 22:50 
Neconectat

Membru din: 21 Ian 2009 12:01
Mesaje: 19
Admin,
am facut tot ce mi-ai spus,ca ma am cu astea, insecticide,am si pomi in gradina,dar degeaba.I-am spalat frunzele,dar nu la 3 zile,ca mi-era greu si la 3 luni,asa ca ...iar insecticidele nu au dat niciun rezultat,caci n-am repetat la timpul potrivit.OFFFF,acum este in casa si nu pot srtopi cu insecticid,iar cand il scot afara,dispar paduchii,fiindca nu le place vantul.Oricum,multumesc frumos.Va trebui sa fac ceva la primavara,cand il voi scoate afara,daca mai reusim sa-l mutam din loc,ca-i in ghiveci mare de tot.
Poze am pe Flickr,sa incerc de acolo,ca nu am timp sa-mi fac alt cont si sa si micsorez pozele...e munca de salahor...
Toate bune! :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 22 Ian 2009 18:12 
Neconectat

Membru din: 21 Ian 2009 12:01
Mesaje: 19
Imagine - Imagine
Click pe poza pentru marime normala.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 22 Ian 2009 19:34 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Elisa lamaile sunt extrem de tentante, sincer in cea de-a doua poza am avut tendinta sa intind mana sa o iau.
Frunzele sunt putin galbui, fenomen deloc ingrijorator tinand cont ca suntem in anotimpul rece.
Ce conditii are de temperatura?
Ideal ar fi ca la primavara sa ii improspatezi putin pamantul, ramurile ajustate si ele.
Am insa o rugaminte, pozele sunt foarte mari, deformeaza formatul pe care l-am stabilit eu pentru forum, motiv pentru care te rog sa treci link-ul catre ele. Stiu ca nu este usor sa iei toate fotografiile si sa le redimensionezi.
In speranta ca nu te vei supara iti multumesc frumos! :buchet:

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 22 Ian 2009 19:42 
Neconectat

Membru din: 21 Ian 2009 12:01
Mesaje: 19
Admin,
1.pozele le-as micsora insa nu am optiune.Le-am micsorat in computer,le-am trecut in album in photobucket si mai mult nu stiu ce sa fac.poate-mi spui tu..merci.
2 eu nu vad poza cu lamaia aceea mare,nu stiu de ce,ca am postat-o,insa spui ca tu o vezi ????
3. pamantul i l-am schimbat in toamna cand l-am adus in casa,la 14..15 grade ,este pe un hol.
4 acum ramane sa ma ocup de stropit cu insecticid,dar repetat asa cum trebuie ,ca sa-l scap de necaz.
Multumesc si astept... :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 22 Ian 2009 19:59 
Neconectat

Membru din: 21 Ian 2009 12:01
Mesaje: 19
In legatura cu pozele,eu speram sa le aseze una sub alta,insa vad ca-s alaturate ceea ce face sa se lateasca pagina forumului.Imi pare rau,n-am vrut sa fie asa si mai bine o stergem pe una din ele,dar am optiunea asta?
Apoi,te rog Admin sa-mi spui daca din computer trebuie sa micsorez si mai mult de 0,68 MB.Multumesc. :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 22 Ian 2009 21:42 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Eli, nu este nevoie sa mai micsorezi pozele din computerul tau. Am reusit eu sa ti le trec mici cu posibilitatea de a le vedea si mari tot din forum.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 22 Ian 2009 22:01 
Neconectat

Membru din: 21 Ian 2009 12:01
Mesaje: 19
Multumesc.As vrea sa stiu si eu cum sa fac asta,ca poate mai trec si la alte topice... :)
Si as mai vrea sa va intreb unde am citit eu cu ce se stropeste lamaiul de paduchi testosi,ca nu mai gasesc.Stiu de decis,de mospilan,dar era ceva cu care se spunea ca se stropesc toate plantele din jurul lui de 3 ori la rand,seara si se repeta dupa cateva zile,o saptamana.Va rooor,este pe aici pe undeva.. :uff:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 22 Ian 2009 22:14 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Uite aici Eli cum stropesti ,
http://flori-si-plante.ro/forum/viewtop ... ight=decis
Si aici cum sa pui pozele, eu am folosit un alt artificiu pt ca nu am cum sa ma loghez la albumul tau.
Daca nu te descurci vorbim maine.
http://flori-si-plante.ro/forum/viewtopic.php?t=33

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 40 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001