Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 28 Mar 2024 19:19




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 497 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 ... 34  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 02 Ian 2009 10:15 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Mar 2008 02:31
Mesaje: 258
Localitate: CA
cmb meu care seamna cu avatarul meu...mi-a facut deja 2 tije de flori(sarac anul asta...anul trecut a avut 3)....
surpriza e ca ...acum 2 ani am salvat de langa tomberonul de gunoi..un alt cym....cu un singur bulb verde si 2 iesiti din vegetatie! era uscat ...din lipsa de apa! mi-am asumat riscul, l-am luat acasa....si udat..langa celelate flori1 bulbul a crescut si acum o saptamana i-am obsrrvat un inceput de tija!!! :Yes: surpriza e ca nu stiu ce flori are...ce culoare!!! :inger: o sa fie o surpiza frumoasa!!
o sa am rabdare cu cel cumparat anul trecut...rosu-visiniu!!
si asa...sa fiu sincera...eu nu le fac nimic!!uit sa le pun hrana de orhidee!! :oops:

_________________
albumul meu:

http://s152.photobucket.com/albums/s168/aveflori/?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 16 Feb 2009 06:27 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Mar 2008 02:31
Mesaje: 258
Localitate: CA
helloooooooo! :help:
am nevoie de voi!!dupa clasificare e dendrobium phale.....ce sa-i fac sa infloreasca?? e de 3 ani neinflorit! imi vin crizele pe el!!!merge fff lent... :(

_________________
albumul meu:

http://s152.photobucket.com/albums/s168/aveflori/?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 16 Feb 2009 19:56 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Florinaaaaa, pune-i ingrasamint de orhidee :dans:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 16 Feb 2009 21:08 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Mar 2008 02:31
Mesaje: 258
Localitate: CA
floare mica scrie:
Florinaaaaa, pune-i ingrasamint de orhidee :dans:

multumesc floare mica!! sa-i pun saptamanal?? :roll:

_________________
albumul meu:

http://s152.photobucket.com/albums/s168/aveflori/?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 17 Feb 2009 19:25 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007 15:09
Mesaje: 354
Teoretic nu saptamanal. Depinde si ce fel de ingrasamant ai si in ce concentratie il folosesti. Daca ti-e mai usor saptamanal (eu asa fac pentru ca uit cand am pus si cand nu) pune doar 1/3 din cantitatea recomandata de producatorul ingrasamantului, saptamanal.


Si de ce spui ca merge greu? I-au mai crescut pseudo-bulbi? Stii ca cei infloriti nu prea mai reinfloresc (se mai intampla, dar imediat, atunci, dupa prima inflorire).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 17 Feb 2009 19:56 
Neconectat

Membru din: 10 Feb 2009 14:06
Mesaje: 90
La Praktiker ploiesti aveau o phale foarte deosebIta. Galbena, cu stropi neregulati grena, iar cele doua petale laterale din fata aveau un desen ce imita complet o floare de phale, cu gura aia grena, cu petale laterale, parca era o floare fotografiata pe petala.Am facut poze dar n-au iesit,era mai intuneric acolo in zona.

_________________
www.cutiacumargele.weblog.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 17 Feb 2009 22:00 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Da, Florina, saptaminal ! pentru ca nu ti-a inflorit deloc de trei ani poti sa diluezi ingrasamintul (special pentru orhidee ) in apa asa cum scrie pe prospectul sticlei tale, apoi cind bobocii s-au format poti sa faci solutia cu ingrasamint mai slaba. :lol: :floare:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 17 Feb 2009 22:13 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007 15:09
Mesaje: 354
Floare mica, fiind Dendrobium phalenopsis bobocii se formeaza pe tija. Ingrasamantul nu ar mai trebui administrat cand vezi ca se formeaza tija. :oare:

Atentie si cu ingrasamantul. Prea mult strica.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 18 Feb 2009 08:07 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Mar 2008 02:31
Mesaje: 258
Localitate: CA
dragele mele va multumesc!!
e un dendrobium mai batran...3 ani are de cand l-am cumpar, inflorit...si de atunci...nimic, pe-o parte ii cresc frunze , pe altele se usuca. am urmat sfaturi de pe site-uri de specialitate, l-am lasat neudat 3 luni...degeaba!! ingrasaminte le pun rar(caci nu am f mult timp)cam la 2 luni! ingrasamantul meu e special, si spune 1-2 ori pe luna!!acum are un alt bulb care ii creste de jos!!ce-i drept de un an il tot mut, sa vad unde-i place mai mult...
uite, asta e!!(si e f frumos, galben cu mijlocul albastru; daca-mi amintesc bine :lol:

Imagine

cred ca in curand o sa cumpar "sol" si o sa-l si mut intr-un ghiveci mai mare!!!! :furios: si o sa-i dau ingrasamant regulat!

_________________
albumul meu:

http://s152.photobucket.com/albums/s168/aveflori/?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 18 Feb 2009 09:29 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Dec 2007 22:49
Mesaje: 387
Localitate: Bucuresti - Metrou Gorjului
Este foarte "anemic" dendrobiumul :| . Pseudobulbii aia batrani, dupa cum arata, nu pot hrani planta. As fi de parere sa-i pui saptamanal, sau la 10 zile, ingrasamant (mai ales daca a inceput sa formeze un pseudo nou), ceva mai diluat, pe sfert decat zice in indicatii. Nu este o orhidee care sa accepte substratul uscat, decat in perioada de repaos, cand se formeaza mugurii florali. Ori, la el, nu prea e cazul .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 18 Feb 2009 12:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007 15:09
Mesaje: 354
Si inca ceva, Florina. Mi se pare mie ca ghiveciul in care e pus este de lut? Pentru ca daca da, nu e bine. daca nu, scuze, asa mi s-a parut in poza.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 19 Feb 2009 08:34 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Mar 2008 02:31
Mesaje: 258
Localitate: CA
stefana :oops:, recunosc ca-i merge cam prost!!
o sa-l mut intr-un ghiveci mai mare! cu tot ce-i trebuie!!si o sa-i caut si ingrasamant special cerintelor lui!
anamaria...e in acelasi ghiveci de la inceput!! :roll: si e de lut, dar am si alte orhidee in ghivece de lut si merg chiar bine! oricum weekendul asta il mut...si il voi pune intr-unul de plastic...
va multumesc pt sfaturi!!o sa va tin la curent!! :pupici:

_________________
albumul meu:

http://s152.photobucket.com/albums/s168/aveflori/?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 19 Feb 2009 09:43 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Dec 2007 22:49
Mesaje: 387
Localitate: Bucuresti - Metrou Gorjului
Nu cred ca are nevoie de ghiveci mai mare. Si oricum nu-l muta acum, abia prin martie ar fi momentul.
Ghivecele de lut, daca nu au interiorul smaltuit (am eu unul asa :| ) absorb apa pe care o pui la plante si apoi o cedeaza prin evaporare. Deci ar fi bun, cu conditia sa uzi mai des si bineinteles sa nu lasi apa in farfurioara.
Prin peretii unui ghiveci de plastic transparent poti vedea usor starea radacinilor. La cel de lut este pericolul sa adere radacinile la peretii vasului si sa o scoti greu cand o transplantezi.
Nu stiu de ce ti s-a spus sa-l lasi neudat 3 luni. De aceea s-a deshidratat asa rau. In principiu un astfel de dendrobium (nobile) se tine in repaos in perioada octombrie- ianuarie (fara apa si la rece) pentru a initia inflorirea, in cazul unuia zdravan cu pseudobulbi grasani, ceea ce nu e cazul..
Daca vrei iti trimit altadata fisa pe care am facut-o eu pentru dendrobium.
La teorie ma pricep 8) , dar practic nu supravietuieste nici unul la mine: vara este ingrozitor de calda si uscata atmosfera. Ori aceasta este o orhidee de racoare si umezeala in aer :uff: .
La phalenopsis insa le merge bine :inger: , ele vor lumina si caldura.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 19 Feb 2009 10:27 
Neconectat

Membru din: 10 Feb 2009 14:06
Mesaje: 90
Am primit si eu un dendrobium cu flori verzi si mijloc grena.Ce fac cu el? N-am mai avut niciodata.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Feb 2009 06:09 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Mar 2008 02:31
Mesaje: 258
Localitate: CA
iti multumesc din inima stefana!!
nu retine apa deloc!! pt ca ghiveciul are un fel de crapaturi pe lateral si ma gandesc ca poate nici nu retine apa deloc si ar trebui sa-l ud mai des!!
partea buna e ca are un nou mugur jos... :D

_________________
albumul meu:

http://s152.photobucket.com/albums/s168/aveflori/?


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 497 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 ... 34  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001