Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 18 Mai 2024 08:32




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 497 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 ... 34  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 04 Dec 2008 09:22 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007 15:09
Mesaje: 354
Erwin scrie:
2) Daca e chinuita de ce e plina de flori? Sa fie doar un paradox?

Din acelas motiv pentru care alte plante, bibilite, ingrijite ca la carte nu vor sa faca flori... Ma gandesc si eu... nu stiu.
Daca as considera ca e o solutie buna asta, asa as face cu toate orhideele mele. Pe marea majoritate le am in "masti" puse si as umple acele ghivece decorative cu apa si as scapa... Nu as mai pierde 1 zi pe saptamana sa le ud... Nu as mai face dezastru in baie si in toata casa... Dar eu nu cred ca lor le e bine asa.

Suzyka, am vrut sa te intreb: cum tii acea orhidee? De obicei radacinile care ies din ghiveci mor in scurt timp (la mine) ca ghiveciul se sprijina pe ele, ca sunt mai aproape de bilele de argila care-s umede vesnic... A ta unde sta de arata asa bine radacinile? Suspendata? :oare:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 04 Dec 2008 21:28 
Neconectat

Membru din: 28 Noi 2008 23:14
Mesaje: 23
Localitate: Bucuresti
Multumesc tuturor pt sfaturile primite!
Am zis sa actionez rapid, iar timpul scurt nu mi-a permis decat o vizita in - si in Mr Bricolage dar si la floraria Iris (am zis ca e mai mare...). Nicaieri nu am gasit substrat din scoarta ci doar pamant special pt orhidee. Doar in Mr. Bricolage avea "scoarta decorativa" ambalata in saci imensi :(
Singura solutie rapida a fost sa folosesc pamant special pt orhidee (am vazut ca are o consistenta foarte usora si aerisita) si un ingrasamant pt aceasta floare...
Am curatat-o de tulpinile uscate si de frunza galbena. De asemenea i-am luat un ghiveci de plastic pe care l-am gaurit de vreo 8 ori jos si tot cam asa in lateral, sa aiba aer.

Orhideea reloaded arata asa acum:

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 04 Dec 2008 21:59 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
:OK: foarte frumos Lyvyoo e bine si asa mult mai bine fata de cum era. Acum trebuie sa ai grija la udarea ei, vei uda numai cand substratul este uscat bine, bine. Cand o sa ai timp sa cumperi si niste bilute de argila pe care sa le pui in farfurioara sa mentii putin umiditatea in jurul ei. Oricum sa o tii sub observatie :roll:
Cineva trebuie sa fie mandra de tine :bravo:

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 04 Dec 2008 22:02 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Felicitari, Lyvyoo, arata foarte bine :bravo: :bravo: :bravo:
ai cumparat ingrasamint special pentru orhidee, cum se numeste ?
ai grija cind uzi planta sa nu ramina apa intre cele doua frunze, daca totusi se intimpla tamponeaza locul cu putina vata infasurata pe un betigas.

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 04 Dec 2008 22:29 
Neconectat

Membru din: 28 Noi 2008 23:14
Mesaje: 23
Localitate: Bucuresti
:) Merci pt consideratii

Totusi, daca planta va fi bine ingrijita bine, cam cand credeti ca voi vedea prima floricica?


Ingrasamantul arata in felul urmator:

*Folositi zoom pentru a vedea spatele sticlei cu toate indicatiile!


Imagine

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 05 Dec 2008 15:42 
Neconectat

Membru din: 02 Oct 2007 18:49
Mesaje: 539
Localitate: galati
si eu folosesc acest tip de ingrasamant ,e foarte bun!
multe informatii despre ingrijirea orhideelor poti afla se de pe site-urile specializate!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 05 Dec 2008 20:58 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Lyvyoo, nu te grabi :lol: deocamdata orhideea ta este in stadiul de acomodare in noul substrat. Mai intii trebuie sa se dezvolte frunza noua care zici ca i-a aparut si abia apoi sa speri la o noua tija. Ai grija cu udatul, o data pe saptamina e suficient sa o uzi cu apa simpla si putina 4 - 5 saptamini deoarece noul substrat are provizii apoi,tot o data pe saptamina sau la 14 zile (asa cum scrie pe flaconul tau) cu apa in care ai diluat ingrasamint conform prospectului de pe sticla. In farfurioara sa nu stagneze nici un pic de apa. Ii trebuie neaparat multa lumina naturala si cum suntem intr-o perioada in care se intuneca devreme poate abia la primavara sa-i apara o tija. :)

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 05 Dec 2008 21:25 
Neconectat

Membru din: 21 Feb 2008 13:57
Mesaje: 336
Localitate: braila
anamaria scrie:
Suzyka, am vrut sa te intreb: cum tii acea orhidee? De obicei radacinile care ies din ghiveci mor in scurt timp (la mine) ca ghiveciul se sprijina pe ele, ca sunt mai aproape de bilele de argila care-s umede vesnic... A ta unde sta de arata asa bine radacinile? Suspendata? :oare:


anamaria, orhideea aceasta sta , ca si celelalte, pe farfurioara. nu are conditii speciale. insa eu nu am bilute de argila care sa mentina umiditatea.poate de aceea nu se strica prea repede, cine stie. adevarul e ca nu prea le acord foarte multa importanta, asa cum bine spunea cineva. in felul acesta orice floare nesupravegheata zilnic, ora de ora, etc ma va surprinde cu florile ei.

acum stau sa se deschida boboceii de la orhideea alba...de abia astept.

_________________
http://suzyka.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Dec 2008 00:06 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Dec 2007 22:49
Mesaje: 387
Localitate: Bucuresti - Metrou Gorjului
Pamantul special de orhidee din comert retine prea multa apa. Cum zice floare mica, sa nu uzi decat atunci cand vezi ca e uscat in interior mai adanc. Am vazut acum imaginea marita a plantei in ghiveci. Eu zic sa scoti destul de mult din substrat: radacinile au nevoie de aer mai mult decat plantele obisnuite. Nu e nevoie sa fie asa adanc pusa.
De ingrasamant inca nu poate fi vorba ( e ca si cum ai hrani cu o masa copioasa un convalescent). Iar peste cateva luni sa-l diluezi mai mult decat scrie pe ambalaj, chiar triplu.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Dec 2008 20:31 
Neconectat

Membru din: 30 Sep 2008 12:32
Mesaje: 15
Localitate: breaza
oare nu era indicat sa amesteci substratul pt orhidee(care presupun ca are si scoarta)cu ceva perlit.si am vazut ca vasele transparente si nu f mari sunt mai indicate ptr orhidee.prin ele zaresti radacinile.deasemeni sincer vorbind mi se pare f mare vasul in care ai pus-o placandu-le inghesuiala.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Dec 2008 12:40 
Neconectat

Membru din: 02 Oct 2007 18:49
Mesaje: 539
Localitate: galati
Stefana,de ce trebuie diluat ingrasamantul ,daca e special pt.orhidee?(banuiesc ca e diluat gata)
Eu udat orhideele mele cu ingrasamant special,nediluat,toata perioada cat au fost inflorite si nu au dat semne ca nu le place...ba,acum infloresc iar!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Dec 2008 18:23 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007 15:09
Mesaje: 354
Pe orice sticluta de ingrasamant se spune: 1 capacel la 5 l de apa... sau o masura sau cum a prevazut producatorul.
Si chiar si asa, diluat, uneori e puternic.
Si eu folosesc ingrasamantul mai diluat decat scrie pe eticheta. Si-l folosesc tot anul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Dec 2008 20:24 
Neconectat

Membru din: 02 Oct 2007 18:49
Mesaje: 539
Localitate: galati
m-am exprimat gresit.voiam sa spun ca il folosesc conform prescriptiilor de pe eticheta,nu mai diluat! pana acum nu am avut probleme....se stie ca ingrasamantul pt. orhidee este mult mai diluat decat cel pt. alte plante(eu,cel putin,asa stiu),daca gresesc voi asculta sfatul fetelor cu experienta si voi proceda ca atare :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 09 Dec 2008 16:00 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Dec 2007 22:49
Mesaje: 387
Localitate: Bucuresti - Metrou Gorjului
Am citit la forumisti cu vechime in ale orhideelor ca asa procedeaza. Pentru ca sarurile din fertilizant se depun incet-incet pe velamen ei recomandau o dilutie mai mare decat in prospect. Iar din cand in cand clatirea in apa calduta, pentru indepartarea depunerilor.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 10 Dec 2008 11:15 
Neconectat

Membru din: 02 Oct 2007 18:49
Mesaje: 539
Localitate: galati
aha....merci,Stefana!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 497 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 ... 34  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001