Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 29 Apr 2024 17:20




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 497 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29 ... 34  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 12 Apr 2010 14:28 
Neconectat

Membru din: 12 Apr 2010 13:07
Mesaje: 15
Localitate: Bucuresti
Buna si bine v-am gasit!

O stiu de multi ani pe Lucica (Admin) dar de-abia de curind am aflat ca ea gazduieste un forum atit de interesant si de util.

De-a lungul timpului am "crescut" diverse tipuri de plante dar in ultimii ani am ramas doar cu orhidee, din cauza spatiului redus (e greu intr-un apartament de 2 camere, cind ai si 2 copii, sa faci fata cu multe plante) si a timpului din ce in ce mai scurt petrecut acasa.

Acum 2 ani pe vremea asta mi se parea imposibil sa ingrijesc o orhidee, ma uitam cu admiratie la ele in florarii/supermarketuri si nu indrazneam sa visez macar sa am una. Pina intr-o zi (ziua mea de nastere, ca s-o tin minte mai bine!) cind o prietena mi-a daruit o Phalaenopsis superba cu flori mov-grena. Atunci am devenit responsabila si am inceput sa citesc despre ingrijirea orhideelor, am cumparat ingrasamint... Florile acelei prime orhidee din viata mea au tinut aproape 4 luni, timp in care mi-am mai cumparat eu singura vreo 3 sau 4, tot Phal., dar alte culori. Intre timp am achizitionat un Oncidium, un Dendrobium Nobile si, saptamina trecuta, un Dend. Phal. In total am 13 :floare:

Toate au inflorit la mine in casa cel putin odata, le pun ingrasamint aproximativ la 2 saptamini (am o bebitza mica si in perioada asta mai uit), le ud saptaminal, nu am apa speciala pusa deoparte pentru ele, ci las pe fiecare sub robinetul de la chiuveta 4-5min. si spal frunzele.

Va pun poze cu cele care sint acum inflorite, plus noua achizitie de care sint foarte mindra.

Am citit toate posturile din acest topic, voi urmari in continuare tot ce scrieti.

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Zi frumoasa,
Rox

_________________
"Dacă florile şi-ar dărui oameni la fel cum oamenii îşi oferă flori, de unde ar fi tăiați oamenii?" (Nichita Stănescu)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 12 Apr 2010 17:17 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Bine ai venit Roxanne :pentru tine:

Felicitari, toate au flori foarte frumoase. Ai facut o alegere buna cu acest tip de plante.
Sunt elegante, florile tin mult si cer putin timp de ingrijire :floare: :floare: :floare:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 12 Apr 2010 18:28 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Rox, bine ai sosit :buchet:
Ma bucur sa ne vedem si aici :dans: eu nu spun decat atat, ca stii sa ingrijesti florile si rar am vazut asa flori ingrijite si cu aspect deosebit. Mi-au ramas in minte. Ca dovada reusita ta cu orhideele de a le face sa infloreasca a doua si a treia oara :bravo: Si ... mai are inca 2 flori nepretuite frumoase foc :pupici din flori:

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 12 Apr 2010 21:43 
Neconectat

Membru din: 12 Apr 2010 13:07
Mesaje: 15
Localitate: Bucuresti
Multumesc Floare mica.

Lucica ma faci sa :oops:
Fac si eu ce pot...

_________________
"Dacă florile şi-ar dărui oameni la fel cum oamenii îşi oferă flori, de unde ar fi tăiați oamenii?" (Nichita Stănescu)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 13 Apr 2010 09:25 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Dar faci foarte bine Rox, :buchet: :OK:

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 13 Apr 2010 09:29 
Neconectat

Membru din: 12 Apr 2010 13:07
Mesaje: 15
Localitate: Bucuresti
Merci frumos :pupici:

Am si eu o curiozitate, poate ma ajuti. Am urmat instructiunile pt poze, mi-am facut cont pe Photobucket, dar nu reusesc sa imi apara si poza mica in mesaj pe care sa dai click pt vizualizare (thumbnail parca ii zice, nu?) Cum fac asta?
Multumesc anticipat :buchet:

_________________
"Dacă florile şi-ar dărui oameni la fel cum oamenii îşi oferă flori, de unde ar fi tăiați oamenii?" (Nichita Stănescu)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 13 Apr 2010 10:24 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Draga Rox, uite aici http://flori-si-plante.ro/forum/viewtopic.php?t=410 ai instructiunile cum trebuie sa procedezi.
Daca nu ma insel se poate sa se fi simplificat putin si in Photobuck, eu nu mai am album acolo si nu mai stiu exact. Te poti uita dupa butonul de thumberline, acolo este link-ul care face fotografiile mici.
Nu este greu, o sa reusesti.
Succes!

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 13 Apr 2010 11:09 
Neconectat

Membru din: 12 Apr 2010 13:07
Mesaje: 15
Localitate: Bucuresti
Sa vedem daca merge...
Imagine

_________________
"Dacă florile şi-ar dărui oameni la fel cum oamenii îşi oferă flori, de unde ar fi tăiați oamenii?" (Nichita Stănescu)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 13 Apr 2010 11:10 
Neconectat

Membru din: 12 Apr 2010 13:07
Mesaje: 15
Localitate: Bucuresti
Ufff, tot asa apare, link si nu thumbnail... :furios:

_________________
"Dacă florile şi-ar dărui oameni la fel cum oamenii îşi oferă flori, de unde ar fi tăiați oamenii?" (Nichita Stănescu)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 13 Apr 2010 11:40 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Imagine
Hai Rox ca nu e greu, prima oara apoi merge usor :wink: . uite ce frumos arata :OK:

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 13 Apr 2010 17:19 
Neconectat

Membru din: 12 Apr 2010 13:07
Mesaje: 15
Localitate: Bucuresti
O incercare cu Webshots - primele mele 3 orhidee
Imagine

_________________
"Dacă florile şi-ar dărui oameni la fel cum oamenii îşi oferă flori, de unde ar fi tăiați oamenii?" (Nichita Stănescu)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 13 Apr 2010 20:11 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Rox in Webshots copiezi link-ul de sub optiunea post in a forum apoi faci paste aici pe forum. Din doua operatiuni totul iese stiu de ce nu ai reusit :cry: .

http://thumb0.webshots.net/t/96/196/1/9 ... cEG_th.jpg

Imagine

http://home-and-garden.webshots.com/pho ... and-garden

Gata m-am lamurit ce ai pus tu, de acolo de unde ai luat link-ul mergi mai jos pe aceeasi directie, sub desenul cu bile colorate :P si vei gasi alta cutie cu Link to this picture
Cum am spus si mai sus de aici copiezi link-ul de sub post in a forum
Succes!!!!!

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 15 Apr 2010 17:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 15 Apr 2010 16:36
Mesaje: 60
Localitate: Bucuresti
Buna tuturor! E prima data cand postez aici, si sunt impresionata de cat de multe lucruri utile am aflat citind postarile voastre! Am citit toate cele 26 de pagini despre orhidee dintr-o suflare (am ametit un pic, ce-i drept) si mi-am facut o idee despre cum trebuie ingrijita o orhidee.
Totusi va scriu sperand sa ma incurajati in legatura cu o Phalaenopsis (acum am aflat si eu ce tip de orhidee am) pe care am primit-o acum o luna, si care era superba, cu doua tije inalte, fiecare cu cate trei ramurele pline de boboci si care au inflorit cu un mov superb. In mod cert nu am stiut sa o ingrijesc, e prima mea orhidee, iar acum e foarte nefericita. Florile desi n-au cazut sunt toate moi si atarna trist in jos iar cele doua tije par deshidratate mai ales in partea superioara unde sunt florile. Frunzele s-au ingalbenit foarte repede una dupa cealalta si acum mai are doar 2 foarte mici.
I-am pus apa de doua ori pe saptamana si pentru ca am vazut la cineva o orhidee superba si sanatoasa ca avea in farfurioara de la ghiveci apa, am crezut ca asta e standardul si aveam grija sa aibe in permanenta apa in farfurioara. ( ba am mai si citit pe undeva ca radacinii ii place umezeala, si mi s-a parut firesc sa fac asta). Acum stiu de la voi ca asta e foarte rau. Ghiveciul si pamantul sunt cele cu care a venit de la magazin, deci astea ar trebui sa fie ok. O tin la o fereastra orientata spre nord, are lumina dar nu soare direct, deci si asta ar trebui sa fie ok. A, si poate mai e important faptul ca cineva, dintr-un exces de zel i-a rupt toate radacinile aeriene care ieseau prin partea superioara a ghiveciului, dar care aveau un aspect uscat.
Imi dau seama ca florile de acum sunt ratate, dar pot sa mai am sperante sa o salvez si sa mai infloreasca vreodata? Ce ma sfatuiti sa fac ca o masura de urgenta? Mai are rost sa cumpar fertilizator? (nu i-am pus niciodata pana acum).
Sper ca nu v-am ingrozit prea tare si va multumesc anticipat pentru orice sfat!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 16 Apr 2010 14:30 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Dec 2007 22:49
Mesaje: 387
Localitate: Bucuresti - Metrou Gorjului
Despre orhidee superbe care sunt tinute cu apa in farfurioara ori puse in pamant de flori obisnuit, am mai citit, dar n-am vazut niciodata. Pana cand o sa vad cu ochii mei ca rezista un timp mai indelungat in aceste conditii raman la ideile vechi (si verificate) de cultivare 8) .
Adica: phalenopsis se uda cam o data la 7-10 zile, prin scufundare intr-un castron cu apa la temperatura camerei. Dupa 15-30 de minute se lasa sa se scurga bine surplusul de apa si se pune la loc (pe farfurioara sau in ghiveciul-masca, din plastic ori ceramica).
Uneori le stropesc cu apa (in care am pus foarte putin ingrasamant foliar) dintr-un recipient in care am avut spray nazal :mrgreen: (face stropii foarte fini).
Le ud numai cand vad ca radacinile sunt sidefii si nu verzi ( iar substratul pare perfect uscat, fara condens pe peretii interiori ai ghiveciului).
In rest lumina cat cuprinde (dar nu soare direct la orele amiezii in zilele de vara) si ingrasamant diluat in apa de udare, o data la doua udari sau macar o data pe luna. Am o sticla de ingrasamant pentru orhidee de vreo 2 ani si abia acu' se termina.

Rosita, din ce scrii, se pare ca planta nu se mai poate alimenta si e foarte posibil ca radacinile sa fie putrezite . Daca este asa, nu mai ai ce pierde, trebuie sa-ti iei inima-n dinti si sa scoti cu grija din ghiveci planta cu radacini, pentru a le observa de aproape. Dupa aceea, in functie de cum se prezinta acestea, mai discutam. S-ar putea sa fie nevoie de o reanimare, proces destul de indelungat.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 16 Apr 2010 15:17 
Neconectat

Membru din: 12 Apr 2010 13:07
Mesaje: 15
Localitate: Bucuresti
Lucica acum stiu, si chiar merge, vezi mai jos :pupici:

Stefana stam f aproape, si eu tot la Gorjului, dar nu chiar la metrou, spre politie :wink:

Si eu sint de aceeasi parere in privinta orhideelor cultivate "contra naturii", adica in pamint de florarie si udate pina la exasperare. De vina dupa parerea mea sint vinzatoarele din florarii care se considera atotstiutoare si spun niste enormitati ca sfaturi de cultivare. M-am contrazis cu citeva de-a lungul timpului si m-am lamurit.
Doar ca nu voi reusi sa le ud de fiecare data prin scufundare in castron cu apa 15-30min. Eu am 13 orhidee, fie imi iau 10-12 castroane, fie stau jumatate de zi doar sa le adap :P
Asa ca am adoptat o alta metoda, le ud la chiuveta, tinind apa sa curga minute bune pe bucatile de scoarta, care in acest fel se imbiba bine cu apa. Singura data cind aplic metoda scufundarii este cind pun fertilizator, si fac asta umplind chiuveta cu apa+ingrasamint si scufundind cite 2 ghivece odata. Asta se intimpla odata la 3 saptamini sau lunar in cel mai rau caz.

Azi am constat ca una dintre Phal. mele are 2 keiki, intr-adevar plantei-mama ii merge rau (singura din cele 13), frunzele sint triste si moi, a avut flori pina acum putin timp si credeam ca pe tija apar 2 ramificatii, cind colo ramificatiile au de fapt frunze si boboci de floare, deci sint keiki. Nu stiu ce sa fac cu ei, ii las acolo sa creasca?! Undeva am citit ca ar fi de preferat sa suprim tija cu keiki ca sa salvez planta-mama. Dar nu stiu cum s-o salvez. Are acelasi tratament cu toate celelalte carora le merge f bine.
Poate ma ajutati cu un raspuns. Pun si poze cu planta si detaliu pe keiki.
Imagine
Imagine
Imagine

O zi frumoasa.

_________________
"Dacă florile şi-ar dărui oameni la fel cum oamenii îşi oferă flori, de unde ar fi tăiați oamenii?" (Nichita Stănescu)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 497 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29 ... 34  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001