Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 28 Apr 2024 07:37




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 497 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 ... 34  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 30 Noi 2008 21:25 
Neconectat

Membru din: 02 Oct 2007 18:49
Mesaje: 539
Localitate: galati
mai degraba e dendr.tip phalenopsis; are o culoare tare frumoasa...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 01 Dec 2008 03:57 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Mar 2008 02:31
Mesaje: 258
Localitate: CA
nu!! nu m-am exprimat bine!!! in primavara am avut ultima orhidee inflorita! toata vara ...au crescut doar...din senin asta a facut 2 boboci!! desi e cumparata prin primavara, cand era plina de flori!!

cand am cumparat-o mi s-a spus ca e dendrobium(ceea ce e adevarat)...dar soi japonez!!!interesant e ca are si un miros fff vag!!
ma bucur ca va place! :D

_________________
albumul meu:

http://s152.photobucket.com/albums/s168/aveflori/?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 01 Dec 2008 12:44 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007 15:09
Mesaje: 354
elena scrie:
mai degraba e dendr.tip phalenopsis; are o culoare tare frumoasa...

Nu. E Nobile. Phalenopsis are o tija: Imagine Imagine
Pe cand Nobile infloreste langa frunze: Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 02 Dec 2008 00:49 
Neconectat

Membru din: 02 Oct 2007 18:49
Mesaje: 539
Localitate: galati
Stiu cum arata un 'nobile' ,am si eu unul...;mi s-a parut ca florile s-au format pe o tija!
Anamaria,vad ca sunt diferente de culoare intre d. nobile al tau-cu rosu in mijloc si al meu -cu galben in mijloc :oare:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 02 Dec 2008 13:58 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Dec 2007 22:49
Mesaje: 387
Localitate: Bucuresti - Metrou Gorjului
Florina, o fi uitat sa termine in primavara imbobocirea si s-a apucat acum sa infloreasca restanta :dans:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 02 Dec 2008 14:55 
Neconectat

Membru din: 28 Noi 2008 23:14
Mesaje: 23
Localitate: Bucuresti
Salut!
Vreau sa va cer o mana de ajutor in legatura cu o orhidee.
La nunta, mireasa a avut in par o astfel de floare, iar florareasa ne-a dat ghiveciul cu totul. Fiind in alta localitate nu mai pot afla numele exact al plantei asa ca, va atasez patru poze din care sper ca cineva sa deduca specia exacta a acesteia.
Din pacate, venirea de curand in Bucuresti a orhideii a coincis cu uscarea unei frunze. Sper sa nu se intample cu toate!
Odata ce ii aflu numele exact o sa ma interesez mai mult de cum trebuie ingrijita. Vad ca in compensatia frunzei uscate a rasarit alta micuta :)

*Click-ul pe poza va duce in alta poza mica ce necesita alt click pt marire...

Imagine * Imagine

Imagine * Imagine


Ultima oară modificat de Lyvyoo pe 02 Dec 2008 15:43, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 02 Dec 2008 15:16 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
:hi: Bine ai venit!
Sper sa reusesti sa ai grija de orhideea voastra, sa inteleg ca e si o chestie sentimentala :) . Cu atat mai mult trebuie s-o pui pe picioare :protejare plante:
Ea se numeste Phalaenopsis, din pacate observ ca substratul este total necorespunzator pentru ea. Asa ai primit-o de la florareasa? :furios:
Trebuie schimbat urgent cu un subtrat pe baza de scoarta. Vei gasi prin magazinele de specialitate.
Vei indeparta cu grija pamanul acela si o transplantezi in acea scoarta. Pana gasesti sa nu abuzezi cu udatul.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 02 Dec 2008 15:41 
Neconectat

Membru din: 28 Noi 2008 23:14
Mesaje: 23
Localitate: Bucuresti
De la florareasa a venit intr-un ghiveci mic insa parintii mei, dupa doua luni au zis sa o puna intr-un ghiveci mai mare si mai frumos, cu pamant din comert....
A rezistat ok in Focsani, insa, abia adusa de o saptamana, aerul de Bucuresti nu i-a priit si a ajuns in starea aceasta.
Mai cred ca fara sa vrea cineva in masina a pus pt putin timp o haina peste ea si de aceea frunza mare a ajuns "culcata".
Mai sunt curios daca betele celea inalte sunt ale ei sau sunt puse artificial?
Eu o tin pe balcon, pe un "bar", balconul fiind decupat la mine si integrat in camera. Ziua mai trag jaluzelele ca sa primeasca lumina naturala. Sa nu fie si aici o problema de pozitionare a florii....
Tragand linie, planta e in suferinta mare si cred ca e de munca sa o pun pe picioare!
Multumesc pt toate sfaturile!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 02 Dec 2008 15:55 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Orhideea o mai poti redresa, in mijloc am vazut o frunza care pare sanatoasa. Ghiveciul are gauri de scurgere? Neaparat trebuie pentru ca pamantul sa nu fie prea umed altfel radacinile putrezesc.
Aerul din Bucuresti nu are o vina, e pura coincidenta.
Faci foarte bine ca-i oferi cat mai multa lumina.
Betele acelea au fost puse pentru sustinerea tijelor florale, acum le poti scoate si le vei pune cand o sa apara alta :floare:

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 02 Dec 2008 16:50 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007 15:09
Mesaje: 354
Asa cum a spus admin, planta e o Phalenopsis. Superba chiar!
Neaparat trebuie schimbat pamantul acela cu un substrat special pentru orhidee. Si chestia asta fa-o cat mai curand posibil. Asa cum ai primit mai devreme raspuns, curata tot pamantul de la radacini (poti sa bagi radacinile si sub jet de apa). Ma gandesc totusi ca radacini nu prea mai are... Ca un sfat: cand te duci sa iei pamant (din -, din MsBricolage...) cauta si o planta la vanzare si uita-te prin ghiveci (de obicei e transparent) cum ar trebui sa fie radacinile de Phalenopsis. Apoi, cand ajungi acasa si desfaci planta ta, compara cu ce ai vazut in magazin. De ce-ti spun sa vezi una sanatoasa? S-ar putea ca radacinile plantei tale sa fie putrezite si sa nu-ti dai seama daca nu ai mai vazut pana cum. Eu nu am poza cu radacini de phale, dar daca nu gasesti in magazin planta la vanzare sa vezi, spune si voi face eu poza.
In caz ca radacinile plantei tale sunt moi, maro (adica putrezite), asigura-i o umiditate ridicata si intr-un final totul va fi OK.

Sa stii ca si bilele de argila ajuta unei orhidee...Dar asta in capitolul II. Acum ocupa-te de substrat!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 02 Dec 2008 21:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Buna, Lyvyoo
Frunza ingalbenita/uscata trebuie indepartata, mai mult incurca, taie-o cu foarfeca. Asa se intimpla la Phalaenopsis....moare o frunza, alta ii ia locul :)

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 03 Dec 2008 09:04 
Neconectat

Membru din: 21 Feb 2008 13:57
Mesaje: 336
Localitate: braila
iata ,ca idee, cum arata radacinile de phale care au iesit din ghiveci si ghiveciul.
http://suzyka.sunphoto.ro/orhidee/WHPGFVIQUHEBSOUVCJV

_________________
http://suzyka.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 03 Dec 2008 15:16 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Dec 2007 22:49
Mesaje: 387
Localitate: Bucuresti - Metrou Gorjului
Eu am mai citit de orhidee care rezista eroic in pamant de florarie, udate precum florile obisnuite :roll: (asa cum rezista cactusii matusii mele care au farfurioara mereu plina cu apa :| ). Dar planta este chinuita asa. Radacinile se asfixiaza daca n-au aer (da, la orhidee si radacinile trebuie sa respire) si pot putrezi daca nu se zvanta din cand in cand.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 03 Dec 2008 23:06 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007 15:09
Mesaje: 354
:D :oare:
Si eu cunosc (de doi ani) o orhidee care sta vesnic in apa, pana deasupra ghiveciului (ghiveciul-masca e plin-plin de apa) si e inflorita de doi ani, doar cu mici pauze :shock: Stapana florii nici nu vrea sa creada ca orhideea ei nu e fericita. Si, ma intreb si eu, de ce ar crede? Cand planta are toate semnele unei plante sanatoase :shock:
Insa astea cred sunt exceptii care confirma regula. Eu nu pot macar sa ma gandesc sa tin o planta vesnic in apa, basca o orhidee.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 04 Dec 2008 02:27 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 11 Noi 2007 20:45
Mesaje: 123
Localitate: Cluj-Napoca
1) Eu sunt "afon" la acest capitol
2) Daca e chinuita de ce e plina de flori? Sa fie doar un paradox?

_________________
www.erwin.sunphoto.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 497 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 ... 34  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001