Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 29 Mar 2024 00:02




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: INTINERIREA UNEI VIOLETE MATURE
MesajScris: 03 Iun 2010 11:44 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Intinerirea unei violete mature

Imagine * Imagine * Imagine

Alice draga, am pregatit un mic material cu problema ridicata de tine referitor la intinerirea unei violete mature. Nu este chiar ceea ce am dorit eu dar sper sa imi gasesc timp pentru un material mai complet.

Multe dintre noi ne confruntam cu aspectul inestetic al unei violete mature. Pe masura ce ele imbatranesc datorita indepartarii frunzelor bazale ele formeaza o tulpina inestetica. Acest aspect poarta numele de palmier. Planta arata ca un palmier, tulpina inalta, inestetica. Planta nu mai are stabilitate etc. Ex. foto 1
Ce putem face in acest caz pentru a nu renunta la planta? O intinerim :P
Vom taia planta cu un cater care sa taie bine si steril. Pastram 2-3 cm de tulpina. Vom pastra 2-3 randuri de frunze dupa care punem planta intr-un pahar cu apa. Ex. foto 2
Dupa ce apar radacinile plantam planta intr-un ghiveci corespunzator cu pamant proaspat. Ex. foto 3
Putem asigura daca este nevoie un mic efect se sera cateva zile, o punga pusa peste ghiveci, nu inchisa ermetic.
Mult succes!

Subiectul se poate dezvolta

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Iun 2010 22:15 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Mar 2010 20:37
Mesaje: 122
Localitate: Bucuresti, Constanta (aprox.1 data pe luna)
Multumesc frumos doamna Lucica. Abia acum am vazut acest topic atit de util.

Mama s-a ingrijorat foarte tare cind am "intrat" asa hotarita in ghivecele ei. Ea nu le-a separat si n-a umblat la ele decit minimal de teama sa nu le supere, draga de ea.

Din pacate n-am citit la timp aceasta valoroasa informatie si-am facut ceva mai precaut. Am re-plantat cit se putea de adinc tulpina inestetica in ideea ca-i vor da radacini mai de sus si apoi voi putea taia din partea subterana s-o readuc cu frunzele la pamint in a doua re-plantare.

Acum mama are o gramada de "palmieri" in stadiul asta intermediar, insa este cam cald acum sa aplic metoda inradacinarii in apa la inceputul lui iulie cind merg iar la Cta. fara riscuri. Deja multe din frunzele pe care le-am pus la prins s-au "topit", nu din pricina apei, ca am avut grija, ci din cauza caldurii.

Totusi, la cele care sint cel putin 2 sau 3 plante (unele ghivece aveau si 5 sau 7 rozete!) voi aplica "intinerirea" pe cite una din ele si vor sta in cea mai racoroasa camera din casa. Am vazut ca sint totusi plante rezistente daca respectam citeva reguli, asa ca am incredere ca nu se vor supara pe mine ca le strezez. Doar e spre binele lor.

Va multumesc inca o data pentru topicul deschis special. Am fost asa de ocupata si inca mai sint pina la sfirsitul lunii, ca abia acum mi-am luat o pauza sa mai scriu pe forum. Si-am tot scris. :) De poze, din pacate, nu stiu cind voi avea timp sa pun, pt. ca pe 30 plec iar la Cta. pt. festivalul de film si acolo nu prea am net bun pentru upload.

Dar voi reveni aici sa povestesc evolutia lor si problemele pe care le-am avut, sa fie acest topic cit mai util pentru ingrijirea dragelor noastre violete.

_________________
Aloha!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 21 Iun 2010 21:45 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Cu multa placere Alice, prezentarea nu este chiar asa cum as fi dorit. Sper ca la urmatoarele sa nu mai fiu presata de timp :oare:
:buchet:

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 11 Aug 2010 19:30 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 15 Apr 2010 16:36
Mesaje: 60
Localitate: Bucuresti
Ce topic bun! In ultima vreme m-am tot intrebat cum se face cand tulpina violetei devine prea inalta din cauza indepartarii frunzelor de la baza. In momentul asta chiar am o violeta de care trebuie sa ma ocup in sensul asta. M-am gandit si eu ca poate ar trebui sa o plantez mai adanc, dar am ezitat, mi-a fost frica sa nu se sufoce planta. Intr-adevar, atunci cand tulpina se lungeste prea mult, planta parca nu mai are stabilitate, si nici nu arata prea frumos.
Deci pentru mine informatia asta vine la timp. Multumesc, si voi urmari subiectul!
:buchet:

PS: este vreo perioada mai potrivita pentru a face operatiunea asta (vara/iarna)? Conteaza daca planta are flori in acel moment?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 12 Aug 2010 14:44 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Rosita, pe caldurile astea planta moare sigur dar, daca stai la curte si ai un locusor unde e tot timpul temperatura mai joasa si constanta poti sa incerci. Daca stai la bloc, toamna si primavara sunt cele mai indicate anotimpuri pentru intinerirea lor :floare:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 13 Aug 2010 11:13 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 15 Apr 2010 16:36
Mesaje: 60
Localitate: Bucuresti
Multumesc Floare Mica! Atunci astept sa vina vremuri mai racoroase ca sa ma ocup de violete. Trebuie sa remediez aspectul de "palmier" la o violeta, si sa separ niste violete care au facut doua tulpinite din frunze puse la prins in apa (asa cum zicea si Alice mai sus).
:floare:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 13 Aug 2010 11:32 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Da Rosita, trebuie sa mai astepti putin. Acum nu este indicat sa umblam la violete, riscul de a le pierde este extrem de ridicat.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001