Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 28 Mar 2024 20:27




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 148 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Primule
MesajScris: 20 Dec 2011 13:27 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Noi 2010 19:49
Mesaje: 9
Localitate: Bucuresti
A incercat cineva sa pastreze primulele peste iarna in casa, in ghiveci? Ma bate gandul sa incerc la anul.
Momentan incerc sa tin vii o petunie curgatoare si o verbena.Petunia face frunzulite noi, iar verbena nici nu se ofileste, dar nici nu se dezvolta.Sper sa vina primavara cat mai repede si sa reziste pana atunci.La anul incerc si cu primule. :buchet:

_________________
Toamna este o a doua primavara, cand fiecare frunza este o floare...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Primule
MesajScris: 21 Dec 2011 10:14 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Am avut o primula, pe care am tinut-o in ghiveci in casa 2 ani si ceva. I-a mers bine, a si inflorit in anul al doilea, insa dupa 2 ani si un pic s-a ofilit. O fi imbatranit, ceva nu i-a mai prins bine ... n-am idee :roll:
Idea este ca poate fi tinuta in casa in ghiveci peste iarna. Probabil, ca sa ii fie mai bine, primavara s-o replantezi afara in pamant. Eu n-am avut unde.

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Primule
MesajScris: 08 Feb 2012 14:16 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Noi 2010 19:49
Mesaje: 9
Localitate: Bucuresti
Atunci e bine de stiut ca se poate. Merci mult de incurajare :D !

_________________
Toamna este o a doua primavara, cand fiecare frunza este o floare...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re:
MesajScris: 05 Mar 2012 19:05 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Mar 2010 20:37
Mesaje: 122
Localitate: Bucuresti, Constanta (aprox.1 data pe luna)
floare_mica scrie:
Primula mea galbena a avut un miros suav de fraezii, initial am crezut ca mi se pare, zilnic o miroseam ca sa ma conving :floare:

De cind am citit aceasta fraza (acum aproape 2 ani?) am facut ochii mari si de atunci am inceput sa amusin toate primulele galbele pe care le vedeam prin magazine. Am si salvat fotografia ta, floare_mica, si am studiat atenta forma frunzelor si nuanta de galben, cautind sa miros numai primulele galbene care semanau cu a ta... Insa niciodata n-am avut noroc...

Intre timp am aflat ca primulelor nu le plac temperaturi mai ridicate de 16 grade C, iar cele "calite" rezista afara peste iarna, desi prefera temperaturi minime de 6-7 grade C. Le place mai mult in aer liber, cu lumina indirecta si umiditate in aer si sol. Temperatura optima pentru ele este 10-14 grade C iar vara trebuiesc racorite cu apa pe frunze (nu si pe flori).

Anul acesta am vazut primule in ianuarie, intr-un supermarket, cu 6 lei. Dar stiam ca nu le pot tine peste an, din cauza ca vara e mult prea cald pentru ele, asa ca nu m-am incumetat. Dupa o luna si multe suferinte ale bietelor plante, le-au scazut pretul la 1 leu bucata, si era vai de capul lor. Unele prea uscate, altele cu radacinutele putrezite in substrat mult prea umed. Mi-a fost prea mila de ele, desi am mai pierdut vreo 3 pina acum, si am ales 5 culori diferite (mov, roz, oranj, alb si galben), cu gindul sa le pun intr-o jardiniera pe care vara o voi agata afara, la fereastra de la baie, unde nu bate soarele direct si e mai racoare.

Am recitit instructiunile de ingrijire dintr-o carte f. utila, m-am inarmat si cu un termometru, plus niste invataminte pe care le-am acumulat aici pe forum... Pe scurt, am separat un pui de la una dintre ele si am preparat de fapt 2 jardiniere vesele, pentru ca 4 din 5 aveau radacinile foarte bogate si n-am vrut sa le inghesui. Unde mai pui ca aveam acum 6, cu micul pui.

Primula oranj e in recuperare, sper sa o salvez, avea radacinuta putrezita, asa ca am curatat-o de mustatile bolnave, mai are citeva fire sanatoase, am usurat-o de niste boboci si frunze, si, pentru ca nu-i mergea bine in pamint, am pus-o in apa asa cum am invatat de la doamna Lucica la "intinerirea violetelor". Anume, planta e sustinuta deasupra apei printr-un suport de plastic in jurul coletului, si doar radacina (spalata de orice urma de substrat) este in apa. Astept sa-i dea mustati noi. :la prins:

Dar m-am luat cu vorba. Vroiam sa va spun de fapt ca asta a fost singura data cind nu am mirosit nici o primula galbena. Am ales, pur si simplu, citeva "mai vii", dintre bietele plantute care sufereau acolo. Si n-am vrut decit sa fie culori diferite.

Ajunsa acasa, am preparat pamintul in jardiniere, am separat un pui de la cea mov, am curatat radacina celei oranj, si... aplecata peste jardiniera, extragind primula galbena din paharutul ei de plastic... aproape ca mi-au dat lacrimile de bucurie cind mi-a ajuns la nari parfumul suav de frezii al delicatelor floricele galbene! Iar parfumul de frezii este unul dintre preferatele mele!

Poate asta e rasplata mea pt. ca incerc sa le salvez pe mititelele astea... :inger: Acum ca am termometru, o sa stau la vara cu ochii pe ele. Le tin la umbra, o sa le stropesc pe frunze daca e prea cald si o sa caut cel mai racoros loc din gradina si poate le mut acolo dupa ce le trec florile.

Da, dragele mele, primulele galbene de un anume fel - a mea seamana leit cu cea din fotografia ta, floare_mica - sint parfumate!

PS: Va rog sa ma iertati, dar nu prea am timp sa fac si poze, nici pentru forum nu am mai avut timp de foarte multa vreme, insa am vrut sa va impartasesc mica mea bucurie cu aceste floricele si sa va povestesc si ce-am aflat despre cum le merge mai bine, poate reusim sa le pastram mai multi ani, pentru ca ele sint, de fapt, plante perene. Se intineresc singure prin pui si doar daca sint prea dese tufele, se mai raresc. Asadar, pentru cine are umbra si racoare in gradina sau in balcon, aceste floricele in culori atit de vesele si variate sint adevarate comori ce abia asteapta sa va incinte ochii si sufletul... si, de ce nu?, si simtul olfactiv... daca aveti noroc de o galbena parfumata! :flori parfumate:

_________________
Aloha!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Primule
MesajScris: 06 Mar 2012 17:58 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Draga mea Alice, ce bine imi pare ca ai reusit pina la urma sa ai o primula galbena cu miros suav de frezii. O sa-mi mai cumpar si eu una galbena caci pe aceea am pierdut-o demult. Si eu ador mirosul de frezii, chiar am incercat sa cresc frezii in ghiveci dar n-am avut parte de flori. :floare:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Primule
MesajScris: 13 Mar 2013 10:34 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Tot de 1 Martie :Yes:
De data asta o voi planta in gradina.


Fişiere ataşate:
DSCF4319b.jpg
DSCF4319b.jpg [ 150.29 KiB | Vizualizat de 10669 ori ]

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Primule
MesajScris: 15 Mar 2013 11:50 
Neconectat

Membru din: 14 Mar 2013 13:08
Mesaje: 3
Localitate: Ploiesti
Eu am primule in gradina si rezista foarte bine,nici nu sa dezghetat pamantul si dragele de ele au bobocei.Chiar ieri am mai pus una in gradina,am primit-o de 8 martie.Nu sunt deloc pretentioase doar ca nu le place sa stea in casa in ghiveci,mai bine rezista afara!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Primule
MesajScris: 15 Mar 2013 18:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Si eu vreau sa transplantez primula in gradina, dar sa treaca zapada :uff:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Primule
MesajScris: 18 Mar 2013 11:23 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Am pus si eu anul trecut cateva ghiceve in gradina. O sa le verific astazi sa vad cum stau.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Primule
MesajScris: 09 Apr 2013 15:35 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Anul trecut am cumparat mai multe ghivece cu primula. Dupa ce s-au trecut florile le-am mutat in gradina. Au rezistat cu eroism iernii iar acum au inveselit locul unde sunt plantate :floare:

Foto: 9 Apr 2013


Fişiere ataşate:
primula 5.jpg
primula 5.jpg [ 194.03 KiB | Vizualizat de 10611 ori ]

_________________
www.flori-si-plante.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Primule
MesajScris: 10 Apr 2013 10:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Ce frumusica este ! :bravo:

Am primit si eu anul acesta un ghiveci cu primula (l-am prezentat in postarile anterioare), pe care l-am platat ieri in gradina. Sa vedem la anu' daca a rezistat si daca va inflori. Sper. :roll:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Primule
MesajScris: 10 Apr 2013 21:12 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Laura, tot asa gandeam si eu anul trecut. Nu credeam ca vor rezista peste iarna.
Nu a fost asa, au resistat eroic si cum vezi au inflorit. Florile sunt neasteptat de mari. E drept asta vara am avut grija sa nu le lipseasca apa. In rest, s-au descurcat singure.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Primule
MesajScris: 10 Mar 2014 12:52 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Uite ca a trecut anul si micuta mea a facut prima ei floricica, dupa o ploaie zdravana :
Fişiere ataşate:
DSCF6393b.jpg
DSCF6393b.jpg [ 112.93 KiB | Vizualizat de 10357 ori ]


Si o a doua primula primita anul acesta, plantata deja in gradinuta :
Fişiere ataşate:
DSCF6485b.jpg
DSCF6485b.jpg [ 89.34 KiB | Vizualizat de 10357 ori ]

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Primule
MesajScris: 17 Mar 2014 10:10 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Si inca una :


Fişiere ataşate:
DSCF6652b.jpg
DSCF6652b.jpg [ 85.87 KiB | Vizualizat de 10348 ori ]

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Primule
MesajScris: 20 Mar 2014 22:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Frumoase primule ai,Laura ! Acum o luna mi-am cumparat si eu doua primule, am crezut ca o sa le pierd din cauza vintului si a ploilor care au fost dar,si-au revenit, am rupt toate florile ofilite si patate iar bobocii care veneau de jos au inflorit spectaculos.
Miine o sa le fac poza sa vi le arat. :floare:

Admin,draga mea, te rog, daca poti, pune emoticonul cu floricica aici pe pagina principala, eu il folosesc foarte des si-mi e cam greu sa dau mereu "Viev more smilies"
Multumesc mult :Multumesc: :pupici: :pentru tine:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 148 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001