Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 27 Apr 2024 21:09




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 133 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Oct 2009 10:14 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2009 22:30
Mesaje: 640
Saru'mana pt promptitudine si informatii.... :buchet:

Chiar nu stiam de acest fel de seminte...de mult timp nu am mai cumparat plicuri cu seminte pt flori... :roll:

Oare mai sunt seminte si de alte bulboase? :oare:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Oct 2009 14:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Mai 2009 14:25
Mesaje: 209
Localitate: serbia
andy,si eu anul trecut am cumparat seminte de dali
le-am semanat prin mai,au rasarit si au inflorit pina toamna tirziu
toamna curatam gradina de frunze si flori uscate,am smuls si dalile,cind spre surprinderea mea am gasit in pamint bulbi la fiecare dalie,nu erau foarte mari,cam cit un deget,mare mi-a fost bucuria,insa nu am reusit sa le ingrijesc cum trebuie peste iarna si sa-u mucegait
am auzit ca trebuie lasate citeva zile afara,sa se usuce putin apoi trebuie puse in rumegus si verificate destul de des ,iar daca apar parti bolnave trebuie curatate bine
sper ca patania mea sa va fie de folos
:pupici: :pupici: :pupici:

_________________
codruta


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Oct 2009 14:55 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2009 22:30
Mesaje: 640
Bulbii mei sunt pusi in nisip intr-un spatiu aerisit...iar cand mut celelalte plante in beci, ii pun si pe ei acolo... :mrgreen:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Oct 2009 15:14 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2009 22:30
Mesaje: 640
M-am plans pe undeva, in acest topic ca din 6 tuberculi de dalie mi-au ramas 3 si au avut aceeasi culoare....
De cateva zile mare mi-a fost mirarea cand am observat un boboc ( acuma a inflorit ) de o alta culoare pe una dintre acele 3 tufe ( care de altfel mi-a mai ramas deoarece are si putina umbra ).
Primele flori au fost la fel ca si la celelalte dalii insa aceasta este de un rosu simplu. http://pintzi.sunphoto.ro/Dahlia_09/CBIDJXERYSSFIENXBDU :floare:

Voi ati patit asa ceva?

Sau ati vazut asa anomalie http://pintzi.sunphoto.ro/Dahlia_09/YURXVOVLPQBFFAHSTQZ a florii de dalie? :oare:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Oct 2009 15:22 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Mai 2009 14:25
Mesaje: 209
Localitate: serbia
CURIOS..........
eu nu am mai vazut asa ceva la nici o floare

_________________
codruta


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Oct 2009 17:34 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Imagine * Imagine * Imagine * Imagine

Pozele promise cu celelalte culori.
Sigur ca exista seminte si de alte bulboase Andy s insa nu stiu daca la toate se produce inflorirea atat de repede ca la dalii :idea:

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Oct 2009 17:42 
Neconectat

Membru din: 21 Iun 2009 22:30
Mesaje: 640
f frumoase si aceste 2 culori... :bravo:
Trec f des pe langa o vecina care are dalii asa pitice si colorate, in gradina...si cum sunt eu mai curioasa de felul meu :oops: , am intrebat-o azi de provenienta plantelor.
Raspunsul ei a fost unul de genu' " am primit rasaduri de la o cunostinta "...asta inseamna ca tot din seminte au rezultat, nu?

:oare:
Ce descoperire am facut zilele acestea... :mrgreen: :ha ha ha:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 29 Noi 2009 00:04 
Neconectat

Membru din: 06 Mar 2009 21:11
Mesaje: 119
Localitate: craiova
Pentru ca am trei la fel, doresc sa schimb tuberculi din aceasta dalie (inalta) cu alta culoare (numai talie inalta) din care nu am :
http://aura62.sunphoto.ro/plante_pentru_schimb


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Feb 2010 14:28 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Iul 2009 11:01
Mesaje: 151
Localitate: IASI
Buna ziua, fetelor....sper sa scapam de iarna asta care pare ca nu mai vrea sa plece.....pe mine ma mananca palmele si nu m-am abtinut sa nu seman cateva seminte prin ghivece.... :D sa vedem acum ce rezista... Saptamana trecuta am fost in Praktiker si am gasit deja bulbi de dahlie...nu aveau prea multe sortimente dar am cumparat vreo 4 culori...pana vine momentul plantarii as vrea sa ma lamuresc ce si cum, ca din ce am citit pe net nu mi-e clar: deci, pe pachet scrie "Dahlia-1 bulb" dar este toata gramada de rizomi formata de o planta; cele dintre voi care sunt mai vechi in ale gradinaritului (la mine e primul an, am avut numai pitice vara trecuta, cumparate la ghiveci, deja prinse), cum se procedeaza? Despart gramada si plantez fiecare cartof in parte sau pun gramada asa cum este? Trebuie sa le pun la incoltit mai intai? Am citit pe net ca se pot pune in ghiveci prin martie apoi se transplanteaza in gradina in aprilie....Voi cum ati procedat?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 09 Feb 2010 10:34 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Buna Gaby, cu totii asteptam primavara, cred :inger:
Eu inca nu ma pot gandi la plantele din gradina, este atata zapada la mine :ma gandesc: de ma intreb cand s-o topi.
Tuberculii de dalii se pun in gradina numai dupa ce pericolul inghetului a trecut. Sunt foarte sensibili la inghet.
Daca sunt mai multi grupati poti desparti in 2 - 3 parti. Este bine sa ai o tufa bogata.
Sigur poti pune si in ghiveci si apoi sa ii muti cu grija in gradina, vei avea flori mai devreme.
Succes in pregatirile de primavara :harnicut:

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 09 Feb 2010 11:26 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Iul 2009 11:01
Mesaje: 151
Localitate: IASI
Multumesc de raspuns doamna Lucica.... o sa procedez intocmai....stiu ca mai am de asteptat cu plantarea dar vreau sa-mi lamuresc totul ca timpul trece repede si imediat ne dam seama ca a venit primavara, trebuie sa ne apucam de treburi, si nu ne mai ramane timp prea mult pentru altceva; chiar daca pare ca iarna nu vrea sa plece sunt convinsa ca nu mai e mult...parca niciodata nu am asteptat primavara cu atata nerabdare...ma rog...la mine e si prima primavara la curte...(de fapt a doua, dar primavara trecuta curtea era plina cu materiale de constructie, nu am avut posibilitatea de a face ceva pt gradina decat incepand cu luna iunie...) :floare:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: dalia
MesajScris: 18 Mai 2010 15:24 
Neconectat

Membru din: 23 Feb 2010 23:13
Mesaje: 54
Localitate: VASLUI
oare ar fi tarziu daca as semana,sau as pune bulb acum?as vrea sa imi cumpar,par foarte frumoase si mai ales tin si mult :floare:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: dalia
MesajScris: 18 Mai 2010 15:44 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
tugatita scrie:
oare ar fi tarziu daca as semana,sau as pune bulb acum?as vrea sa imi cumpar,par foarte frumoase si mai ales tin si mult :floare:


Pe ultima 100 de m mai poti pune bulbi. Vei avea pana toamna tarziu flori la ele. In toamna florile de dalii sunt superbe. Depinde unde locuiesti, soarele prea puternic de vara torida nu prea place florilor de dalii. Dar toamna sunt :dans: , culorile se accentueaza plus ca tin si mai mult timp.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 18 Mai 2010 16:15 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Iul 2009 11:01
Mesaje: 151
Localitate: IASI
la mine daliile au fost puse in doua etape: cele puse primele, pe la inceputul lui aprilie, s-au impartit si ele in 2 categorii...unele lenese care au iesit tarziu, adica acum, si unele harnicute care au deja vreo 30-40 de cm; cele puse mai tarziu, spre sfarsitul lunii aprilie -toate sunt mov inchis, mi le-a dat mama- au iesit repede si au crecut la fel de repede, lea-u ajuns pe harnicutele puse la inceput de aprilie....astept sa vad cum va fi cu florile, ca nu stiu daca vor fi chiar culorile de pe ambalaj :Ruga:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: dalie
MesajScris: 18 Mai 2010 21:58 
Neconectat

Membru din: 23 Feb 2010 23:13
Mesaje: 54
Localitate: VASLUI
multumesc mult de sfaturi! pe zi ce trece iubesc tot mai mult acest forum,astept cu nerabdare raspunsurile de la voi. :floare:


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 133 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001