Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 29 Mar 2024 02:52




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Tinara mamica!
MesajScris: 30 Mar 2010 14:55 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Mar 2010 20:37
Mesaje: 122
Localitate: Bucuresti, Constanta (aprox.1 data pe luna)
Multumesc Stefana, :buchet:

:dans: Sint proaspata mamica a unei micute plumerii!
:Yes:

----- edit ----

Am mutat textul despre Plumerita mea in topicul mai dezvoltat, de la plante exotice, unde o sa va tin la curent cu evolutia micutei.

Las mai jos oferta legata de perlit, ca sa nu mai deschid alt topic. Sper ca e OK asa, am pus un link de acolo aici, cu perlitul. Dupa 6 aprilie putem sterge de tot topicul asta.

--- end edit ---


O sa cumpar zilele astea si un sac de perlit, am gasit la Ovidiu, in Constanta, si chiar merg acolo de Pasti, la parinti. Dupa ce o mut in ghiveci mai mare, cu perlit, promit poze.

P.S. (usor off topic, scuze admin, daca nu e "appropriate", dar e cu cele mai bune intentii)
Daca mai vrea cineva perlit si e din Bucuresti sa-mi spuna repede, ca pe 1 sau 2 aprilie il si iau. Nu fac negot, ci doar il aduc in Bucuresti (revin pe 6 apr.) la pretul cu care-l iau. Fac oferta pt. ca in Bucuresti nu stiu unde s-ar gasi si am citit ca ar fi destul de greu de procurat. Eu vin cu masina, nu ma costa nimic in plus sa iau 2 saci in loc de unul (au la 5 si 10l. si costa 9, resp. 16 lei sacul, vinzatorul are calificativ foarte bun pe site-ul unde l-am gasit) Recunosc, am mica speranta ca poate ma lipesc si eu de 1-2 butasi din diverse plante, cu ocazia asta, dar nu e asta o conditie.
Primul sosit, primul servit, maxim 5 persoane. :)

- Edit - Imi cer scuze, am scris gresit pretul sacului de 10l. Este 16 lei, nu 12 cum scrisesem initial. Va rog sa ma iertati. :oops:


Ultima oară modificat de Alice_Fluture pe 30 Mar 2010 19:38, modificat de 2 ori în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 30 Mar 2010 15:14 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Alice draga felicitari pentru achizitie.
Eu te-as ruga sa postezi jurnalul pe care-l vei scrie tu in continuarea topicului existent. Daca sunt mai multe topicuri pentru o planta se disperseaza informatiile si este greu de urmarit.
Chiar ar fi interesant sa o vedem cum se dezvolta la tine.
Si pentru ca esti draguta si vrei sa ne ajuti as dori si eu un saculet de 10 l cu perlit.
Ai intrebat ce granulatie are?
Multumesc frumos :buchet:

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: ref: perlit
MesajScris: 30 Mar 2010 15:50 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Mar 2010 20:37
Mesaje: 122
Localitate: Bucuresti, Constanta (aprox.1 data pe luna)
:) Pe site-ul cu perlit e un tabel cu granulatii dar doar pentru vermiculita, pentru perlit nu gasesc decit tabelul asta:

CARACTERISTICI

Culoare: alb-gri
Aspect: produs granular cu structura poroasa lipsit de impuritati
Densitate: 70-130 kg/m3
Combustibilitate: Non-combustibil
Absorbtia de apa : 100-300%


Ii zice "perlit agro" si mai zice ca e bun si pentru ghivece si pentru gradina. Intreb acum de granulatie. La vermiculita nu ma pricep, iar despre magicul perlit am aflat de curind.

Au mai ramas 4 locuri in portbagaj. :) Poate trebuia sa postez intr-un topic cu mai multi urmaritori?

Eu revin in Buc. pe 6 apr., nu mai stiu daca am scris in post-ul anterior.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 30 Mar 2010 17:08 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Dec 2007 22:49
Mesaje: 387
Localitate: Bucuresti - Metrou Gorjului
Pe mine m-ar interesa ceva informatii despre oferta in materie de vermiculit :oare: Si daca poti obtine o cantitate mica (n-am folosit dar am citit depre utilizarea lui) asa cam de 5 lei, plz :pupici:
La perlit ma pricep (am vechime in ambalatul celui de Tg. Mures :mrgreen: ) dar nu am nevoie acum.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Granulatie perlit
MesajScris: 30 Mar 2010 17:23 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Mar 2010 20:37
Mesaje: 122
Localitate: Bucuresti, Constanta (aprox.1 data pe luna)
Am gasit si granulatia, era trecuta pe pagina de comanda, nu la descrierea produsului. :roll:


Perlit agro: granulatie <8 mm

Pe o scara de la 1 la 5, cit de bun e pt. ghivece? Dar pt. gradina?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 30 Mar 2010 18:12 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Alice, daca mai poti lua legatura cu persoana distribuitoare intreaba te rog si de vermiculit, care este cantitatea minima pe care o poate livra, eventual si un pret.
Merci frumos.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: vrea cineva sa fie partener la un sac cu vermiculit?
MesajScris: 30 Mar 2010 18:26 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Mar 2010 20:37
Mesaje: 122
Localitate: Bucuresti, Constanta (aprox.1 data pe luna)
Stefana scrie:
Pe mine m-ar interesa ceva informatii despre oferta in materie de vermiculit :oare: Si daca poti obtine o cantitate mica (n-am folosit dar am citit depre utilizarea lui) asa cam de 5 lei, plz :pupici:
La perlit ma pricep (am vechime in ambalatul celui de Tg. Mures :mrgreen: ) dar nu am nevoie acum.


Hei, Stefana, aflam secrete despre tine. :)

Vermiculit-ul este mai scump (2 l costa 19 lei). Daca vrea cineva sa cumpere impreuna cu Stefana un sac de 2 l, propunerea e deschisa.

(Nu, nu-l cunosc pe omul de unde ma duc sa cumpar perlit, insa o sa ne cunoastem noi cind vi-l aduc si-o sa clipesc delicat din gene cu intrebarea "ce flori mai aveti?" :inger: )

--- EDIT ---

ATENTIE!

Am scris gresit pretul la sacul de 10 l. de perlit. Nu retinusem bine cit era cel mare pentru ca eu imi iau la 5l. Cel de 10l. costa 16 lei, va rog sa ma iertati, abia acum mi-am dat seama. O sa editez si in mesajul initial. Putin mai devreme v-am trimis si link-ul la site intr-un mp, puteti verifica. Imi cer scuze inca o data si va rog sa-mi spuneti daca ramine sacul de 10l. ca inca n-am confirmat comanda, astept sa ma contacteze telefonic.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Ultima strigare
MesajScris: 30 Mar 2010 23:59 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Mar 2010 20:37
Mesaje: 122
Localitate: Bucuresti, Constanta (aprox.1 data pe luna)
Mai sint 3 locuri in portbagaj daca se mai anunta cineva pina miine seara cel tirziu pentru perlit sau vermiculit (da' sa nu-mi cereti sac mare, din asta din urma, ca e f. scump)!

Stefana, te-am inregistrat.

P.S. Mi-am pus si eu semnatura... Cu ocazia micutei Plumeria :ma gandesc:

_________________
Aloha!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Comanda confirmata!
MesajScris: 31 Mar 2010 08:06 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Mar 2010 20:37
Mesaje: 122
Localitate: Bucuresti, Constanta (aprox.1 data pe luna)
Gata, mi-a raspuns domnul cu perlitul (cindva azi-noapte) si mi-a confirmat comanda.
Azi stabilim cind ne vedem sa iau saculetii.
Va mai anunt dupa ce am produsele in mina!

_________________
Aloha!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 31 Mar 2010 13:58 
Neconectat

Membru din: 03 Mar 2010 14:21
Mesaje: 46
Localitate: Buzau
Buna ziua, fetelor!
Alice mai este valabila oferta pentru perlit?

Multumesc!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 31 Mar 2010 14:26 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Imagine

Pentru cine nu stie cum arata vermiculitul aveti o foto mai sus.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 01 Apr 2010 12:57 
Neconectat

Membru din: 25 Mar 2009 16:49
Mesaje: 20
Localitate: BRASOV
Alice, am vazut prea tarziu aceste informatii, m-ar fi interesat si pe mine niste perlit, eu caut de ceva timp si nu gasesc si trag nadejde ca voi reusi ,cu ajutorul perlitului, sa prind o azalee, nu stiu ce sa ma fac, ma tot ambitionez sa cumpar azalee si ele se tot ambitioneaza sa moara. Daca mai ai de vanzare eu sunt amatoare. Multumesc mult


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: In chestiunea perlitului
MesajScris: 01 Apr 2010 13:48 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Mar 2010 20:37
Mesaje: 122
Localitate: Bucuresti, Constanta (aprox.1 data pe luna)
In primul rind ca nu eu am de vinzare. :) Am gasit de vinzare la cineva in Constanta si, pt. ca eu petrec sarbatorile la Constanta si mi-am luat pentru mine, am propus cui mai doreste si este din Bucuresti (pt. ca eu locuiesc in Bucuresti, de fapt) sa-i ajut cu achizitionarea ca sa scuteasca taxele de transport care ajung cam la jumatatea valorii produsului, ca merg cu masina si in portbagaj nu-mi cere de mincare.

In al doilea rind, e prima oara cind cumpar perlit, am citit despre el si-mi place tot ce-am aflat. Sa vedem acum cit de magic este. :)

In al treilea rind, mai stau in Cta pina pe 6, ma mai pot intilni o data cu omul de la care l-am cumparat, dar numai pentru cine este din Bucuresti, ca altfel va dau in mp datele de contact ale vinzatorului si le luati prin Posta.

Si in al patrulea rind, pentru Lucica si Stefana - le-am luat! Sint in cutii de carton cu volumul de 10 resp. 2 l si arata f. bine. Vermiculitul e cam putintel, dar sper sa va ajunga pt. ceea ce va trebuie.

_________________
Aloha!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 01 Apr 2010 18:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Dec 2007 22:49
Mesaje: 387
Localitate: Bucuresti - Metrou Gorjului
:Yes:
Multumesc, nici nu-mi trebuie cantitate mare, astept rabdatoare sa revii dupa sarbatori :buchet:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 01 Apr 2010 22:56 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
:pupici din flori: Alice esti grozava. Cand revii asteptam un semn de la tine. Multumesc frumos.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001