Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 28 Mar 2024 14:28




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 51 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 15 Sep 2008 21:56 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Iul 2008 11:54
Mesaje: 328
Roxy ,daca doresti perlit , se gaseste la mine in oras la florarie. Este mai scump decat cel cumparat de la firmele producatoare , este 7,5 RON punga de 5 litri. Daca doresti anunta-ma pamp.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 15 Sep 2008 21:58 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Sep 2007 10:42
Mesaje: 177
Localitate: Constanta
o sa caut si eu la niste floriarii mai mari din Constanta si la Fermierul. sper sa gasesc si sa nu fie nevoie sa te deranjez pe tine.

_________________
Prietenii sunt ca stelele: nu tot timpul ii vezi, dar stii mereu ca sunt langa tine.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 15 Sep 2008 22:04 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Roxy, ultima data am luat pamint de flori din -. :floare:

Imagine

Dar iau si la pungi mai mici care se vind la florarii. :dans:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 16 Sep 2008 10:07 
Neconectat

Membru din: 21 Feb 2008 13:57
Mesaje: 336
Localitate: braila
eu am luat de la brico pamant florimo premium, amestec turba tip universal cu ph 6,5-7 . sper sa fie bun.am mai avut florimo dar pt muscate pe care-l amestecam cu florasol.

_________________
http://suzyka.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 16 Sep 2008 10:22 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Sep 2007 10:42
Mesaje: 177
Localitate: Constanta
multumesc. daca o sa am timp o sa umblu si eu pe la supermarketuri si pe la florarii poate poate gasesc.

_________________
Prietenii sunt ca stelele: nu tot timpul ii vezi, dar stii mereu ca sunt langa tine.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 16 Sep 2008 12:57 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
suzyka scrie:
eu am luat de la brico pamant florimo premium, amestec turba tip universal cu ph 6,5-7 . sper sa fie bun.am mai avut florimo dar pt muscate pe care-l amestecam cu florasol.


Daca era pamint special pentru muscate de ce l-ai amestecat cu florasol, ai pus alte plante in el ?

Eu de exemplu am cumparat pamint special pentru cactusi pentru ca adenium se simte bine in el :dans: dar nu l-am amestecat cu nimic ... de ce sa-i schimb compozitia daca el are o anumita destinatie ? :cry:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 16 Sep 2008 18:13 
Neconectat

Membru din: 21 Feb 2008 13:57
Mesaje: 336
Localitate: braila
l-am amestecat pt ca era foarte afanat iar florasol era prea greu si prea umed. a iesit un amestec potrivit la care am adaugat si perlit. l-am folosit pt violete,gloxinii, lastari inradacinati de hibi si pachistakis, frunze si pui de violete.(muscate nu am decat intr-un ghiveci)

_________________
http://suzyka.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 16 Sep 2008 18:35 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
suzyka scrie:
l-am amestecat pt ca era foarte afanat iar florasol era prea greu si prea umed. a iesit un amestec potrivit la care am adaugat si perlit. l-am folosit pt violete,gloxinii, lastari inradacinati de hibi si pachistakis, frunze si pui de violete.(muscate nu am decat intr-un ghiveci)


Da, si mie mi se intimpla sa gasesc pamintul prea umed in punga, il intind pe un ziar si-l las 1/2 ora sa se zvinte. Probabil ca mai gresesc si ei cind il prepara si iese prea umed. :lol:

Cunosc o doamna care-si rotunjeste pensia vinzind flori in piata. Are flori foarte frumoase, am intrebat-o ce pamint foloseste si mi-a raspuns ca a descoperit ca pamintul de muscate este bun pentru foarte multe plante si cumpara o punga mare care ii ajunge mai mult timp pentru ca nu pune plantele in ghivece, foloseste ambalaje de plastic ramase de la diverse alimente - pahare de iaurt, smintina, brinza etc. :dans:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: despre pamant
MesajScris: 18 Sep 2008 21:36 
Neconectat

Membru din: 31 Aug 2008 17:15
Mesaje: 7
Am o oarecare experienta in ceeace priveste pamantul de flori.Opinia mea in ceeace priveste pamantul de cumparat este ca e foarte organic si hraneste planta in surplus determinand-o sa devina ,,puturoasa,,.Pamantul de cumparat trebuie musai sa fie amestecat cu pamant normal-ceva de genul 25%pamant de cuparat 75%pamant normal.Eu nu folosesc absolut deloc pamant de cumparat,am o reteta care nu-mi da gres;pamant normal amestecat cu frunze uscate si alte bucati de plante coji de pomi etc si cand il pun in ghiveci mai arunc cate o mana de ,,asa zisul asternut pt pisici-dar nu din acela cu mirosuri de lavanda-ci simplu.Il consider foarte important deoarece acesta e facut din nisipuri care se aduna de pe fundul marii,este foarte ecologic si cred ca da vitalitate pamantului.Ce e mai interesant e faptul ca acesta in contact cu apa incet in timp se descompune.Am sa pun fotografii cu plantele mele si procedeele mele de a le-ngriji.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 18 Sep 2008 21:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Sep 2007 10:42
Mesaje: 177
Localitate: Constanta
nici eu nu prea folosesc pamant cumparat. am ajut pamant normal, adus din Moldova, dar s-a terminat. :? de u8nde pot sa iau?

_________________
Prietenii sunt ca stelele: nu tot timpul ii vezi, dar stii mereu ca sunt langa tine.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 18 Sep 2008 23:22 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Eu nu stiu ce e acela "asternut pentru pisici" :roll: se gaseste de cumparat ? unde ? Daca este asa de important si tu ai rezultate foarte bune cu el as vrea sa incerc si eu la plantele mele :dans:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 19 Sep 2008 07:58 
Neconectat

Membru din: 31 Aug 2008 17:15
Mesaje: 7
se gaseste in supermarketuri si scrie pe saci asternut pt pisici.Este un pietris fin.Nu stiu daca e foarte important dar mie nu mi-a murit nici o planta .Legat de pamant nu am probleme;eu intampin probleme la alte capitole.La mine plantele au locul lor,lumina lor si prezenta mea le deranjeaza foarte rar.Pamantul de cumparat cred ca e o mica pacaleala de piata;este bun dar nu in exces,si nu este necesar.Banii pe care i-as fi dat pe pamant iau ghivece.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 19 Sep 2008 10:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
:Multumesc: Ghituica, o sa ma uit dupa el prin supermarcheturi. :pisi:

Legat de pamintul "pacaleala de piata" noi, cei care stam la bloc nu prea avem incotro si trebuie sa cumparam acest pamint, intr-un loc viran daca te duci sa iei trebuie sa ai la tine o sapaliga ca e tare ca piatra si nu poti sa-l disloci, se uita lumea la tine ca si la urs vezi doamne cine stie ce faci acolo :shock: intr-un parc amenajat nu te poti duce sa faci asa ceva :nu: poate doar intr-o padure cind te duci la plimbare sa ai ustensile la tine ... eu am luat odata din padurea Baneasa, cind am ajuns acasa am vazut ca era plin de furnici si l-am aruncat :furios:

Asteptam sa ne spui care sunt problemele pe care le intimpini la alte capitole :)

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 19 Sep 2008 10:34 
Neconectat

Membru din: 02 Oct 2007 18:49
Mesaje: 539
Localitate: galati
eu folosesc nisip pt.pisici la..... pisici si are in compozitie un liant care in contact cu apa(alt lichid) se solidifica și se formeaza niste cocoloase care se arunca.....


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 19 Sep 2008 11:31 
Neconectat

Membru din: 21 Feb 2008 13:57
Mesaje: 336
Localitate: braila
asternutul pt pisici se pune intr-o tavita si acolo vine pisoiul sa faca treaba 1 si 2. ghituica il foloseste probabil in locul nisipului grosier.
important e ca fiecare a descoperit sau va descoperi ceea ce le face cel mai bine plantelor sale.

_________________
http://suzyka.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 51 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001