Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 28 Mar 2024 22:39




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Opuntia
MesajScris: 20 Ian 2008 10:18 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Sep 2007 10:42
Mesaje: 177
Localitate: Constanta
Opuntia trebuie udata pe timpul iernii? Eu nu am mai udat-o si s-a cam ''smochinit'' :| Sau nu este din aceasta cauza?

_________________
Prietenii sunt ca stelele: nu tot timpul ii vezi, dar stii mereu ca sunt langa tine.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Ian 2008 21:26 
Neconectat

Membru din: 09 Ian 2008 20:00
Mesaje: 2
Localitate: Bucuresti
Opuntiile, ca şi toţi cactuşii, au nevoie de o perioadă de repaus iarna, în care nu trebuie să fie udaţi şi ţinuţi la temperaturi mai scăzute.
Probabil că la tine a fost mai cald şi de aceea s-a zbârcit. Dar când vei începe să o uzi, va reveni treptat la forma iniţială.
Dar atenţie cu prima udare, care ar trebui să fie pe la începutul lui martie. Se va administra puţină apă, atât cât să plece planta în vegetaţie. Apoi ceva mai multă, iar când se va face suficient de cald afară, abia atunci se va uda normal.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 26 Ian 2008 11:28 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Sep 2007 10:42
Mesaje: 177
Localitate: Constanta
Multumesc! O sa am grija si in primavara incep udarile.

_________________
Prietenii sunt ca stelele: nu tot timpul ii vezi, dar stii mereu ca sunt langa tine.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 01 Apr 2009 11:36 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Feb 2009 17:14
Mesaje: 47
Localitate: Bucuresti
ca sa inmultesc opuntia ce trebuie sa fac? eu am rupt un fragment din acela si l-am pus in pamant... cu regret spun ca nu s-a prins...

trebuie pus in apa la inceput sa faca mustati? :oare:

_________________
Corina

http://s429.photobucket.com/albums/qq16/coryhelen/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 05 Mai 2009 17:39 
Neconectat

Membru din: 05 Mai 2009 13:25
Mesaje: 10
Localitate: Bucuresti
Opuntia se inmulteste prin butasi (fragmente). Pentru aceasta trebuie ca fragmentul ales sa fie sanatos si plin de viata si sa nu capete nici o rana prin desprinderea sau taierea de planta mama. Daca butasul respectiv este ranit accidental, el trebuie lasat la loc uscat ca rana respectiva sa se inchida bine si abia apoi sa fie sadit. Dupa sadire pamantul se uda foarte putin la intervale rare (sa zicem de 2 ori pe saptamana vara) astfel incat sub nici o forma pamantul sa nu ramana ud mai mult de cateva ore. Pamantul usor umed va stimula dezvoltarea radacinilor.
In nici un caz butasul nu se pune in apa !
Succes ! :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 05 Mai 2009 22:46 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Sep 2008 02:12
Mesaje: 172
Localitate: Oradea
Eu am inmultit opuntia direct in pamant si s-a prins foarte usor. Apa i-am pus doar cand am pus puiutul in pamant apoi cam rar cu apa. Spor la treaba si sa ne tii la curent. :wink:

_________________
„A sti este o nevoie vitală, a cunoaste este o necesitate”. V. Hugo.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Iun 2009 14:54 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Sep 2007 10:42
Mesaje: 177
Localitate: Constanta
si eu tot direct in pamant am inmultit Opuntia si am reusit.

_________________
Prietenii sunt ca stelele: nu tot timpul ii vezi, dar stii mereu ca sunt langa tine.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 24 Aug 2009 10:32 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Mai 2009 22:26
Mesaje: 59
Localitate: Buftea
Am si eu 2 copilasi Opuntia :D
http://i242.photobucket.com/albums/ff130/kity81/Florile%20mele/10.jpg
http://i242.photobucket.com/albums/ff130/kity81/Florile%20mele/11.jpg


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 24 Aug 2009 13:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 02 Apr 2009 20:42
Mesaje: 256
Localitate: Caras-Severin
superbi,cred ca si eu o sa-mi cumpar :D :D

_________________
"Fiecare generatie isi imagineaza ca e mai inteligenta decat cea dinaintea ei si mai inteleapta decat cea care urmeaza."
http://stelia13.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 30 Noi 2009 13:26 
Neconectat

Membru din: 29 Noi 2009 19:56
Mesaje: 24
am si eu un opuntia. a crescut mult. ce ma sfatuiti..sa ii schimb ghiveciul?
http://i256.photobucket.com/albums/hh18 ... g092-1.jpg
ce fac cu partea din lateral care creste? am pus un alt cactus langa sa nu atarne direct pe pervaz. pot sa rup acel fragment si sa il pun in alt ghiveci?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 30 Noi 2009 21:52 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Noi 2009 01:07
Mesaje: 220
Localitate: constanta
black angel eu zic ca nu e nevoie sa schimbi ghiveciul care este destul de marisor fata de planta, poate sta linistita inca 1 an acolo.Daca vrei sa tai acea parte care atarna o poti taia, o lasi putin in aier liber sa se cicatrizeze apoi o plantezi ca se va prinde usor. Daca vrei asteapta si alte sfaturi de la fete :pupici:
P.S frumos cactus ai :victorie:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 30 Noi 2009 22:24 
Neconectat

Membru din: 29 Noi 2009 19:56
Mesaje: 24
multumesc de raspuns aurora.
cred ca cel mai bine este sa tai partea aceea in primavara cand o sa incep iar sa ud cactusi. pe timpul ierni am inteles ca nu se uda si m-am conformat. desi lor le-a mers bine si iarna trecuta cand ii udam o data pe luna, sau ceva de genul. din pacate am impresia ca mi-a murit cactusul pe care se sprijinea celalalt. poate ma ajuti tu. in poza se vede ca partea de jos este galbena. vreau sa stiu sa nu il mai tin daca a murit ca l-as tine degeaba desi imi pare rau de el ca este primul meu cactus :cry:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 01 Dec 2009 18:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Noi 2009 01:07
Mesaje: 220
Localitate: constanta
sa sti black angel ca si eu am cactus din acela mic de care zici tu si e tot atat de mic cu toate ca il am de 4 ani nu a crescut nici un pic.L-am cumparat inflorit , i-a cazut floarea si nu s-a dezvoltat nici un pic , oare de ce? Si eu ma intreb daca al meu mai traieste cu toate ca e tare si e verde , vara primeste ingrasamant, sta la soare dar e tare suparat si nu a vrut sa creasca nici macar 1/2 cm in 4 ani
Al tau acolo unde zici ca e galben este si moale?nu stiu ce sa zic :cry:
A... si sa sti ca si eu pun cam o lingura de apa pe luna iarna la cactusi poate ca nu e corect dar asa i-am invatat :wink:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 01 Dec 2009 18:33 
Neconectat

Membru din: 29 Noi 2009 19:56
Mesaje: 24
si mie tot o data mi-a inflorit. nu ma ingrijoreaza ca nu creste dar ma ingrijoreaza ca este galben in partea de jos. nu e moale ci doar galben :( . eu nu le-am dat la niciun cactus ingrasamant si sunt multumita de ei ca se dezvolta si fara.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 01 Dec 2009 18:36 
Neconectat

Membru din: 29 Noi 2009 19:56
Mesaje: 24
probabil asa e specia lor. nu cresc mai mult de atat. eu una nu stiu nici macar ce specie e :? dar ma straduiesc sa imi ingijesc cactusi cat mai bine.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001