Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 29 Mar 2024 05:17




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 57 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 30 Iun 2009 09:03 
Neconectat

Membru din: 28 Iun 2009 09:34
Mesaje: 4
Localitate: la malul marii
Buna Carmen,

iti multumesc pentru raspuns. Gardenia nu este lipsita de oxigen. Usa la balcon este deschisa De cand a venit caldura am inchis-o o data sau de 2 ori cand a plouat la noi, usa sta in permanenta deschisa, iar geamul de la balcon la fel pentru ca altfel ar fi un aer foarte fierbinte, intrucat bate soarele de pe la ora 2 pana pe la 6 seara.
Am observat ca mi-a mai inflorit un bobocel si nu mi-a mai cazut nici o frunza. O sa o luam pas cu pas si o sa vedem ce se va intampla. Oricum sunt cu ochii pe ea ca pe butelie, in fiecare dimineata cand imi beau cafeau si cand vin acasa de la munca ma uit la ea si analizez fiecare frunza in parte.

Merci si o sa va tin la curent cu evolutia ei.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 01 Iul 2009 21:09 
Neconectat

Membru din: 06 Iun 2009 13:21
Mesaje: 212
Localitate: Arad
Te rog. Ma bucur sa iti fiu de ajutor. Iti urez bafta multa si :floare: . Cind ai nevoie de ajutor si te pot ajuta cu cea mai mare placere.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 11 Iul 2009 09:15 
Neconectat

Membru din: 06 Iun 2009 13:21
Mesaje: 212
Localitate: Arad
Am o intrebare,in legatura cu gardenia mea.toate gardeniile infloresc asa de greu? A mea de cin am luat-o ,ma precis de luna trecuta,nu a inflorit.In schimb are boboci de cin am luat-o.si mi-am mai luat una alba acu 2 saptamini si de ieri a inceput sa-si deschida floarea,poate a avut mai mult soare ca cealalta?in rest nu are nimic,este foarte bine si sunt vesele.nu sunt suparate. Multumesc. :uff:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 11 Iul 2009 17:55 
Neconectat

Membru din: 11 Iun 2009 20:56
Mesaje: 194
Localitate: bucuresti
Carmen, din experienta mea cu gardeniile , iti pot spune ca infloresc mai greu, bobocul are nevoie cam de 40 de zile pentru a se deschide . Ai putina rabdare si te vei bucura de mirosul lor suav.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 12 Iul 2009 06:30 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Mar 2008 02:31
Mesaje: 258
Localitate: CA
unde stau eu gardeniile nu au nevoie de ingrijiri speciale! stau la soare...si tolereaza seceta...motiv pt care frunzele sunt putin mai tari!!
sincer eu nu am vazut pana acum alta culoare decat alba...miroase super!! acum ma mut la casa mea si o sa-mi cumpar si eu una!! ii prieste plantarea in pamant direct...creste mai viguroasa!! mi-am cumparat chiar o apa de corp cu mirosul gardeniei(care pe langa JASMINE)! il ador...dar nu se compara parfumul cu mirosul floarei!!

_________________
albumul meu:

http://s152.photobucket.com/albums/s168/aveflori/?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 12 Iul 2009 06:32 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Mar 2008 02:31
Mesaje: 258
Localitate: CA
oh...si ce nu-mi place...ca de cate ori rupeam cateva flori sa le pun intr-o vaza...nu rezistau decat cateva ore!! te bucuri de ele doar legate de planta mama!! :uff: pacat, caci miros deosebit!!

_________________
albumul meu:

http://s152.photobucket.com/albums/s168/aveflori/?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 23 Iul 2009 00:40 
Neconectat

Membru din: 21 Iul 2009 19:12
Mesaje: 24
Am si eu o gardenia :D , am cumparat-o de 3 zile ... e plina de boboci , unul sta sa se deschida , dar alti doi mi-au cazut :( ce sa ii fac ???Sunt noua si pe forum si in cresterea florilor ... :help:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 28 Iul 2009 20:21 
Neconectat

Membru din: 11 Iun 2009 20:56
Mesaje: 194
Localitate: bucuresti
Bine ai venit, Florilemele.In legatura cu gardenia ta nou achizitionata, din experienta mea nu foarte vasta cu aceste flori , iti spun ca au pierdut bobocei deoarece au fost mutate si le trebuie o perioada de acomodare.Ai grija sa nu stea in curent,ii place la semiumbra( cel putin alor mele ), sa uzi cu apa de ploaie sau care a stat la decantat ,sa nu uzi foarte mult si foarte des, eu folosesc si ingrasamant pentru ca au fost invatate cu el (il prefer pe cel foliolar cu Fe ). Pe acest topic daca il citesti , afli mai multe de la fetele care au mai multa experienta, eu asa am facut si am aplicat cele citite.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 28 Iul 2009 20:25 
Neconectat

Membru din: 11 Iun 2009 20:56
Mesaje: 194
Localitate: bucuresti
Am si eu o intrebare, a folosit cineva la udat gardeniile ,apa in care a pus zeama de lamaie ? Am citit acest lucru pe un site, dar nu prea am curajul sa incerc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 29 Iul 2009 15:34 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Feb 2009 20:16
Mesaje: 74
Localitate: piatra neamt
gardeniei mele ,anul trecut au inceput sa-i cada frunzele, dupa ce se colorau in maro, am crezut ca e pierduta , dar in primavara am lasat in ghiveci doar un pui (erau 3), iar acum si-a revenit.Zilele trecute, cand am revenit din concediu, m-a rasplatit cu o superba floare si un miros deosebit. :buchet:
Si cand ma gandesc ca eram tentata sa o arunc la cum arata.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 29 Iul 2009 15:45 
Neconectat

Membru din: 21 Iul 2009 19:12
Mesaje: 24
Multumesc mult pentru sfaturi , ieri am schimbat ghiveciul la gardenia mea , are un boboc care acum acum sparge ... e superba ... cred ca a tanjit dupa ce am cumparat-o ca era intr-un alt mediu de viata .... acum e vesela si face flori .Am grija de ea sa o stropesc in fiecare seara pe frunze,iar cu udatul cam la 3 zile ... Mai am o achizitie noua ... care mi-am luat-o ieri ... stephanotis ... casa mea se transforma intr-o mica jungla. Mult succes la florile pe care le aveti si la cat mai multe !!!! :floare: :Yes:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Sep 2009 20:23 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Mar 2008 02:31
Mesaje: 258
Localitate: CA
ieri mi-am cumparat si eu 2 gardenii. sunt diferite una de alta, o sa ma uit pe nume si o sa revin cu detalii. una are deja boboci.insa trebuie sa ma documentez pe net sa vad unde le pot planta..

_________________
albumul meu:

http://s152.photobucket.com/albums/s168/aveflori/?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Gardenia...
MesajScris: 21 Sep 2009 12:31 
Neconectat

Membru din: 17 Sep 2009 11:41
Mesaje: 38
Este o floare care te imbata cu parfumul ei, dar... e cu adevarat pretentioasa... Daca ii schimbi locul, nu mai infloreste, daca ii pui apa multa, i se innegresc frunzele, daca... daca nu are 3 zile soare (!) nu mai face boboci! Am citit pe un alt site, ca daca e vreme innorata timp de 3 zile trebuie sa o ti cu lumina aprinsa :roll: . Eu am cumparat-o la un pret de nimic, era amarascana, avea flori, acum i-au trecut florile si a inceput sa creasca (are momente cand stagneaza la inaltime). Nu stiu dupa cat timp va face flori, daca face flori tot anul. Un boboc se deschide dupa 40 de zile de asteptare. Nu stiam daca imi va rezista si primul gand a fost sa o inmultesc. Am facut ca la carte, si in timp ce "prelevam" din ea am rupt din greseala un varf mic, verde, cu 3 frunze (circa 5 cm). Ghiciti care s-a prins! :ha ha ha: tocmai varful rupt accidental si imfipt direct in pamant.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 24 Sep 2009 13:53 
Neconectat

Membru din: 11 Iun 2009 20:56
Mesaje: 194
Localitate: bucuresti
Felicitari, esti norocoasa , sa te bucuri de ea in continuare si de florile ce vor veni


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Multumesc!
MesajScris: 24 Sep 2009 15:20 
Neconectat

Membru din: 17 Sep 2009 11:41
Mesaje: 38
La fel si voi, sa va bucurati de flori frumoase!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 57 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001