Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 28 Mar 2024 16:17




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Paraziti in pamantul orhideelor
MesajScris: 06 Noi 2008 10:28 
Neconectat

Membru din: 04 Noi 2008 15:13
Mesaje: 4
Buna ziua,

In primul rand imi cer scuze daca nu ma exprim cum trebuie sau daca fac vreo gafa. Este prima oara cand scriu pe un forum.
Dar am o mare problema cu florile si sper ca ma puteti ajuta.

Am 5 orhidee (2 Phalaenopsis, 2 Odontoglossum sau un hibrid al acestuia, 1 Ludisia) si am observat ca pamantul este plin de un fel de gandacei foarte mici, maronii. Acestia nu stau la suprafata si nici nu suie pe plante. Se pot vedea doar daca se scormoneste pamantul. Nu stiu de unde au aparut, dar cred ca de la Ludisia pentru ca este ultima achizitonata.
Va rog frumos daca ma puteti ajuta cu un sfat. Imi sunt foarte drage floricelele mele si nu as vrea sa sufere.
Va multumesc.


Ultima oară modificat de Carmen pe 07 Noi 2008 11:13, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 06 Noi 2008 12:45 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Bine ai venit Carmen! :buchet:
Ceea ce ne spui tu este foarte trist, orhideele probabil ca sunt inflorite si este mai greu sa le deranjezi acum.
Te-as sfatui sa incerci sa stropesti substratul cu o solutie de Mospilan (are un spectru larg asupra vietatilor suparatoare care ne ataca florile) Substratul fiind din bucatele de scoartea in momentul cand se pulverizeaza solutia ea ajunje si in profunzimea lui. Apoi urmaresti dupa cateva ore sau a doua zi si vezi daca mai misuna pe acolo. Daca nu solutia ar fi sa scoti plantele sa le cureti si sa inlocuiesti substratul.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 06 Noi 2008 12:51 
Neconectat

Membru din: 04 Noi 2008 15:13
Mesaje: 4
Multumesc foarte mult.
Am sa fac asa cum ati spus.
Din fericire (sau poate ca nu) florile mele nu mai sunt inflorite.Le-am luat inflorite din magazin si cred ca au fost fortate pentru ca era o perioada anormala pentru ele sa infloreasca. Singura care a inflorit natural, ca sa zic asa, este Ludisia.
Solutia respectiva banuiesc ca o gasesc la florarii sau la fito-sanitare.

Inca o data va multumesc. :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 06 Noi 2008 13:17 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Dec 2007 22:49
Mesaje: 387
Localitate: Bucuresti - Metrou Gorjului
Vietatile acelea s-au dezvoltat pentru ca substratul in descompunere le asigura hrana si umiditate. Eu cred ca scoarta in care stau plantele e cam veche si e necesar sa fie schimbata, dar n-as putea sa-ti spun unde mai gasesti :( .
Ludisia este o orhidee terestra si ii poti pune substrat pentru orhidee de care mai gasesti (la - am vazut).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Noi 2008 11:12 
Neconectat

Membru din: 04 Noi 2008 15:13
Mesaje: 4
M-am gandit sa fac urmatorul lucru. Sa scot toate florile din pamant, sa le spal cat de bine pot, si sa le replantez in pamant nou. Este bine ce fac? Oare daca le dau cu un insecticid pe radacini se va rezolva problema?
Va rog frumos sa imi spuneti daca e bine ce fac pentru ca nu vreau sa fac vreo prostie. :(


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Noi 2008 17:08 
Neconectat

Membru din: 02 Oct 2007 18:49
Mesaje: 539
Localitate: galati
Carmen, gandaceii se misca prin substrat?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 07 Noi 2008 17:16 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Dec 2007 22:49
Mesaje: 387
Localitate: Bucuresti - Metrou Gorjului
Carmen scrie:
...sa le spal cat de bine pot, si sa le replantez in pamant nou...

Phalenopsis nu o sa fie deranjata daca i se spala radacinile (cu apa calduta). Cred ca nici Odonto :). Problema apare la "pamantul" in care o sa le pui . Deci ce le pregatesti in materie de pamant? Ca ele au nevoie de un substrat pe baza de scoarta de pin.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 09 Noi 2008 12:20 
Neconectat

Membru din: 04 Noi 2008 15:13
Mesaje: 4
Multumesc foarte mult pentru toate sfaturile.
Eu am facut urmatorul lucru, sper sa nu le fi facut rau. Oricum mai rau decat le era nu are cum sa le fie. Am luat un spray insecticid de la Vilmorin si am dat pe pamant. A doua zi le-am scos din pamant, le-am spalat, le-am curatat, le-am dat cu scortisoara. Am cautat scoarta peste tot. Se pare ca nu se mai gaseste. Am gasit doar un amestec dar care este potrivit pentru orhidee terestre. Asa ca am luat scoarta de la ciresul uscat din curte, am bagat-o la cuptor, apoi am tinut-o in apa 12 ore. In scoarta aceasta am plantat Phalaenopsis. Restul le-am plantat in pamantul acela pentru orhidee terestre. Macar pentru moment eu zic ca este bine.
Momente disperate - solutii disperate!!! :(


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001