Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 29 Mar 2024 01:04




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 61 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 10 Mai 2011 12:30 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Mai 2011 20:18
Mesaje: 5
Yucca este o planta nepretentioasa si spun asta din experienta .
Sa incercati sa o inmultiti prin lastari este o varianta dar dureaza extrem de mult pana cand va creste la dimensiuni acceptabile .
Tulpina se va lemnifica in 4-6 ani .Yucca iubeste mult soarele si chiar prospera daca este pusa undeva unde razele solare cad direct .
Aici exista insa si o exceptie .Daca yucca voastra a stat in casa intr-un loc umbros sau mediu luminat daca va fii expusa direct la soare atunci va puteti lua adio de la frunzele din acel an pt. ca se vor ingalbeni mai intai urmand sa se usuce intr-un final.
Obisnuirea cu soarele puternic trebuie facuta in etape .
Am pus si o poza cu o yucca de-a mea care di pacate a fost neglijata .

http://imageshack.us/photo/my-images/855/hpim2941.jpg/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: YUCCA
MesajScris: 06 Iul 2011 13:20 
Neconectat

Membru din: 24 Iun 2011 13:50
Mesaje: 24
Buna fetelor, vreau sa spun ca am si o yucca. O am de vreo 6 ani si ma bucura enorm, mi-a facut si 2 puiuti si o iubesc mult. Mai jos aveti si poze:
Imagine

Imagine

http://home-and-garden.webshots.com/pho ... and-garden

pup


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: YUCCA
MesajScris: 25 Oct 2011 13:02 
Neconectat

Membru din: 23 Oct 2011 23:03
Mesaje: 21
Am si eu o yucca, destul de inalta dar care s-a "cocosat" desi o am prinsa de un bat de sustinere. Creste, face frunze noi, zilele astea i-au dat 2 frunze noi de un verde crud, dar a si "naparlit" vreo 6 frunze de la baza buchetului.

Yucca mea are o singura rozeta de frunze, si vreau sa intreb sa fiu sigura: daca o tai vor da mai multe rozete ? Si daca fac asta, cand e timpul propice din an? Primavara?

As vrea oricum sa o tai pentru ca abia se sustine sub propria greutate si sa o remodelez si sa fac mai multe.

Imagine

Imagine

Insa am o mica problema cu ea, are pe pamant niste vizitatori nepoftiti, care nu stiu ce sunt si nu stiu ce sa caut contra lor. Voi atasa o poza si sper ca cineva dintre voi sa ma poata lamuri ce sunt si cum ii pot combate.

Imagine

Multumesc :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: YUCCA
MesajScris: 26 Oct 2011 11:28 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Buna Mimiela. O, Yucca ta trebuie neaparat aranjata. Ideal ar fi ca in primavara sa faci acest lucru. Insa la tine e cam necesar.
Eu te-as sfatui sa tai varful pe care sa il pui in apa sa faca radacini apoi il plantezi iar restul de tulpina il elimini pastrand de la baza pamantului in sus cat crezi tu ca doresti sa fie de inalta. Oricum indoitura trebuie eliminata.
Ea va da lastari noi.
Pentru musafirul nepoftit cere de la o farmacie fitosanitara un insecticid.
Curaj si succes!

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: YUCCA
MesajScris: 26 Oct 2011 11:44 
Neconectat

Membru din: 23 Oct 2011 23:03
Mesaje: 21
Multumesc de raspuns.

Mult timp nici nu am stiut ce planta este:) am primit-o in primavara si m-am documentat rapid dupa ce au ros din frunze chinchillele :roll:

Ma gandesc sa o tai si sa o las la incoltit, ca nu incolteste cu una cu doua, nu, si sa fie gata de replantat in primavara. In acelasi ghiveci ar fi o solutie? Si din tulpina mai pot pune la incoltit vreo 2 segmente? :oare:

Sper sa ii priasca schimbarea, am vazut in vara pe o terasa, in aer liber, 10-15 ghivece cu yucca, extraordinar de frumoase, cu mai multe rozete de frunze si mai multe tulpini intr-un ghiveci, aratau deosebit.

Va voi tine la curent cu evolutia frumoasei si a locatarilor nepoftiti.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: YUCCA
MesajScris: 19 Dec 2011 02:04 
Neconectat

Membru din: 23 Oct 2011 23:03
Mesaje: 21
Am taiat yucca cea inalta, am obtinut 2 bucati de tulpina si partea cu frunze, plus "originalul" ramas in ghiveci dar caruia nu ii merge deloc bine, nu a dat niciun coltisor verde.

Una din tulpini a dat radacina, cealalta inca nu:
Imagine
asa arata in acest moment radacinile si cum a dat frunze. ma intrebam daca e cazul sa o pun deja in pamant sau ar trebui sa o mai las sa mai creasca radacinile ?


si partea cu frunze a dat radacini, ceva mai micute, am aceeasi intrebare... e timpul sa o plantez sau o mai las asa sa mai creasca radacinile?
Imagine


Intre timp, am luat si aceasta yucca, nu m-am putut abtine cand am vazut ca are mai mult de o rozeta de frunze :)
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: YUCCA
MesajScris: 19 Dec 2011 18:28 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Felicitari pentru curaj Mimiela :) . Eu as mai lasa putin butasii in apa pentru ca radacinile sa prinda mai mute puteri, sa fie mai viguroase. Sa ai multa grija cand le pui in ghiveci, pamantul il vei pune foarte usor in asa fel incat sa nu rupi radacinile. Tasezi usor de tot pamanul pe langa tulpina, uzi si apoi peste cateva zile repeti operatiunea cu aceeasi grija.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: YUCCA
MesajScris: 05 Ian 2012 13:37 
Neconectat

Membru din: 23 Oct 2011 23:03
Mesaje: 21
Din pacate, yucca mama, nu o ducea bine deloc, era compelt infestata cu acei gandacei mici albi, nu i-a dat niciun mugure verde pe tulpina ramasa si azi am rasturnat-o sa vad ce se intampla "la adancime". Gandacei pana la fundul ghiveciului, am incercat sa scot pamantul de pe radacina dar iesea cu tot cu radacini, era prea mare increngatura si nu am avut ce sa ii mai fac :(

Imagine

Insa in locul ei, varful si-a facut azi loc in casa noua :bravo:

Am asteptat, i-au crescut mustatile bine la yucca cea cu frunze (varful) si azi am plantat-o :Yes: in pamant de cactusi, cu bilute de ceramica, tot tacamul cum am citit pe aici :) Am stropit-o si curatat-o pe frunze si am udat-o cu ingrasamant pentru cactusi.

Poxe:
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: YUCCA
MesajScris: 08 Ian 2012 20:19 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Oct 2008 14:28
Mesaje: 23
Localitate: Bucuresti
http://poxicuta.sunphoto.ro/yucca_palm/23187736
yucca mea (are 25 ani varsta baiatului meu) ma scoate afara din casa, are 4 brate independente si inca 4 din aceeai radacina, deja este un colos , ii caut alt proprietar

_________________
Suflete pure asezate de Dumnezeu in plante
htpp://poxicuta.sunphoto.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: YUCCA
MesajScris: 09 Ian 2012 17:10 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Felicitari Valerica pentru un asemenea exemplar :shock: :shock: :bravo:
Succes in gasirea unui iubitor de yucca care sa aiba grija de ea asa cum ai avut tu.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: YUCCA
MesajScris: 10 Ian 2012 01:08 
Neconectat

Membru din: 23 Oct 2011 23:03
Mesaje: 21
Wow, o splendoare yucca acesta Valerica :bravo: 25 de ani... atatia am si eu !! cred ca pusa intr-o gradina ar inflori instant :buchet:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: YUCCA
MesajScris: 10 Ian 2012 10:16 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 03 Oct 2008 14:28
Mesaje: 23
Localitate: Bucuresti
mimiela scrie:
Wow, o splendoare yucca acesta Valerica :bravo: 25 de ani... atatia am si eu !! cred ca pusa intr-o gradina ar inflori instant :buchet:

dar nu e de gradina!

_________________
Suflete pure asezate de Dumnezeu in plante
htpp://poxicuta.sunphoto.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: YUCCA
MesajScris: 23 Aug 2012 09:49 
Neconectat

Membru din: 25 Aug 2010 14:47
Mesaje: 12
Localitate: Bucuresti
Buna ziua fetelor ,

Am si eu o yucca . Cumparata anul trecut prin perioada toamna - iarna ... Nu mai stiu exact . Si ma gandeam sa ii tai un " picior " ca sa se ramifice . Dar in primul rand imi este mila. In al doilea rand are tulpina aceea lemnoasa foarte scurta . Asa am cumparat-o . Si nu cred ca o va sustine foarte mult .

Atasez poze cu ea cand am cumparat-o si cum arata acum .


Fişiere ataşate:
Fotografie0332.jpg
Fotografie0332.jpg [ 87.76 KiB | Vizualizat de 16212 ori ]
yucca mica.jpg
yucca mica.jpg [ 56.89 KiB | Vizualizat de 16212 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: YUCCA
MesajScris: 19 Iun 2016 17:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Nu este de interior, ci de grădină, şi am şi eu vreo 2 în grădinuţă, însă ale mele sunt încă "tinerele" şi nu au făcut flori.

Vă prezint Yucca filamentosa a soacrei mele, de la care am luat şi eu puiuţi, însă mai aştept vreo câţiva ani până să-mi înflorească şi mie.
Imagine

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: YUCCA
MesajScris: 20 Iun 2016 09:02 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
:shock: :shock: Minunată. Prima dată când am văzut-o în fața Operei din București m-a impresionat. Tija florală era foarte mare, viguroasă și plină de flori. Nu știam pe atunci cum se numește, am cătat mut (atunci informațiile nu erau atât de multe) și am aflat.
O să arate bine și în grădinița ta Laura.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 61 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001