Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 29 Mar 2024 02:12




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 44 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 21 Iul 2010 18:17 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Iul 2010 17:05
Mesaje: 42
Localitate: Resita
Daaaa :) se poate sa fie hibiscus,,eu credeam ca la hibi se vede pistilul acela la floare iar la camelie e floarea batuta ca un trandafir.Planta mama avea niste flori mari rosii ca niste trandafiri.
Lastarii au cativa bobocei nu stiu daca se vede, poate nu am pozat din unghiul care trebuia,oare nu mai inradacineaza daca e cu boboci?
Sa-i pun direct in pamant? :oare:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 21 Iul 2010 18:56 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Mar 2010 20:37
Mesaje: 122
Localitate: Bucuresti, Constanta (aprox.1 data pe luna)
Sint si hibi cu floarea involta, la care nu se vede pistilul. E chiar o poveste haioasa pe topic la hibi, despre o doamna in florarie care a zis despre un hibi ca floarea batuta e "urita". Insa camelia are frunzele lucioase si cu marginile netede, din pozele pe care le-am vazut eu.
Lastarii tai de hibi se vor prinde mai repede in pamint. Eu am tinut in primavara in apa vreo 3 saptamini niste crengute de hibi si abia-abia au ivit ceva puncte albe ca de mustati de radacina, insa imediat ce i-am pus cum m-au sfatuit si pe mine la topicul de hibi am vazut miscare la ei, in sensul ca au aparut muguri de frunze noi iar virfurile au facut bobocei Posibil sa nu tina bobocii mai mari, insa sint sanse sa deschida bobocii mai tineri, dar cel mai bine e sa-i pui in pamint cu un pet in cap cu citeva gaurele sau cu partea cu dop deasupra, ca sa mai ia si ceva aer, sau ii aerisesti tu din cind in cind. Ai grija si la temperatura, pentru ca hibi sint sensibili daca e prea cald si li se pleostesc frunzele si pierd bobocii. Posibil si ai tai sa piarda citeva frunze de la baza.
Intr-un fel, zic ca e mai bine ca ai hibi si nu camelii. Hibi se prind mai repede si poti sa te bucuri si de flori pina la toamna. Cameliile sint plante mai pretentioase, vor sol acidic, mi se pare, si sint si mai delicate asa... mai mare chinul cu ele. Eu nu am avut, insa am o verisoara pe care o cheama Camelia si am citit topicul in ideea ca poate ii voi darui o floare cu numele ei, insa m-am mai linistit dupa ce-am citit despre ele, caci i-as da mai degraba o bataie de cap... Sint frumoase, nu zic nu, posibil sa fie si frumos parfumate (nu stiu) insa sint flori pentru "avansati", ca sa zic asa. E pacat sa le ai si sa le pierzi. Eu inca n-am reusit sa trec anul cu o fucsia, mereu iau lastari de la bunica si mereu ii pierd peste vara in balconul meu cu clima desertica... Anul asta e prima data cind pun pui de hibi si am pierdut deja primii boboci de la caldura. Deci sa-i tii mai la racoare si la aer dupa ce inradacineaza, daca se poate, ca asa le place lor. Si sa ne arati si noua poze cu floricele, dar la topicul cu hibi, cind va fi vremea. :)

_________________
Aloha!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 21 Iul 2010 21:25 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Dec 2007 22:49
Mesaje: 387
Localitate: Bucuresti - Metrou Gorjului
Cred ca din cauza denumirii populare s-a creat confuzia :). Lastarii sunt de trandafir chinezesc (Hibiscus rosa sinensis) si cine ti i-a dat o fi zis ca-s de trandafir japonez (care este realmente Camellia japonica).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 21 Iul 2010 22:56 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Iul 2010 17:05
Mesaje: 42
Localitate: Resita
Alice,pai pana la urma ma bucur ca sunt hibi si acum am inteles si eu diferenta.Am sa ii pun in pamant cum m-ai sfatuit si in curand sper sa am si flori de aratat :)
Da Stefana intradevar asa mi s-a spus"trandafir japonez" si de fapt este chinezesc :Multumesc: :Multumesc: :Multumesc: :Multumesc:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 22 Iul 2010 10:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Mar 2010 20:37
Mesaje: 122
Localitate: Bucuresti, Constanta (aprox.1 data pe luna)
Stefana scrie:
Cred ca din cauza denumirii populare s-a creat confuzia :). Lastarii sunt de trandafir chinezesc (Hibiscus rosa sinensis) si cine ti i-a dat o fi zis ca-s de trandafir japonez (care este realmente Camellia japonica).

:bravo: :bravo: Asa e, doamna Stefana! Si eu ma incurc in denumirile astea doua, dar de-acum nu le mai uit. :Multumesc:

_________________
Aloha!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 22 Iul 2010 13:35 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Iul 2010 17:05
Mesaje: 42
Localitate: Resita
Doamna Stefana, imi cer scuze ca am scris Stefana intr-un mesaj anterior.Inca nu cunosc "lumea" pe aici ....


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 22 Iul 2010 16:58 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Mar 2010 20:37
Mesaje: 122
Localitate: Bucuresti, Constanta (aprox.1 data pe luna)
:) Pai eu sint mai mica asa si dupa ce aflu ca lumea de pe aici are copii mari si frumosi ma mut la formula de respect... :) Nimeni nu se supara daca vorbim mai prietenos pe forum, si eu sint "tu" cu toata lumea, dar noi ne-am intilnit in 3D si baiatul doamnei Stefana e mai inalt decit mine! Cum eu nu ma laud decit cu pisici... :), daca miine imi spui ca si tu, Ssara, ai copii la scoala, sa vezi ce te iau cu dvs.! :hi:

_________________
Aloha!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 23 Iul 2010 11:08 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Dec 2007 22:49
Mesaje: 387
Localitate: Bucuresti - Metrou Gorjului
Alice, tu l-ai intalnit pe praslea, baiatul meu cel mic :pupici: . Mai am unul mult mai mare, a implinit deja 30 de ani :D .
Bineinteles ca voi o sa faceti cum va spune inima, dar mi-ar place sa-mi spuneti pe nume... ma simt mai aproape de varsta voastra ( ca deh, suufletul e tanar :lol: ).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 23 Iul 2010 11:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 06 Iul 2010 17:05
Mesaje: 42
Localitate: Resita
Alice, daca tu te lauzi cu pisici eu ma laud cu 2 canari si 2 pestisori, asa ca nu e nevoie de formula de respect la mine ,dar cred ca pisicile tale s-ar intelege bine cu canarii si pestii mei :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CAMELIA JAPONICA
MesajScris: 09 Mar 2017 21:14 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Să readucem în discuţie aceasă superbă plantă.
Am primit din partea băieţilor mei, de 8 Martie, o superbă Camellia Japonica - Dr. King.
Nu cred că mai este nevoie să vă spun că este superbă ! :dans: :premiu: :Yes: O floriciă este deschisă, arată demenţial de frumos şi are un miros atât de frumos şi suav :flori parfumate: (încât mi-am umplut nasul de polen, spre amuzamentul băieţilor mei :mrgreen: ) Şi mai are doi bobocei, care sper să se deschidă şi el, la timpul lor.

Citind postările anterioare, observ că este o plantă destul de sensibilă şi pretenţioasă. Motiv pentru care am nevoie de câteva sfaturi, recomandări.

Am înţeles că are nevoie de multă lumină. Dacă o pun lângă geam, unde are lumină mai puternică, mi-e teamă să nu o afecteze căldura emanată de calorifere sau curenţii de aer de la geamurile deschise în cursul zilei. Dacă o las pe etajera de lângă geam, nu are chiar atât de muncă lumină şi mi-e teamă să nu plângă de dorul luminii. Unde să o pun să-i meargă bine ? (Şi nici să nu ajungă un nas curios de motan la ea. )

Udatul : am înţeles că este recomandat să aibă pământul (mai ales cel de deasupra) mereu umed, însă nu trebuie să mustească apa. Şi se recomandă apă de ploaie ? :oare:

Dacă o scot la vară afară, pe pervaz, în afar geamului, o fi bine ? Nu o să fie în bătaia directă a soarelui (am geamurile poziţionate spre vest), dar cu siguranţă va avea mai multă lumină. Oare o să-i meargă mai bine pe pervaz afară decât în casă ? :roll:

Am înţeles că iarna trebuie să stea neapărat în casă, că nu rezistă la frigurile de afară.

Şi câteva poze cu frumoasa mea :


Fişiere ataşate:
SAM_0827b.jpg
SAM_0827b.jpg [ 90.47 KiB | Vizualizat de 11184 ori ]
SAM_0823b.jpg
SAM_0823b.jpg [ 90.81 KiB | Vizualizat de 11184 ori ]
SAM_0821b.jpg
SAM_0821b.jpg [ 91.33 KiB | Vizualizat de 11184 ori ]

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CAMELIA JAPONICA
MesajScris: 10 Mar 2017 09:07 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Laura draga Camelia ta e superba. Este o planta atât de frumoasă cu flori speciale. Din păcate e puțin mai greu de îngrijit, nu imposibil. Totul este să reușești să găsești locul potrivit din casa ta. Din câte îmi amintesc din cele citite, apa, căldura și lumina au importanța mare.
Uite un blog al unei doamne pe care am cunoscut-o mai demult mare pasionata de ele.
Sper să te ajute și să păstrezi Camelia multi ani.
Vezi articolele și în arhivă (Topics)

http://gradinardebucuresti.blogspot.ro/ ... -results=1

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CAMELIA JAPONICA
MesajScris: 10 Mar 2017 10:57 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Mulţumesc pentru link. O să-l citesc. Oricum am mai citit şi pe alte pagini şi o să mai citesc. Mă documentez. Sper doar ca informaţiile citite din mai multe surse să nu se contrazică între ele. :uff: Am mai văzut astfel de informaţii. :lol:
Sper să-i găsesc locul ideal pentru o dezvoltarea frumoasă şi armonioasă. :inger:

Dar am citit în postările de mai sus că şi tu ai avut o Camellia japonica. (sau mai multe?) Nu o mai ai ?

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CAMELIA JAPONICA
MesajScris: 10 Mar 2017 11:32 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Tocmai de aceea te-am îndrumat spre acel blog știind că doamna Violeta a scris din experiența ei cu creșterea și îngrijirea Cameliilor. Cum bine spui informații pe internet sunt o mulțime. Din păcate multe copiate dintr-un loc în altul, altele scrise 'după ureche' altele total aiurea.
Acum rămâne la latitudinea ta să vezi care sunt cele mai bune condiții pe care le poți oferi frumoasei tale Camelii. Știi cum e și locul contează. încărcarea energetică etc.
Eu îți țin pumnii :pupici: :pupici:

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CAMELIA JAPONICA
MesajScris: 10 Mar 2017 12:45 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
:inger: :inger: :inger: Am uitat să-ți spun despre a mea. Da, am avut una. După ce i-au căzut bobocii cumpărați am ținut-o iarna la cald. Nu a făcut alți boboci. Iarna următoare am ținut-o într-o cameră mai răcoroasă și a făcut boboci. După care am adus-o mai aproape de mine să vad cum se deschid și să mî bucur de flori. Din păcate bobocii au căzut. Apoi nu mai știu exact am mutat-o și afară unde s-a simțit bine apoi am pierdut-o. Cred ca nu trebuie prea mult stresată nici cu locul. Alta nu am mai cumpărat deși mi-ar place. Dar cine știe :oare:

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 44 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001