Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 28 Apr 2024 08:34




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 80 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 17 Mar 2009 11:02 
Neconectat

Membru din: 21 Ian 2009 12:01
Mesaje: 19
Floare Mica,multumesc mult de tot :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 08 Iun 2009 15:06 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Sep 2007 10:42
Mesaje: 177
Localitate: Constanta
si eu am avut un butas de Poisetia, dar a murit.

_________________
Prietenii sunt ca stelele: nu tot timpul ii vezi, dar stii mereu ca sunt langa tine.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 19 Oct 2009 20:24 
Neconectat

Membru din: 11 Iun 2009 20:56
Mesaje: 194
Localitate: bucuresti
buna, eu am bagat poisentia in regim de zi scurta, cu punga neagra de la ora 17- 8,dar vad ca a inceput sa-i pice frunze,Ati incercat metoda asta? la fel se intampla si la voi?sa renunt?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 19 Noi 2009 21:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Oct 2009 19:40
Mesaje: 151
Localitate: Deva
buna..eu azi am primit 2 poinsettii dar deja la una au si inceput sa-i pice frunzele.Nici nu am primit-o bine si deja am adunat vreo 10 daca nu si mai bine, frunze cazute..Deocamdata sunt la servici, amandou...nici nu stiu ce sa fac cu ele.Unde sa le asez acasa si ce mamaliga lor sa le fac.E o planta noua pt mine.Si am tot citit la restul fetelor care au asa ceva..ca intampina tot felul de probleme.Unele au noroc cu ea.Eu presimt ca nu o sa am.Si anul trecut am primit, tot pe vremea asta o begonie care a supravietuit vreo 2 saptamani dupa care dusa a fost.Se pare ca florile primite de la colegele mele...nu ma tin :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Noi 2009 01:35 
Neconectat

Membru din: 06 Mar 2009 21:11
Mesaje: 119
Localitate: craiova
Anul trecut, de sarbatori, am cumparat o poinsettia micuta, cu trei ramurele pline de frunze rosii. Curand una din ramuri si-a pierdut frunzele si am taiat-o, dar celelalte doua au mai crescut putin si au fost inflorite pana in vara. In iunie era asa:
http://aura62.sunphoto.ro/diverse/BWBAZROSUXUWRGAFFAO
Prin septembrie a pierdut aproape toate frunzele dar i-au aparut primii lastari :D
Acum o puteti vedea aici, intre alte flori :) , doua fruze din varf au inceput deja sa se inroseasca:
http://aura62.sunphoto.ro/violete/VNSAYQFBHBSVXRKDRKV

Ce pot sa va spun din aceasta experienta?
Iarna trecuta si toata vara am tinut-o la bloc, pe balcon, langa peretele spre camera. Iarna, temperatura cred ca a fost si in jur de 10 grade si poate chiar mai putin, balconul este fara calorifer si este inchis cu cornier si geam obisnuit, nu a avut caldura decat in timpul zilei, cand ramanea deschisa usa de la camera. Am udat-o mai rar, de frica sa nu inghete. Vara, balconul este luminos, dar umbrit de o bolta mare de vita de vie, care a protejat floarea de razele directe ale soarelui.
Luna trecuta am adus-o la casa, iar temperatura in camera este acum de 16-17 grade. Apa ii pun la 3-4 zile, lumina are doar in timpul zilei, iar seara numai ce patrunde pe ferestre de la iluminatul stradal. Nu i-am pus punga in cap, dar vad ca au inceput sa se coloreze frunzele deci, cred ca ii place unde sta :D Nu i-am schimbat nici pamantul nici ghiveciul, este asa cum am cumparat-o.
Dupa toate acestea, eu cred ca nu ii place caldura foarte mare, iar apa cat sa nu se usuce de tot pamantul...

Scuze ca am scris asa mult, dar eu va doresc sa aveti si voi poinsetii frumoase, care sa reziste mai multi ani, pentru ca este minunat cand vezi cum cresc lastarii si frunzulitele pe ramurile goale si apoi cum incep sa se inrosesca :dans:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 21 Noi 2009 21:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Noi 2009 01:07
Mesaje: 220
Localitate: constanta
si a mea s-a inrosit :victorie: Nu i-am pus punga in cap pt. ca o tin in balcon si se intuneca devreme(balcon inchis cu termopan,iar usa la balcon sta in permanenta deschisa,deci e cald)
Dar daca seara imi trebuie ceva din balcon, aprind lumina in sufragerie nu in balcon ca sa nu " trezesc " florile .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 21 Noi 2009 22:27 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Dec 2007 20:41
Mesaje: 664
Localitate: Arad
Fetelor uitati cum stau in tara lor de origine poinsetiile afara in plin soare la o temperatura peste 40 de grade ziua
Pozele sunt facute in Mexic in luna aprilie si mai .
http://simandanca.sunphoto.ro/Flori_si_ ... JHFVZOFNOX
http://simandanca.sunphoto.ro/Flori_si_ ... YOBMBEUJGP
http://simandanca.sunphoto.ro/Flori_si_ ... MJUWBQRZFO


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 29 Noi 2009 21:37 
Neconectat

Membru din: 29 Noi 2009 19:56
Mesaje: 24
am citit cate ceva despre aceasta planta, am citit ca frunzele sunt rosii in perioada craciunul insa mama zice ca are la servici si sunt rosii pe toata perioada anului :| poate ma lamureste si pe mine cineva...este posibil ca funzele sa fie rosii toata perioada anului? si inca ceva: cand trebuie sa ii schimb ghiveciul si cat de mare trebuie sa fie? cum sa am grija de ea in perioada de acomodare astfel incat sa nu o pierd. scuze de intrebari. poate voua vi se par prostesti dar eu nu stiu nimic de ingrijirea plantelor dar vreau sa invat sa ma pot bucura de planta mea cat mai mult timp.
orice informatie legata de ingrijirea plantelor si despre poisentia sunt bine venite. ori aici ori pe privat :floare:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 02 Dec 2009 12:17 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: 01 Ian 1970 03:00
Mesaje: 6726
Localitate: Bucuresti
Da Blak Angel, frunzele pot fi rosii toata perioada anului daca planta nu se taie. Pe masura ce planta creste apar frunze verzi in varfurl ramurilor iar cele care au fost rosii raman pe tulpina. Evident ca vor mai cade cateva.
Nu trebuie sa schimbi planta ta acum in alt ghiveci, las-o sa se acomodeze bine.

_________________
www.flori-si-plante.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 02 Dec 2009 16:36 
Neconectat

Membru din: 29 Noi 2009 19:56
Mesaje: 24
a inceput sa piarda din frunze :( nu cred ca e normal dar ma gandesc ca nu s-a acomodat pentru ca o am doar de cateva zile. sa fie asta cauza? momentan sta pe pervaz deasupra caloriferului. sa nu ii placa caldura? sa nu ii placa lumina? ar trebui sa o mut de langa calorifer? evetual sa o pun undeva pe birou sa nu mai aiba atata lumina? :?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 02 Dec 2009 17:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Nu prea ii place caldura :floare:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 02 Dec 2009 17:14 
Neconectat

Membru din: 29 Noi 2009 19:56
Mesaje: 24
ok.multumesc de raspuns floare mica. ma duc sa o mut intr-un loc mai racoros. sper sa nu imi moara.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 02 Dec 2009 17:16 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Cu placere :pentru tine:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 28 Dec 2009 21:25 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
In sfarsit am reusit si eu sa-mi cumpar inainte de Craciun un prichindel mic de Poinsetia. Astept sa creasca mare si frumoasa.

Imagine

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 03 Ian 2010 01:07 
Neconectat

Membru din: 22 Noi 2009 13:19
Mesaje: 37
Localitate: bucuresti
am si eu o planta acasa dar vad ca nu ii merge prea grozav... nu are decat 3 frunze si nu a inflorit
dar am la serviciu una a mea si vreo 5 ale firmei de care eu ma ocup si sunt asa de frumoase, unele s-au inrosit, altele nu dar le merge bine
si lor le-au cazut frunzele iar dupa ce le-a trecut inrosirea le-am tuns si sunt superbe acum

_________________
http://verat.sunphoto.ro/


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 80 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001