Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 28 Mar 2024 20:41




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Pestisori acvariu
MesajScris: 11 Mar 2008 12:02 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Mar 2008 10:35
Mesaje: 407
Localitate: Bucuresti
Buna
Aveti pestisori exotici in acvariu?
Eu am avut dar din pacate acvariul meu si-a gasit sfarsitul din neatenti a unui musafir neglijent :(
de atunci ma tot pregatesc sa-mi fac un altul insa sunt tot in stadiul de pregatiri pentru ca de data asta vreau ceva mult mai mare (cam 200-300 litri) si mai pretentios.
M-ar interesa sa aflu daca printre voi se afla si acvaristi amatori sa facem schimb de experiente.

_________________
life is like a box of chocolates, you'll never know what you're gonna get
www.computerbild.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 11 Mar 2008 15:27 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Am avut un acvariu mititel in adolescenta. Dar am renuntat la el cand am plecat la facultate. L-am facut cadou unui var. Nu am prea multe cunostinte in domeniu. N-a fost o pasiune atat de mare.
O sa-ti las un mesaj privat cu o adresa a unei pagini unde poti afla multe informatii utile depste acvarii si pesti.

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 11 Mar 2008 16:16 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Mar 2008 10:35
Mesaje: 407
Localitate: Bucuresti
multumesc Laura, am primit pm-ul tau.
totusi sper sa mai apara si aici pe forum acvaristi amatori cu care sa discutam.

_________________
life is like a box of chocolates, you'll never know what you're gonna get
www.computerbild.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 11 Mar 2008 20:13 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007 15:09
Mesaje: 354
Eu am acvariu... Ca o preocupare pentru fiica mea, insa tot eu ma ocup de el... Ocup e mult spus. Din cand in cand le dau mancare la pesti. Insa am plante frumoase si una chiar care face flori.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 11 Mar 2008 22:15 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Mar 2008 10:35
Mesaje: 407
Localitate: Bucuresti
plante de acvariu cu floriiiiiiiiiiii????????? asa ceva chiar ca nu am mai vazut/auzit.... ai poze cu acvariul? ce pestisori ai?

_________________
life is like a box of chocolates, you'll never know what you're gonna get
www.computerbild.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 14 Mar 2008 14:14 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Mar 2008 15:54
Mesaje: 47
Localitate: Arad
Eu studiez Feng Shui-ul apei. Anul acesta trebuie sa avem un detaliu de apa in Est, pentru ca e zona favorabila acumularilor materiale.

Asa ca am achizitionat un acvariu mai fitzos (hexaedric) cu toate acareturile si am mutat cei patru pestisori ai fetitei in noua casa. Pentru a fi mai Feng Shui, am cumparat carasi aurii si argintii. Nu am scapat de copii si am adus si un scalar. Acum e o gasca de 11 pesti.

Copiii se plictisesc repede sau au impresia ca pestii vor muri de foame. Ei le pun mancare de cate ori trec prin fata acvariului. Asa ca am luat problema "in dinti" si numai eu le dau sa manance.

Sa vedeti ce interesant este: opresc fantanita de recirculare a apei prin filtru si atunci pestii stiu ca urmeaza sa fie hraniti. Se aduna toti aproape de suprafata apei si asteapta sa vina bunatatile. Dupa ce primesc hrana o mananca toata, toata. Cand nu mai e nimic sa pluteasca prin acvariu, in afara de pesti, dau drumul din nou la filtru. Apa se mentine curata cam o saptamana si jumatate. Noi facem curat saptamanal, ca nu e bine sa fie apa tulbure. Se pot tulbura si finantele noastre, conform FS.

O sa pun si poze, sa vedeti ce fain arata.

Uitasem sa va spun ca la curatenia acvariului participa toata familia, fiecare face ceva, copiii fac cu randul pescuitul pestilor si spalatul decoratiunilor. Numai asa are efect pozitiv FS, pentru ca fiecare trebuie sa contribuie cu ceva la bunastarea familiei, daca nu sa o produca, macar sa nu o risipeasca. Economia este un venit in plus, nu?

Cu salutari, Ella

_________________
Nu contează de unde vii, ci încotro mergi!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 15 Mar 2008 23:03 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007 15:09
Mesaje: 354
serendipity scrie:
plante de acvariu cu floriiiiiiiiiiii?????????


Da... au floricele albe, mici, dar au :) . Nu am poze... poate o sa fac, cand voi curata acvariul... sa nu vi-l arat asa napadit de plante. M-au disperat. Cresc de la o saptamana la alta, de invadeaza tot acvariul.

Si fetita mea a dresat pestii. Inainte de a le da de mancare le batea in geam. Iar acum, cand le bati in geam, se aduna toti in locul in care le dam mancare.

Noi nu avem asa pesti sofisticati. Avem doi sanitari care sunt de mare exceptie de frumosi. In rest, avem doar gupi si xifori si un moll, care sunt nascuti la noi acasa si crescuti de noi. Restul au murit...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 18 Mar 2008 00:46 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Mar 2008 10:35
Mesaje: 407
Localitate: Bucuresti
anamaria cand cureti acvariul? ard de nerabdare sa-ti vad pestisorii si plantuta aceea care face flori...

_________________
life is like a box of chocolates, you'll never know what you're gonna get
www.computerbild.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 18 Mar 2008 20:25 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007 15:09
Mesaje: 354
Draga mea... Esti din Bucuresti? Ca tot arunc plante.....Daca vrei, iti ofer cu placere.... (daca stau sa ma gandesc, pot trimite si prin posta.... asa ceva nu trimisesem, dar pot incerca!!! :victorie:

Nu te gandi la ceva spectaculos. E o planta absolut normala, si face flori mici albe, la baza frunzelor. Acum nu e inflorita. Si sincer, nu cred ca am poze cu ea cu flori, desi, cand a inflorit mi-am propus sa o pozez...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Mar 2008 15:24 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Mar 2008 10:35
Mesaje: 407
Localitate: Bucuresti
anamaria sunt din Bucuresti si mi-ar place foarte mult sa facem cunostinta sau schimb de plantute chiar si acvatice, dar deocamdata nu am inca un acvariu, insa abia astept sa-mi cumpar si atunci am sa apelez la tine sa-mi dai si mie niste plantute gata aclimatizate mai ales in perioada cand voi realiza cultura de bacterii in noul acvariu.

_________________
life is like a box of chocolates, you'll never know what you're gonna get
www.computerbild.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Mar 2008 20:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 21 Sep 2007 15:09
Mesaje: 354
Cu mare placere, oricand. Dar ca sa am ce sa-ti dau, sa-mi spui asa: Ana Maria, peste doua saptamani as dori sa ne vedem.... Pentru ca, altfel, cand vei vrea plante, poate ma vei prinde chiar in ziua de dupa curatenia in acvariu, zi in care rup si arunc 70% din plante....(pe bune, cresc nebuneste si chiar nu am ce sa fac cu ele....).

Iar daca-ti doresti acvariu, te sfatuiesc sa dai o fuga in -... Au acvarii de diverse marimi, complet utilate... Iar daca nu vrei asa, acolo gasesti tot ce poti sa-ti doresti in materie de acvarii, pesti, plante si decoratiuni si accesorii...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 20 Mar 2008 23:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Mar 2008 10:35
Mesaje: 407
Localitate: Bucuresti
stiuuuu ce acvarii au in -... deja acvariul meu e pus deoparte :wink: dar deocamdata am avut alte cheltuieli
si, pentru ca de data asta vreau unul mare (300 litri) mai intai trebuie sa rezolv problema cu un spatiu adecvat pentru el. asa ca acum lucrez la proiectul unei bibliotecute pe comanda unde sa-l pun
si bineinteles ca ma voi folosi de prilej sa adaug schitei (daca tot fac ceva pe comanda, adica asa cum vreau eu) niste rafturi speciale pentru .... cum? nu ghiciti ce? pentru plante noi evident :P

_________________
life is like a box of chocolates, you'll never know what you're gonna get
www.computerbild.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 24 Mar 2008 23:30 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Mar 2008 10:35
Mesaje: 407
Localitate: Bucuresti
va invit sa vedeti niste bijuterii de acvarii http://www.bubblesaquarium.com/home.htm

_________________
life is like a box of chocolates, you'll never know what you're gonna get
www.computerbild.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 25 Mar 2008 10:46 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Serendipity, foarte frumoase acvarii am vazut. :bravo: Foarte interesant si util link-ul. :roll:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 15 Oct 2009 19:13 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 01 Oct 2009 19:40
Mesaje: 151
Localitate: Deva
buna.As vrea sa-mi iau si eu 2 pestisori.Si vreau numai 2 pentru ca vreau sa- i " cazez" intr-un bol rotund, nu foarte mare.cam cat un bol de la filtrul de cafea:)Am vazut undeva pe net un astfel de miniacvariu si mi s-a parut o excelenta chestie folosita si pe post de decor.Avea doar cateva pietricele colorate pe fund, o planta mica si 2 pesti.problema mea este ca as vrea niste pesti care nu au nevoie de sistem de oxigenare pentru spatiul nu ma lasa.Stie careva o specie de asemea pesti??


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001