Forum «Flori-si-Plante.ro»
Discutii utile despre flori si plante
 
Acum este 28 Mar 2024 18:26




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 14 Apr 2009 15:47 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
vernil scrie:

- ideal ar fi sa consumam numai suc de mere, 2 litri/zi, fara sa mancam nimic altceva. Fiindca mi-a fost greu, am baut timp de 3 saptamani aprox. 2 litri de suc de mere (acrisoare, suc natural, facut in casa), am renuntat in aceasta perioada la orice produs care continea proteine animale. Am refacut analiza si totul a revenit la normal.

Probabil ca dupa mesele imbelsugate din timpul Pastelui, voi consuma din nou, un timp, mult suc de mere. Este excelent, si ajuta foarte mult organismul!
Sa dea Dumenzeu sa nu trebuiasca sa consumati suc de mere decat din placerea gustului!



E destul de periculos sa te hranesti numai cu suc de mere 3 saptamini, mai ales daca depui si efort ( servici, piata, curatenie etc) te poti alege cu o demineralizare/anemie serioasa in organism, numai sucul singur nu poate acoperi nevoile organismului. :idea:

Si mie imi place foarte mult sucul de mere. M-am obisnuit sa nu fac excese alimentare de nici un fel, indiferent de sarbatoare sau eveniment :dans 2:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 14 Apr 2009 16:14 
Neconectat

Membru din: 02 Noi 2007 13:25
Mesaje: 458
Localitate: Bucuresti
Nu m-am exprimat corect, floare mica, am mancat normal, dar beam foarte mutl suc de mere. Este o reteta drastica, sa bei 3 zile numai suc de mere, scare adicul uric foparte mult. Acidul uric este raspunzator de guta


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 14 Apr 2009 19:01 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
N-am idee in momentul asta care e valoarea normala de acid uric din organism. Primul semn ca acidul uric a crescut in organism sunt durerile la degetele mari de la picioare. Atunci e momentul sa reducem din meniul nostru carnea si sa bem suc de mere....daca ignoram durerea, guta devine foarte suparatoare, se agraveaza si revenirea la normal se face mai greu, nu doar cu suc de mere. :lol:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 15 Apr 2009 15:50 
Neconectat

Membru din: 02 Noi 2007 13:25
Mesaje: 458
Localitate: Bucuresti
Pe mine incepusera sa ma doara si articulatiile mainilor ... Valoarea normala a acidului uric este cuprinsa intre 2,50 si 6, la mine a fost 7,1 mg/dl ... Sa stii Floare mica ca sunt multi doctori adepti ai tratamentelor naturiste. Daca pacientul este cooperant, se incepe intai cu asta. Spre norocul meu, am intalnit destui. In multe specialitati. Iar medicamentele pentru scaderea acidului uric, ca si a colesterolului, trigliceridelor, daca nu sunt asociate cu regim alimentar drastic, sunt luate degeaba, doar se incarca ficatul ... La mine a functionat sucul de mere perfect. Si regimul alimentar. Fara medicamente. :floare:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 15 Apr 2009 18:18 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Sep 2007 18:46
Mesaje: 4840
Vernil, multa sanatate ! :buchet:

_________________
Adoptă un "Ş" - scrie cu diacritice - fii mândru de limba română, şi nu de limba romana.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: 15 Apr 2009 18:45 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Sep 2007 20:36
Mesaje: 1692
Localitate: Bucuresti
Vernil, ai dreptate, exista si astfel de medici dar, unii sunt de neclintit, o tin pe a lor ca trebuie neaparat sa iei medicamete ca altfel nu-ti trece :roll:

_________________
http://s151.photobucket.com/albums/s150/episcia/


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
Copyright © 2008 www.flori-si-plante.ro      
Folosirea oricarui material de pe acest site fara acordul scris al detinatorului este strict interzisa.

 
vizitatori de la 1.08.2001